ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Нема градње другог блока без студије утицаја на здравље људи

Влада Црне Горе треба да обустави реализацију Пројекта изградње Другог блока Термоелектране у Пљевљима, све док не буде израђена свеобухватна и независна студија која би показала утицај будуће термоелектране на здравље људи, али и процијени колико би у наредним деценијама износили трошкови здравља и социјални издаци због пријевремених смрти и различитих врста обољења узрокованих радом новог блока, поручују из Мреже за афирмацију невладиног сектора МАНС.

mans

Саопштење преносимо у цјелости:

Влада је потпуно неодговорно ушла у читав пројекат, јер је као стварне трошкове рачунала само изградњу новог блока и набавку опреме, иако трошкови здравља и заштите животне средине представљају највеће издатке када су у питању пројекти термоелектрана. С тим у вези је просто невјероватно да чак ни Институт за јавно здравље и Општина Пљевља немају елементарне информације о утицају новог блока на здравље људи.

Тако је Нацрт детаљног просторног плана за термоелектрану Пљевља, који је у мају прошле године био на јавној расправи, пун застарјелих и непотпуних података о здрављу популације у Пљевљима, а фрапантно је да се отворено признаје да у здравственим установама у Пљевљима не постоји одговарајући информациони систем који би омогућавао лаку обраду статистичких података, иако са друге стране те исте службе годинама указују на пораст броја карценогених и респираторних обољења.

Колико се може радити о огромним трошковима најбоље показује истраживање међународне организације Греенпеаце која је средином 2013. године, користећи софистицирани метод обрачуна који је израђен на Универзитету у Штутгарду, трошкове здравља и животне средине за 40 година рада другог блока термоелектране у Пљевљима процијенила на невјероватних 2,5 милијарди еура, док се за исти период очекују 622 пријевремене смрти.

Када се то има у виду јасно је да би свака одговорна Влада прво утврдила утицај новог енергетског објекта на здравље својих грађана, затим стварне трошкове који би у периоду од 40 година настали по основу лијечења, пријевремених смрти и повезаних социјалних трошкова, па тек онда донијела одлуку да ли је исплативо уопште ући у реализацију таквог пројекта, или се опредијелити за неки други модел привредног развоја пљеваљске општине.

Умјесто тога, на сцени имамо отворено занемаривање интереса грађана и чињеницу да Влада већ мјесецима иза затворених врата финализује договор са чешком компанијом Шкода Праха, која је понудила да сагради Други блок Термоелектране у Пљевљима за цијену од 338 милиона еура.

Такво поступање је крајње проблематично и нарочито када се има у виду тренутна загађеност Пљеваља, која су један од најзагађенијих градова у Европи и гдје су ваздух, вода и земљиште затровани највише због рада постојећег Првог блока Термоелектране и њене депоније пепела и шљаке на Маљевцу, те Рудника угља Пљевља и долагалишта Јагњило.

Влада не предузима ништа конкретно да би санирала стање енормне заграђености Пљеваља, која су постала град из којег се масовно одлази. Такође, опште је познато да Рудник угља и Електропривреда Црне Горе, која газдује Првим блоком Термоелектране, годинама не улажу у рекултивацију уништених локација и заштиту животне средине, упркос томе што експлоатишу природне ресурсе града на сјеверу државе и од тога остварују значајне приходе.

Имајући све претходно у виду, неопходно је да Влада најхитније обустави све најављене активности у вези изградње новог блока Термоелектране у Пљевљима и приступи изради студије утицаја новог блока на здравље људи. Свако другачије поступање представљало би авантуру са далекосежним негативним последицама на здравље људи и животну средину, али и на државни буџет из којег би била издавајана огромна средства за трошкове здравља и социјалне издатке.

Како би покренули јавну дискусију о овом проблему, али и проблему економске исплативости изградње другог блока термоелектране у Пљевљима, МАНС и Греен Хоме ће у понедјељак 29. фебруара у Подгорици организовати округли сто под називом „Други блок ТЕ Пљевља – економски и еколошки изазови“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy