IN4S

IN4S portal

Markuš: Od osnivanja Cetinja do danas vladike bile potčinjene pećkom patrijarhu

1 min read
Nasuprot propagandi režimskih kvaziistoričara u novom ispisivanju istorije Crne Gore stoje istorijske činjenice, koje je nemoguće demantovati. 

Vladike iz loze Petrovića: Sava, Petar I i Petar II

Nasuprot propagandi režimskih kvaziistoričara u novom ispisivanju istorije Crne Gore i njenog identiteta stoje istorijske činjenice, koje je nemoguće demantovati. 

Tako se obično navodi da su crnogorski mitropoliti, posebno za vrijeme osmanlijske vladavine, odbijali pećkog patrijarha, te kako su autokefalne crkve, među kojima je navodno bila i Mitropolija crnogorsko-primorska, predstavljale političke a ne duhovne organizacije sa pretenzijom očuvanja „duhovnih granica“.

Činjenice međutim svjedoče drugačije.

„Prvi opis Cetinja koje je tada bilo u sastavu Skadarskog Sandžaktata, u XVII vijeku ostavio je Kotoranin Marijan Bolica* 1614. godine“, podsjeća publicista Jovan Markuš.

Kotoranin daje opis Cetinja, kao i političkih ali i duhovnih prilika u tadašnjoj Crnoj Gori.

Bolica navodi da se Cetinje nalazi u jednom polju, ne mnogo plodnom, dugačkom oko 4 milje, širokom dvije. Ima 4 hladna izvora.

„Tu je Ivan Crnojević podigao crkvu u kojoj se nalazi jedan vladika, 25 kaluđera i 40 klerika“, navodi Bolica još davne 1614. i ističe:

„Vladika u duhovnom pogledu upravlja čitavom Crnom Grom i samo je potčinjen pećkom patrijarhu“.

*Navod uzeti iz Starine 1880 knj. XII Opis skadarskog sandžaktata Marijana Bolice od Šime Ljubića, Zagreb, 165-191

 

Podjelite tekst putem:

13 thoughts on “Markuš: Od osnivanja Cetinja do danas vladike bile potčinjene pećkom patrijarhu

  1. Neverovatna je glupost montenegrina,Markuš im sve objasnio,ali oni i dalje bleje.Sveti Petar I Cetinjski je hirotonisan u Sremskim Karlovcima,jer je bio Srpski Mitropolit.Hirotonidanje obavu-io Mitropolit Mojsije Putnik i još dva Srpska Episkopa.Tom prilikom se Sveti Petar zahvalio prisutnim arhijerejima i rekao kako će se truditi da održi Vjeru i Crkvu u Crnoj Gori.

    1
    5
  2. Sto su jaci argumenti dokazi, koje prilaze gos. Markus to su besmisleniji napadi nepismenih montenegrina.Zato se ne treba obazirati na akademike dukljanske akademije.

    5
    4
  3. Uvazeni kanonista i episkop dalmatinski Nikodim Milas Crnogorsku crkvu i zvanicno smatra autokefalnom od 1766,Sveti Petar Cetinjski je hirotonisan u Karlovackoj mitropoliji jer nije bilo trenutne mogucnosti odlaska i kanonizacije u RPC.Nadamo se da ce primjer Ukrajine i svete crkve sve Rusi osvjetliti g.Amfilohija.

    4
    4
    1. Da se ne lažemo.
      Nikodim Milaš je naveo da je carigradska patrijaršija nudila autokefalnost crnogorskoj crkvi pod pritiskom sultana ali to pravno kanonski nije bilo izvodljivo jer nije bila pod njenom jeruzdikciom.
      Naveo je faksimil pisma crnogorskog vladike ruskoj carici Katarini i ruskom sinodu:Ja kao najstari mitroplit srpske pravoslavne crkve molim se ruskoj carici i ruskom sinodu pravoslavne crkve da se sačuva pećka patrijaršija.Sramno je da se iz konteksta izvlači samo ono što treba dnevnoj politici koja je histerično antipravoslavna.

      12
      1
        1. Da, mitropolit Sava Petrović je bio autokefalni srpski vladika!
          Koje dukljanske maškare oko autokefalije koje nije bilo.

          9
          3
          1. Kako niko da pokaže TOMOS koji je jedini dokaz o autokefalnosti Crnogorske crkve. Ne samo da nema TOMOSA nego nema ni traga ni glasa da je on ikada postojao. Valjda bi se našao negdje zapis o postojanju TOMOSA ako njega nema. Nema ga zato što ga nikad nije ni bilo. U pamet se braćo Crnogorci!

            6
            3
    2. I Karlovačka mitropolija je bila autokefalna u odnosu na Carigradsku patrijaršiju, dok se ostale srpske eparhije nakon što je ukinuta Pećka patrijaršije potpale pod jurisdikciju Carigrada. Crkva u CG nikad nije bila autokefalna(samostalna) u odnosu na SPC već u odnosu na Carigrada, i zato se taj izraz autokefalnost koristio. Treća obnova Pećke patrijaršije i ujedinjenje u SPC 1920 je sprovedeno pod rukovidećom ulogom MCP, a Titoisti Crnogorci čiji je sledbenik poglavnik Dukljanović su 1941-1945 pobili 160 sveštenika MCP.

      5
      1
  4. Pećka patrijaršija je bila pomjesna autokefalna pravoslavna crkva sa sedištem u Peći, koja je postojala u periodu između 1346-1463 u srednjovekovnoj srpskoj državi, te 1557-1766 u Otomanskom carstvu.
    E sad neka nam objasni Markus kako su Cetinjske Vladike mogle biti „potčinjene Pećkom Patrijarhu“ , ako Pećka Patrijaršija u velikom vremenskom razdoblju uopšte i ne postoji ?

    4
    8
    1. Objasniće ti ne brini.Snagom argumenata iz istorijskih arhiva kao i svaki put.A ti objasni kako to ako cetinjski mitropolit „nema nikakve veze sa pećkim popovima“ kako Montenegrini vole da kažu,(a sami sebe lažu jer nas ne mogu)ima titulu „egzarh pećkog trona“, prevedeno, izmještena stolica pećkog mitropolita na Cetinje .Kako sad pa to ako nemaju veze jedni sa drugima kako volite da kažete (lažete) ?I što je hitao kralj Nikola odnosno Janko Vukotić da stigne da oslobodi baš Peć i Dečane novembra 1912. prije vojske kraljevine Srbije koja je već oslobodila veći dio Kosova i Metohije u tom momentu ?
      Aj da čujemo „genijalno“ montenegrinsko objašnjenje i za ovo.

      10
      2
      1. Miśa , samo da ti rečem da ćemo vratiti svoje otete Crnogorske svetinje kad tad !!
        Uzgred , što danas nije Pećka Patrijaršija u Peć nego u Beograd ??

        3
        16
      2. Volim kad mi ne objavite komentar no vas progoni u snu, posebice na ovog komentatora strabog imena iz Bara, tvrdog grada crnogorskog.
        Moderatoru, idiote.

        1
        6

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *