Mandić u Ankari: Zadatak nove Vlade je dadodatno unaprijedi odnose sa Turskom
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se u Ankari, tokom svoje zvanične posjete Republici Turskoj, sa Fuatom Oktajem, predsjednikom Odbora za vanjsku politiku Velike Narodne Skupštine Turske i tokom razgovora istakao da su odnosi Turske i Crne Gore i u prethodnim godinama bili veoma dobri, ali da je zadatak nove Vlade da te odnose dodatno unaprijedi, kao i da tu poruku šalje u ime nove parlamentarne većine.
Mandić je apostrofirao da veliki broj investitora, sve veći broj turista i veoma brojna zajednica iseljenika u Turskoj čine jaku sponu i rađaju dobru volju obje strane da naši međusobni odnosi budu najbolji mogući. Posebno je istakao izborni plan povećanja plata i penzija i istakao da su sve akcije vlade i parlamenta usmjerene u tom pravcu.
Kako bi se sproveo ovaj plan, Mandić je naglasio da je Crnoj Gori neophodna stabilnost i investicije, a posebno kada je u pitanju razvoj zelene električne energije, te naglasio da je EPCG sa svojim projektom Solari prva u regionu.
– Iskustvo turskih kolega bilo bi dobrodošlo prilikom novih velikih infrastrukturnih projekata u oblasti energetike, naveo je Mandić, saopšteno je iz Skupštine.
Oktaj je pozdravio predsjednika Mandića i delegaciju i poželio uspješan rad, kao i što jaču saradnju sa Turskom u narednom periodu. Istakao je da su Turska i Crna Gora savezničke zemlje koje imaju isti cilj – mir i stabilnost na Balkanu.
Predsjednik Oktaj je naglasio da 50 odsto električne energije u Turskoj dolazi iz obnovljivih izvora, te da je cilj da se u narednom periodu ta brojka poveća do 67odsto. Dodao je da Turska ima veliko iskustva u toj oblasti koje bi rado podijelila sa Crnom Gorom. Istakao je da predstoje nove investicije u Crnoj Gori, posebno u oblasti energetike, te da Crna Gora nikada nije sama, već je Turska sa njom kao prijateljska i saveznička zemlja.
Postavio bih pitanje gospodinu Mandiću i cijeloj novoj vladi, da li postoji procenat useljenika u jednu ovako malu državu (i koliko on iznosi) koji će označiti crvenu liniju kada jedna useljenička nacija, koja čak ni ne pripada civilizaciji kojoj mi pripadamo, počne ugrožavati domicilno stanovništvo i počne mijenjati demografsku sliku istog. Kada će te već jednom primijetiti da svaki četvrti stanovnik glavnog grada je turski državljanin i kako to utiče na crnogorski narod i vjekovima sticani međunacionalni njegov sastav? Koliko čujem u pojedinim primorskim opštinama je stanje još gore. Mislim da je došlo vrijeme da se neke mjere preduzmu i to spriječi. Francuskoj je trebalo 100-tinak godina da uništi svoju naciju, kulturu i tradiciju. Mi u tome, izgleda, obaramo rekord. Kod nas će se to desiti, ako se useljavanje ovako nastavi, gotovo za nekoliko godina.