IN4S

IN4S portal

Malo im pola Vlade Crne Gore: Za Purišića Bošnjaci „nedovoljno“ zastupljeni u vlasti

1 min read
S obzirom da u državnim institucijama nema Srba, postavlja se pitanje koliko je vlasti dovoljno Purišiću?

Bivši ministri u Vladi Crne Gore: Kemal Purišić, Mevludin Nuhodžić, Kemal Hrapović, Osman Nurković, Damir Šehović

Bošnjaci su nedovoljno zastupljeni u vlasti, saopštio je potpredsjednik Bošnjačke stranke i ministar u Vladi Crne Gore Kemal Puršić za „Stav“.

Purišić priznaje da je njegova stranka svjesno odbila ponudu opozicije da zajedno formiraju vlast, te da su na taj način htjeli doprinijeti demokratizaciji crnogorskog društva.

„Nakon parlamentarnih izbora 2016. godine, raspored političkih snaga doveo je Bošnjačku stranku u poziciju da opredijeli strukturu državne vlasti. Odbili smo primamljivu ponudu dotadašnje opozicije da dominantno formiramo Vladu i odlučili se za partnerstvo u vlasti s partijama s kojima smo ranije radili na strateškom projektu obnove državne nezavisnosti. I nakon 10 godina od stjecanja nezavisnosti, Crna Gora nije bila demokratsko društvo koje uspješno štiti i unapređuje ljudska i manjinska prava, razvija funkcionalnu ekonomiju i ravnomjerno razvija sve dijelove države.

Na širem planu, mislimo da društvo ide u dobrom smjeru i dobrom dinamikom i, naravno, tome smo dali zavidan doprinos.

Uloga Bošnjačke stranke kao autentičnog predstavnika bošnjačkog naroda u vlasti nezamjenjiva je u tom procesu. Na planu unapređenja ukupnog položaja Bošnjaka također ima napretka, ali bi moglo i trebalo da ga bude više. Nakon što su riješena krupna državna pitanja, u fokus su došla pitanja jednakopravnosti, socijalno-ekonomska pitanja i afirmacije naših posebnosti. No, u državi koja nema većinsku naciju, većinski jezik i u kojoj je barem deklarativno, voljom većine, građanin nosilac suvereniteta, nije lako naći pravu mjeru između poštovanja ličnih i kolektivnih prava“, smatra Purišić.

U mandatu ove Vlade ostvaren je značajniji napredak na planu većeg učešća Bošnjaka u organima državne i lokalne vlasti.

Bošnjaci su autohton narod

Iako se može brojati u jedinstven sociološki fenomen – da neko sebe smatra drugim narodom zbog vjere, fenomen koji ne postoji ni u najbližoj Albaniji, ali ni među našim albanskim stanovništvom – oni su samo Albanci, Purišić smatra da se radi o autohtonosti.

„Bošnjaci su autohton narod na ovim prostorima i vezivanja za vjersku odrednicu s veliko M, koja imaju za cilj da naš etnos predstave religijski, za nas nikako nije prihvatljiv. Očekujem da će naredni popis u Crnoj Gori pokazati zrelost u samoidentifikaciji Bošnjaka i da će taj procent u populaciji biti značajno veći“, kazao je on.

Bošnjacima 5 ministarstava

Od 18 ministarstava Vlade Crne Gore, 5 ministara su Bošnjaci. Nijedan ministar nije Srbin.

Njima su pripala ključna mjesta: Ministarstvo unutrašnjih poslova na čijem je čelu Mevludin Nuhodžić, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva na čijem je čelu Osman Nurković, Ministarstvo rada i socijalnog staranja – Kemal Purišić, Ministarstvo zdravlja –  Dr Kenan Hrapović, Ministarstvo prosvjete – Damir Šehović.

Bošnjacima je pripalo i mjesto potpredsjednika Vlade Crne Gore, koje je pripalo Rafetu Husoviću.

Bošnjaci su vrlo zastupljeni i u kabinetima Ministarstava:

-Ibrahim Smailović – generalni direktor Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor;

-Dr Mevlida Gusinjac -v.d. generalna direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu,

Muamer Hajdarpašić – državni sekretar pri Ministarstvu saobraćaja i pomorstva

Adis Pepić – sekretar Ministarstva saobraćaja i pomorstva,

Emina Mujević Kara – generalna direktorica Direktorata za međunarodnu saradnju i EU fondove,

Mirsad Ibrahimović – generalni direktor Direktorata za državne puteve,

Edisa Višnjić – šefica kabineta Ministarstva saobraćaja,

Fatima Ljaljević – tehnički sekretar Ministarstva saobraćaja,

Ćazim Hodžić – generalni direktor Direktorata za razvoj turističke destinacije i turističku infrastrukturu.

Ešef Husić– generalni direktor Direktorata za klimatske promjene i mediteranske poslove,

Elmedin Rovčanin – Sekretar Ministarstva  rada i socijalnog staranja,

Edina Dešić – Generalna direktorica Direktorata za tržište rada i zapošljavanje,

Safet Korać -generalni direktor Direktorata za strateško-razvojne poslove,

-Mirsad Mulić – generalni direktor Direktorata za vanredne situacije,

Ramiza Đečević – načelnica Odjeljenja za unutrašnju reviziju pri MUP-u,

Admir Šahmanović – generalni direktor Direktorata za međunarodnu saradnju i programe pomoći,

-Dr Mevlida Gusinjac – v.d. generalna direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu.

S obzirom da u državnim institucijama nema Srba, postavlja se pitanje koliko je vlasti dovoljno Purišiću?

Podjelite tekst putem:

15 thoughts on “Malo im pola Vlade Crne Gore: Za Purišića Bošnjaci „nedovoljno“ zastupljeni u vlasti

  1. Okreće se to vi tobože Bošnjaci najbolje znate
    Danas si na položaju i zulum činjiš a sjutra možda bude druga priča .samo neznan što ve staropodgorički muslimani ne priznaju kad to stigoste iz Bosne Bošnjaci pa ste do Ulcinja stigli bolje bi vi bilo da skalate malo svaki zna od kojeg je bratstva crnogorskog-srpskog. Kralj Nikola vas je ostavio ođe ka braću a vi nam stalno o glavi radite to sto mi imamo između sebe Crnogorci Srbi to je jedno da je sreće i vi bi ste se tako izjašnjavali nit ste iz Bosne ni iz male Azije no od naše braće lakome i plahe! Liše dvije tri čisti turske famelje.svi znate od kojija ste ! Nevalja vi ta politika ništa .

  2. Nisu se Srbi u balkanskim ratovima oslobodili od Turaka. Da jesu ovih ne bi bilo ovde, kao što su partizani oterali saradnika Nemaca tako su i saradnici osmanlija trebali biti proterani.

  3. U Ulcinju, Gusinju, Rožajama, Petnjici nijedan pravoslavni odbornik, u vladi nijedan Srbin, u državnoj upravi oko 3% Srba. Kao kod Pavelića.
    Polako te. Naši preci se borili protiv okupatora, a mi nemamo nikakvih prava. Stanite malo.

  4. Kad bi mi neko objasnio sta znaci Bosnjak? Koliko dugo postoji taj narod na ovim prostorima? Koliko dugo imaju Islam za svoju religiju ? .Ko su im preci ( da li je tacno da su to bili Srbi) ? I kako to da ih ima toliko u vlasti a narod koji je stvarao C.Goru(i kojeg ima vise) fakticki ne postoji sto se tice vlade?

  5. Srbi,ne diskriminišu vas Bošnjaci i Albanci.Njihovi političari ne iskorišćavaju nesreću srpskog naroda već rade u interesu svojih glasača.To što su glasovi srpskog naroda od strane neodgovornih političara koje Srbi glasaju potrošeni na sve drugo osim na rešavanje srpskog pitanja u NDCG nije krivica muslimana.

    1. Ako se borimo za humane vrijednosti za sve, što se niko od tzv. Bošnjaka ne nađe da kaže: Nećemo da su Srbi, samo zato što su Srbi i što je nečija politika lična, interesdžijska da budu diskriminisani.
      Onda bi se i Srbi borili i za vas.
      E to je suživot.

  6. Živalj muslimanske vjeroispovjesti, inače, bivši Crnogorci muslimanske vjeroispovjesti, inače, bivši Srbi Pravoslavci, koji sebe prozvaše, prije 30-tak godina Bošnjacima, rade i misle danas ono što su radili i mislili prije 500 godina.
    Onda moraju prihvatiti posledice, koje će prirodno nastupiti, kada se “ oslobodi sirotinja raja, koja globa davati ne može, ni trpjeti turskoga zuluma“.

      1. Pa vi nećete istinski da se bavite istorijom.
        Problem će uvijek biti što bježite od istine, ili što je još gore bježite od sebe.
        Do tada će se svako malo imati problema s vama.

        1. Ti ces nam rec da smo pobjegli od sebe.Eeee,….nego eto ti Crnogoraca pa vidji s njima ko je od koga uteka.

    1. Hrišćanine drugi nisu krivi što imaš nesposobne političare koji te vode.Na drugoj adresi su krivci za tvoj položaj,a to su nesposobni političari koje glasaš i koji se bave svim osim tvojim pravima i položajem tvoga naroda.Odrasti i prestani da se duriš na ljude koji su za razliku od mnogih pravoslavnih ostali vjerni svojoj tradiciji ,kulturi i religiji,a stara savezništva nisu zaboravili.

      1. O.k. Možemo i tako da se slažemo Nehrišćanine.
        Kada se obrne situacija nemoj da se duriš, nego krivi svoje klero ideologe što te nisu učili, da ne grabiš, čim ti se ukaže prilika.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *