IN4S

IN4S portal

Mapa internetskih aktivnosti

1 min read

Mapa internetskih aktivnosti

Karta je bila dio strategije: pomorski narodi čuvali su je u tajnosti – kaže Predrag Matvejević u „Mediteranskom brevijaru“ i dodaje: Kapetani u Italiji i Dalmaciji, mletački providuri na grčkim otocima, značajnici diljem Mediterana vješali su uokvirene karte u svojim domovima na najvidnijim mjestima: u istom redu gdje su raspelo, ex voto i obiteljski portreti, u počast moru i pomorstvu.

Nisam jedini zaražen umjetnošću kartografije. Jer je karta čudo. I misterija je.

Jedna mi iznad radnog stola, u proporciji 1:48.500.000, visi na zidu. Po tom putu pratim znatno mlađeg brata pomorca: duž Persijskog zaliva, Arabijskog mora, Indijskog okeana, Južnokineskog i Istočno-kineskog mora… kuda obično plovi.

Ali je manje o tome riječ, a više o jednoj novoj mapi koja se pojavila na vebu koncem ljeta…

Mapu internetskih aktivnosti kreirao je Džon Materli, osnivač kompanije „Shodan“. Kompanija se između ostalog bavi „analizom svih uređaja konektovanih na internet“, što može da znači svašta. Rečeni e-kartograf mapirao je lokacije svih „pingovanih“ aparata. Na Tviteru je objasnio tehničke aspekte mapiranja: PING zahtjev slao je na svaku IP adresu, sabrao pozitivne odgovore i upisao ih na kartu.

Obojanost karte svijeta oslikava internetsku aktivnost pojedinih geografija. Što više crvene boje – to veća aktivnost, što više zelene i žute – to manja, zaključno sa zastrašujuće velikim okeanom crne, internetske tišine.

Šta se zapravo vidi na mapi?

Zapadna Evropa vrišti obojadisana u crveno, istočna polovina SAD i zapadni dio. Oko Moskve tek crvena flekica, nešto malo više e-crvenila oko Pekinga i kineske obale, Japana, Singapura, Meksika i Brazila…

Zemlje koje nisu dale službeni položaj kartografiji ne bilježe velikih pomorskih pothvata. Kaže Matvejević.

Zato su, između ostalog, naše male zemlje – male. Nisu dale službeni položaj kartografiji. Ne postoji dostojna mapa Boke Kotorske. U 21. vijeku.

Istorija civilizacije bilježi kartografska podmetanja, da se omete protivnik, da se navuče na tanak led, ili na plitak sprud. U vremenima kada je Rusiji de facto objavljen rat, nije li, možda, je i Mapa internetskih aktivnosti (umnogome informativnih) u službi toga rata? Ne kažem da jeste, niti kažem da nije. Samo da se ono što očima vidimo ne uzme zdravo za gotovo, ako ni zbog čeg drugog, a ono zato što je karta oduvijek bila dio strategije…

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *