MANS: Nadležni prikrivaju odgovornost Bemaksa
1 min readEpidemija u Beranama je završena ali voda u tom gradu još nije za piće, poručili su predstavnici crnogorskih institucija, navodeći da će biti ispravna kada svi parametri budu zadovoljavajući.
Članovi skupštnskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje razmatrali su danas epidemiološku situaciju u Beranama.
Obavljeno je kontrolno saslušanje ministra zdravlja Miodraga Radunovića, direktora Instituta za javno zadravlje Bobana Mugoše, predsjednika beranske opštine Vuke Golubovića i direktora lokalnog Vodovoda Faruka Pačariza.
Poslanici su postavljali pitanja i epidemiologu Goranu Čukiću, infektologu Milovanu Živkoviću, inspektoru za vode Miodragu Raduloviću i predstavniku Direkcije za saobraćaj Ervinu Adroviću.
Predsjednik beranske Opštine Vuka Golubović je u uvodnom obraćanju poslanicima kazao da je lokalna uprava vodila žestoku borbu »sa onim što je zadesilo«.
Prema njegovim riječima, taj grad je u ovoj godini imao investiciju vijeka, a to je proboj lokalnog puta.
„Probijajući masiv, negdje su korištene i eksplozivne naprave, koje su izazvale probijanje cjevovoda. Nije se očekivalo da će doći do toga i da će povući prašinu i zagaditi vodu. Naredne godine ćemo izmjestiti Vodovod tamo gdje neće biti u trupu puta, već na periferiji“, rekao je Golubović.
On je poručio da treba da bude na čast svima koji pokušavaju politiku da provuku kroz problem deponije.
„Mora se insistirati na poštovanju procedura i zakona. Da svi to poštuju ne bi bio pitanja problema deponije i zaraze koja je mogla napraviti havariju“, kazao je Golubović.
Zorica Ćeranić iz MANS-a smatra da se nadležni trude da zataškaju problem i da prikriju odgovornost Bemaksa koji je, kako je navela, probušio 11 puta cijevi.
Predsjednik Odbora, Zoran Jelić je prekinuo njeno izlaganje navodeći da će nadležni o odgovornosti da donesu svoj sud.
Ćeranić je kazala da se mora govoriti o činjenicama i okolnostima usljed kojih je došlo do epidemije.
„Pokušavaju odgovornost da prebace na stanovnike Beransela. Da li je utvrđeno kad je Bemaks probušio cijevi? Ko je kriv za epidemiju? Šta je lokalni Vodovod uradio da prevenira problem?“, pitala je Ćeranić.
Ona smatra da 1,5 hiljada građana koji su otrovani zaslužuju da znaju ko ih je kriv za to i da treba da snosi odgovornost.
„Nadam se da će ministar Radunović uticati na to da se utvrdi odgovornost, a ne da se prebacuje na građane“, zaključila je Ćeranić, ali prema pravilniku, ostala je uskraćena za odgovore.
Gosti na Odboru ne mogu postavljati pitanja ali mogu imati uvodno izlaganje.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Zorica Kovačević saglasna je sa Radunovićem da su zdravstveni radnici položili ispit i dobro odgovorili na problem epidemije.
Ona je Golubovića pitala koji su zaključci donijeti na sjednici koja je nedavno održana i šta će biti preduzeto.
„Odbornici su insiststirali da se uredi problem. Vodovod se desio dva ili tri puta o deponija traje dvije godine“, odgovorio je Golubović.
Kovačević je pitala koliko puta se ispituje kvalitet vode, na šta je Pačariz rekao da se voda dva puta mjesečno, sa četiri mjesta uzrokuje.
Kontaminirana voda uzročnik epidemije
Janko Vučinić iz Demokratskog fronta je rekao da u tom političkom bloku ne žele da slušaju kako niko nije kriv.
„Desila se nevolja. Treba utvrditi ogovornost i pronaći krivca. Ne želim nikog da gonim. Šta je uzrok? I najvećim laicima je jasno da je voda, ali nikako da to čujemo zvanično“, kazao je Vučinić.
Radunović je odgovorio da je kontaminirana voda uzročnik epidemije.
Na pitanje da li postoji opasnost i za druga infektivna oboljenja, Radunović je odgovorio da se druga oboljenja mogu pojaviti dok god se ne završi inkubacioni period.
Radunović vjeruje da državne institucije rade svoj dio posla, a da onaj ko treba da bude odgovoran, treba da bude izložen sudu pravde.
On je ponovio da je kontaminirana voda uzročnik epidemije, a izazvali su je virusi.
Golubović nije saglasan sa ocjenom Vučinića da je on najodgovorniji za situaciju u Beranama i takve optužbe je argumentovao navodeći šta je urađeno prethodnih godina na polju sanacije otpada.
Vučinić je rekao da je u Beranama svaki kontejner bila divlja deponija.
„Mislim da je trebalo da riješite pitanje bez mučnih scena poput onih da čovjeka od 90 godina sklanjaju policajci. Zašto nijeste podnijeli ostavku kad nijeste u stanju da riješite ono što vam je u nadležnosti?“, pitao je Vučinić.
Jelić je doktora Gorana Čukića pitao da li je bilo dovoljno ljekova i medicinskih sredstava u trenutku kada se pojavila eidemija, kako bi se kvalitetno reagovalo na nju.
On je odgovorio da se zdravstvo u Beranama adekvatno uključilo u liječenje epidemije.
„Moglo je da se dogodi da jedan dio pacijenata nije dobio lijek, jer je to bila vanredna, a ne svakodnevna situacija. Samim tim, tražene su vanredne količine, a ljekari su brzo reagovali“, zaključio je Čukić.
Neven Gošović iz Socijalističke narodne partije pitao je koje je žarište epidemije jer, kako je naveo, ukoliko to nije poznato, nemoguće je govoriti o nečijoj odgovornosti.
Mugoša je rekao da je ta institucija na početku postavila hipotezu da je voda uzročnik epidemije.
Gošović je pitao zašto Direkcija za sabraćaj ništa nije preduzela, s obzirom da je to bio jedanaesti put probijanja cijevi, Adrović je rakao je da projekat nije tretirao vodovod.
„Prethodna pucanja cijevi su sanirana, a ovo sada je već bila havarija. Izvođač mora da štiti cijevi“, kazao je Adrović.
Mugoša je apelovao da se sa beranskim Vodovodom nešto mora uraditi, jer je mutnoća vode primijećena od marta, što se podudara sa početkom radova.
Goran Tuponja smatra da je nejasno da zdravlje građana Berana zavisi od aparata za hlor koji fukcioniše na potisak.
„Ukoliko nema pritiska vode, znači da to ne radi aparat?“, pitao je Tuponja.
Poslanik DF Emilo Labudović je rekao da je nakon mjesec i po poznato samo da je bila epidemija.
On je Radunovića pitao hoće li u Berane stići prije pijaća voda ili ostavka ministra.
„Na čelu sam zdravstvenog sistema, a ljekari su od odlično posao odradili. Ništa manje nijeste odgovorni od mene za cijelu situaciju“, rekao je Radunović.
U Beranama se od početka epidemije, 24. avgusta, doktorima javilo oko 1,5 hiljada pacijenata zbog stomačnih problema.
Roćen je zaštićen kao bijeli medvjed. Bemax je siguran, neće odgovarati za trovanje 1500 građama! Tako nam i treba. Može im proći sve pa zašto ne i ovo