ИН4С

ИН4С портал

Мандић: Црна Гора је отворена за све; Политичка је зрелост што у већини данас стоје Срби, Црногорци, Бошњаци и Албанци

1 min read

Скупштина Црне Горе у сарадњи са Универзитетом Црне Горе и Историјским институтом Универзитета Црне Горе организовала је научну конференцију „У сусрет 120 година парламентаризма у Црној Гори” у оквиру које је и потписан Протокол о сарадњи Скупштине и Института.

Отварајући конференцију предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић је подсјетио на историју парламентаризма у Црној Гори чији почеци, како је навео, кроз прве демократске кораке, сежу почетком 20. вијека, настављајући функционисање као дио једног већег система какав је била Краљевина СХС, односно Краљевина Југославија, касније модалитете социјалистичког једнопартијског система, обнављања вишестраначког система па до прве демократске смјене власти 2020. године. У том контексту предсједник је поручио да Црна Гора данас живи демократију пуним плућима, те да ,,по први пут у историји нашег парламента и Владе, заједно у парламентарној већини, стоје Срби, Црногорци, Бошњаци, Албанци, представници народа који живе у нашој земљи и чине њено богатство”.

,, То је велика тековина и да на овај начин показујемо једну врсту политичке зрелости. Данас је Црна Гора отворена за све, а наш парламент мјесто гдје се чују све идеје и сва мишљења”, казао је Мандић.

Предсједник је истакао да је оваква иницијатива окупила стручњаке и учеснике око кључних вриједности мира, толеранције и слободе, будући да оне, како је навео, представљају темељ заједничке будућности.

,,Вођени народном жељом да наша земља постане прва наредна чланица Европске уније, уједињени смо и предани на том путу и сматрам да је то најбоље осликано у нашем амбициозном плану да до краја године затворимо четири поглавља, а до краја 2026. године сва приступна поглавља“, казао је предсједник Мандић, додајући да очекује да ће потписивање Меморандума о сарадњи бити почетак дуготрајне и плодотворне сарадње двије институције.

Осврнувши се на чињеницу да је тема научне конференције црногорски парламент, историјат, стварање и трансформисање – од народних зборова, племенских вијећа, до савремено организоване, модерне парламентарне структуре, директор Историјског института Раденко Шћекић је истакао да је за протеклих 118 година, Скупштина Црне Горе као народно представништво прешла дуг пут учења демократији, плурализму, уважавању туђег мишљења, ставова, различите политике и идеологије. Он је подсјетио да је, егзистирајући кроз различите друштвене системе, изграђиван са прекидима, парламентарни континуитет народног представништва.

Директор Института је оцијенио да ће потписивањем Меморандума бити успостављена садржајнија сарадња најстарије научне и темељне законодавне институције у Црној Гори. То ће, како је поручио, значити и подстицај у правцу реализације заједничких пројеката, научних скупова о битним друштвеним темама, те заједничком публиковању књига и архивске грађе.

,,Све ће то синергијски и синергетски допринијети проактивнијем раду на добробит обије државне институције“, казао је Шћекић, изразивши увјерење да ће данашњи, али и потенцијално будући скупови, ,,допринијети квалитетнијем научном и друштвено-политичком животу, као и општем консензусу који нам је пријеко потребан по битним друштвеним и државним питањима“.

Проректор Веселин Мићановић је истакао да је Историјски институт најстарија научна установа у држави, институција од националног значаја и најактивнија универзитетска јединица, и у том смислу нагласио да ће Институт у проактивном дјеловању на пољу науке и у перспективи имати снажну подршку Ректората.

Он је навео да организовање Конференције, чији се зборник радова очекује на 120-годишњицу уставног утемељења црногорског парламентарног живота јесте идеја за похвалу, те поздравио потписивање Меморандума о сарадњи двије институције.

,,Потписивање Меморандума ће синергијски допринијети развоју науке, научних и стручних експертиза, заједничком публиковању књига, на добробит обије институције”, казао је Мићановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Мандић: Црна Гора је отворена за све; Политичка је зрелост што у већини данас стоје Срби, Црногорци, Бошњаци и Албанци

  1. Што више те политичке зрелости показујеш, то је већи број оних који бојкотују изборе. Што си више политички“зрелији“, то се више утапамо у глобалистичку агенду, екуменизам и остале западне гадости! Једна јединствена српска странка у Црној Гори, отворене посланичке листе и нећеш морати гледати Милатовићеве загрљаје са ДОСом. Воће Мандићу кад презрене на грани само отпадне и иструли, а ти само настави да сазријеваш у недоглед???

    1. Куд среће да је поднио оставку и отишао после оног полома и срамоте, након првог круга предсједничких избора … а овако …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *