Мандић поклонио предсједнику парламента Малте икону Богородице Филермосе: Светиња вјековима спаја двије државе
1 min readНа крају радног дијела званичне посјете предсједника парламента Малте Анђела Феруђе, његов домаћин, предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић поклонио му је репродукцију свјетски познате иконе Богородице Филермосе, једне од три најпоштованије хришћанске светиње.
Икону Богородица Филермоса, према легенди, насликао је Свети апостол и јеванђелиста Лука. Њен историјски пут може се пратити од 1395. године када је донешена на острво Родос и смјештена у цркву на брду Филермос, по којем је добила име. Кроз своју дугу историју пренешена је у Италију у 16. вијеку, затим у Ницу, да би је Малтешки витезови са шпанским краљем Карлом В направили договор око њеног новог сједишта на Малти.
Приликом Наполеонских кампања међу којима је покорио и Малту, витезови икону преносе у Русију 1799. године гдје ће она бити све до октобарске револуције. Услијед револуције, икона се поново преноси овог пута у Копенхаген, затим у Берлин. Предвидјевши дешавања у Њемачкој, 1932. године икона се заједно са десницом Св. Јована Крститеља и честицама Часног крста Господњег односи у Краљевину Југославију њеном витешком краљу Александру И Карађорђевићу.
Са надолазећом окупацијом 1941. године, поменуте светиње се тајно чувају у Острошкој светињи све до 1978. када су десна рука Светога Јована и честице Часног крста враћени Митрополији црногорско-приморској тј. ризници Цетињског манастира, а чудотворна икона Богородице Филермосе, предата од стране Вјерске комисије – Народном музеју Црне Горе, на Цетињу, на чување, гдје је под мистериозним околностима нестао њен највреднији драгуљ.
Узевши у обзир њену велику историју и важност за цијело Хришћанство, предсједник Мандић је истакао да би ова светиња требала да се поново сједини са десницом Светог Јована Крститеља и честицама Часног крста у Цетињском манастиру, како би своје мјесто нашла уз ћивот Светог Петра Цетињског. Ова икона представља не само непроцјењиво културно и вјерско благо за Црну Гору, већ и вјековну везу између наше земље и Републике Малте.
Предсједник Феруђа се дубоко захвалио на овом поклону и нагласио да ће икона бити постављена на посебно одабраном мјесту у Парламенту Малте.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ставили је у музеј да би украли драгуљ. Мандићу, ваљда ти је позната прича покојног Момира Булатовића о понуди коју је био добио од стране представника Малтешких витезова, да за 150 милиона марака прода све три наведене хришћанске реликвије 1995.године? Што он ради тада, одлази код Ђеда да у разговору са Ђедом добије дозволу да прода реликвије. Ђедо му је објаснио што те три реликвије значе за хришћанство и да ни по коју цијену неће допустити продају реликвија. Чудно је да Момир Булатовић школовани интелектуалац, са највишим државним и политичким функцијама није знао, имао представу о значају ових реликвија. Послије овога дешавања са Момиром,Миловог љубљена крста не чуди Ђедова тадашња благонаклоност према Ђукановићу. Мандићу, не играј се реликвијама ради осигурања пута у ЕУ, није добро прошао нико ко их је „узнемиравао“. Сад си поклонио реплику, ишао си у Ватикан, разговарао си тамо са једном чудном екипом, Спајке је послије тог разговора добио кредит у Лондону, од подружнице банке која је у власништву Ватикана? Није добро Мандо, и неће на добро изаћи!!! Зашто се службено не постараш да се икона врати митрополији него се само реторички ограђујеш од нечијих подлих одлука?