Мандић: Тајне податке нити добијам нити ми требају за вршење функције, не желим да ме претварају у играчку разних служби!
1 min readПредсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, од када је на челу парламента, не добија тајне податке које би по функцији требало, а када процијени да су му потребни опозваће такав свој захтјев према надлежним органима.
То је шеф парламента саопштио Телевизији Вијести, наводећи да то што не добија тајне податке не утиче на функционисање Савјета за одбрану и безбједност који још није засједао у новом саставу.
„Ја сам послао јасну поруку, послао дописе свим оним структурама које шаљу предсједнику парламента тајне податке, да то мени није потребно за вршење функције на којој се налазим, када ми буде потребно и ако будем процијенио да ми је потребно ја ћу опозвати то што сам послао. Постоји много безбједносних структура, људи спрегнутих са организованим криминалом, који би могли да злоупотријебе ту ситуацију што примате тајне податке, па да неко пошаље рецимо само вама неки податак а онда да се појави у медијима и да кроз неку истрагу испадне да сте ви једино располагали са таквим подацима. Ја не желим да дођем у ту ситуацију да ме неко претвори у играчку разних служби, или људи који желе да се обрачунају са нашом политиком“, казао је Мандић.
То се, како је казао, односи на све податке које добија предсједник Парламента а који су означени степеном тајности.
На питање да ли то отежава функционисање Савјета за одбрану и безбједност Мандић тврди да ће се на самој сједници ако му буде нешто потребно од тих тајних података, упознати са њима
„Просто, не желим да то буде у овом Кабинету, нити желим да то долази у Скупштину. Не мислим да за одлуке које се доносе на том Савјету да је потребна сада нека превелика припрема. Ту је, ипак, улога све тројице чланова Савјета равноправна, с тим што је предсједник Црне Горе неко ко предсједава том Савјету, али те одлуке ћемо доносити свакако уз један високи степен сагласаности, у односу на то како прописује Правилник, а и и Парвилник се може промијенити“, казао је Мандић и додао да не зна када ће се Савјет састати.
„У сриједу почетак сједнице за избор ВДТ-а и три члана Судског савјета“
Када говори о избору ВДТ-а и три недостајућа члана Судског савјета, Мандић тврди да ће се то догодити у сриједу.
„Ја сам задовољан до сада са тим дијалогом, разговорима и оним што чујем од посланичких клубова, за очекивати је и урадићу све што је у мојој моћи да изаберемо Судски савјет већ у сриједу, да покушамо да дођемо до кандидата који имају подршку више од двије трећине посланика. Што се тиче ВДТ, а кандидат Тужилачког савјета је Маја Јовановић не знам како ће бити гласање, нисам регистровао да постоји потребна двотрећинска већина“, казао је Мандић.
На питање је ли по њему извјестан избор Милорада Марковића, Мандић говори да не може говорити у име читавог парламента али може у име његове странке.
„Ја мисилим да је г. Марковић веома добар кандидат и то што су његове референце изузетно добре и представљају га у оном свјетлу како треба да изгледа неко ко треба да обавља ту дужност, а да не може да се утиче ни од стране организованог криминала, ни различитих политичких структура, нити било којигх страних адреса. Мислим да је добро за ЦГ да на чело тужилаштав дође неко ко није био у Тужилаштву“, казао је шеф Парламента.
Миодраг Иличковић, Дражен Медојевић и Фикрет Кургаш су имена која фигурирају као чланови Судског савјета али Мандић не може рећи да је постигнут договор, већ да су се та три имена само издвојила.
„Видјећемо у сриједу да ли су та три имена која су најчешће помињана да ли ће они бити будући чланови Судског савјета“, казао је он.
Коментаришући повратак Зорана Брђанина на чело полиције, Мандић говори да су се они залагали још 2020. године да директор дође са стране.
„Наша полиција, тужилаштво, правосуђе било је 20 година теско контаминирано утицајем организованог криминала и политичких снага бившег режима који су радили недозвољене послове, од којих је био најпознатији шверц дувана и шверц наркотика. И знамо да су многи људи који су припадали тим структурама били у функцији тих послова и богаћења мање групе људи окупљене око тадашњег двора који су стекли огроман иметак. Не оптужујем да су сви припадници МУП-а, тужилаштава и правосуђа били у тим пословима, већина свакако није, али ви сада не можете процијенити ко је имао везе с ким, ко је био само познаник, само имао професионалну сарадњу, тако да остајем на истој оној позицији, да дође неко са стране, а ако не може, да се онда детаљно изанализира ко би могао да буде та особа која ће да буде директор полиције“, казао је Мандић.
На питање како коментарише рад Предрага Шуковића на челу СПО-а, Мандић тврди да о том рјешењу није ни раније мислио да је добро.
„Нека искуства која смо имали и у времену које је за нама нијесу нам уливала наду да се ту није селективно примјењивало и право и правда, односно да се злоупотребљавала моћ са којом се располагало. Нема право ни ГСТ ни СПО, нема право нико да ту моћ, која је овог тренутка највећћа у држави, да се злоупотребљава и да се учествује у било каквим политичким играма . Људи који учествују у грађењу институција морају добро да поведу рачуна о томе да не прекораче оно што им даје закон и устав, а бојим се да су и неки нови прекорачили и те како дебело оно што им је дао закон и устав“, казао је Мандић.
Новинарка ТВ Вијести: Шта то конкретно значи за овај случај?
Мандић: Ја мислим да ће се ту десити промјена, јер то сви виде, ја не желим да учествујем у кампањама промјена, тамо су прописане процедуре како се то дешава, али не желим ни да се праве промјене тако што ће једна структура бити ослабљена да би неки поједнинац био ојачан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: