Marković za IN4S: Na rešenje MORT-a o „zakonitom rušenju konaka“, Mitropolija će se žaliti Upravnom sudu
1 min readKonak pri manastiru Svetog Vasilija Ostroškog u Ulcinju, srušen je 10. juna ove godine.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma odbilo je žalbu Mitropolije crnogorsko-primorske, koja je tražila poništenje rješenja urbanističko-građevinskog inspektora, kojim je Srpskoj pravoslavnoj crkvi zabranjena izgradnja manastirskog konaka na Briskoj gori kod Ulcinja.
Urbanističko-građevinski inspektor je donio rješenje 4. juna, kojim je zabranio gradnju prizemnog objekta od oko 150 kvadrata, ali je Mitropolija nastavila radove, da bi izvršna služba 10. juna porušila započeti manastirski konak.
Mitropolija crnogorsko-primorska, kako se navodi u dokumentu, osporila je rješenje inspektora tvrdeći da je nezakonito donijeto, jer ne sadrži tačan broj katastarske parcele, da je objekat i pripremnim radovima izgrađen na području koje nije obuhvaćeno detaljnim urbanističkim planom, zbog čega se nije mogla pribaviti dokumentacija za gradnju, niti prijaviti gradnja, jer se radi o seoskom području za koje se ne izdaju nikakvi urbanističko-tehnički uslovi.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma, kako je naglašeno, razmatralo je žalbu Mitropolije crnogorsko-primorske, kao i sve spise predmeta i odbilo žalbu.
“Ocjenjujući zakonitost osporenog rješenja, ovo ministarstvo je našlo da je potpuno utvrđeno činjenično stanje, bez povrede pravila postupka, pravilno primijenjeno materijalno pravo. Urbanističko-građevinska inspektorka je u okviru svojih zakonskih ovlašćenja izrekla MCP odgovorajuću mjeru inspekcijskog nadzora, zbog čega nije bilo mjesta poništenju prvostepenog rješenja“, navodi se u obrazloženju vladinog resora
Dakle, pošto je rješenje urbanističko-građevinskog inspektora postalo konačno u upravnom postupku, Mitropolija crnogorsko-primorska ima pravo zaštite putem vođenja upravnog spora, podnošenjem tužbe Upravnom sudu Crne Gore, kazao je komentarišući za naš portal rešenje MORT-a, jedan od advoakata Mitropolije Velibor Marković.
„U roku od 20 dana po prijemu rješenja Ministarstva turizma i održivog razvoja kao drugostepog organa, kojom se može tražiti ponistaj ili ukidanje i poništaj drugostepenog rješenja, u slučaju odbijanja tužbe, i podnošenje vanrednih pravnih ljekova u smislu odredaba čl. 40. Zakona o upravnom sporu, prije svega zahtjeva za vanredno preispitivanje sudske odluke o kojem odlučuje Vrhovni sud Crne Gore“, istakao je Marković.
Po njegovim riječima, dalji pravni put je ustavna žalba.
„Dalji pravni put je ustavna žalba u roku od 60 dana po prijemu odluke Vrhovnog suda, o kojoj odlučuje Ustavni sud Crne Gore, ukoliko su povrijeđena slobode i prava garantovana Ustavom, i konačno, predstavnka Evropskom sudu za ljudska prava ukoliko su povrijeđeni Evropska konvencija o ljudskim pravima i Protokoli kao sastavni djelovi te konvencije“, zaključio je Marković.
Samo vi pišite saopštenja i pišite žalbe dok dukljani sviđaju svoje i polako se spremaju za otimanje Svetinja.