Markuš: Ovako je aktuelna vlast krala u vrijeme referenduma 2006. godine!
Piše: Jovan Markuš
Prvim Ustavom za Knjažvevinu Crnu Goru 1905.godine svaki crnogorski državljanin je imao pravo glasa, kao i po Zakonu koji je donijet na osnovu tog Ustava. Poslije 100 godina to univerzalno ljudsko pravo oduzeto je crnogorskim državljanima koji imaju prebivalište u Republici Srbiji.
Oko 264 000 državljana Crne Gore nije moglo da glasa o svojoj državi. Isto pravo nije oduzeto crnogorskim državljanima iz BIH, Hrvatske, Makednoji, Turske, EU, SAD… Iako je tada važećim Ustavom iz 1992. Republika Crna Gora definisana kao država, suverena u pitanjima koje nije dobrovoljno prenijela u nadležnost zajedničke države sa Srbijom (SR Jugoslavije), biračko pravo je dato građanima, a ne državljanima da odlučuju o svojoj državi.
Ovo je pružilo osnov da Komisija EU nametne diskriminatorski član Zakona o referendumu uz pomoć glasačke mašinerije aktuelne vlasti i stvori preduslove za projektovanu krađu.
Jedan od najinteresantnijih primjera je iz Rožaja. Erdžan Fetahović je podnio prigovor za 34 lica koja su protivzakonito upisana u birački spisak iako ista imaju prebivališta na teritoriji, a mnogi i njihovo državljanstvo. Iz Turske su upisani: Otemba Mejrema, Balota Bajram, Balota Rabija, Balota Ramiza, Balota Rahima, Balota Selima, Balota Smail, Balota Sulejman, Balota Hajrija, Balota Šahan, Ahmatović Irfan, Džudžević Alija, Canoski Sabaheta, Mujević Ibrahim, Hadžić Kenan i Buliš Ferida. Iz Makedonije su upisani Camići: Vehbija, Mehmet, Munir, Nazim, Nail, Nezir, Rhman, Rizvan, Rifat, Ruždija, Safet, Safija, Soko, Fadil, Hadija, Hajran i Šerif (17 Camića). Iz BiH je upisana Kurtagić Mevlida.
Iz drugog prigovora koji je podnijelo više lica vidi se da je 229 lica, uglavnom iz AP Kosovo i Metohija, protivzakonito glasalo.
U trećem prigovoru koji je podnio Bogoljub Bulatović priložen je listing od 26 lica koja su upisana u birački spisak Rožaja a istovremeno imaju prebivalište i glasačko pravo u Srbiji. U četvrtom prigovoru koji su podnijeli Dragomir Magdelinić i Radenko Bulatović priložen je listing od 144 lica koja imaju dvostruko “pravo“ u Srbiji i Crnoj Gori… itd.
Vjerovatno su u Crnoj Gori tih dana procentualno bili najzaposleniji u pisanju opravdanih prigovora Vujadin Đuričanin i Petar Đukić iz Plava. Oni su priložili čitavu knjigu dokaza o protivzakonitom glasanju građana iz AP Kosovo i Metohija, Republike Srbije i BiH. Očigledno Plav je bio jedan o glavnih centara za protivzakonito glasanje nepravoslavnog stanovništva sa Kim, BiH i Sandžaka. Nijesu izostali ni građani koji su odavno odselili u Sloveniju. Tako je npr. Adem Koljenović iz Kranja upisan u birački spisak iako je odjavio prebivalište iz Plava prije 32 godine (23.01.1974.).
Iako je vlast u proteklom periodu u svemu zaboravila na sjever Crne Gore to očigledno nije, kada je protivzakonito glasanje u pitanju. Uvidom u dokumenta može se reći da su Pljevlja bila glavni centar za protivzakonito glasanje građana druge države (Bosne i Hercegovine). Samo jedan od mnogobrojnih prigovora dovoljno govori o tome. Građani Sarajeva su: Vrah Kemal, Vranj Samir, Tahirović Hamzo, Tahirović Ferida, Sadigić Ajla, Sadigić Ermina, Brković Zlatka, Brković Šefhet, Lalović Samija, Rašinlić Refik… itd. Građani Republike Srpske su: Ristanović Milenko, Popović Cmilja, Srndović Milomir, Milikić Ivana, Milikić Jelena, Milikić Marija, Milikić Žarko, Lučić Veselinka, Drkić Adela, Tošić Dosta, Tošić Stjepan, Bujak Dobrana, Tanjević Pejka, Šušić Snježana…itd.
Poput Rožaja i Plava, i Bijelo Polje je predstavljalo jedan od centara za protivzakonito glasanje građana drugih država. Tako npr. Dizdarević Anita je došla iz BiH, Džogovoić Anisa iz AP Kosova i Metohije, Stanić Esad iz Srbije, Bećirović Rukija iz Švedske, Ljuca Rasim iz SAD… itd.
Ni južni dio Crne Gore nije zaostajao u protivzakonitom glasanju stanovništva drugih država. Ulcinj je bio jedan od centara za protivzakonito glasanje građana iz AP Kosova i Metohije. Samo u jednom prigovoru koji ispred Bloka za zajedničku državu podnosi Mihailo Ćetković. Vidi se da je 27 građana iz AP KiM protivzakonito glasalo. Prema evidenciji zvaničnih državnih organa glasali su: Adžemi Sajda, Aloja Hilmije, Barjaktarović Arijeta, Božalja Ćerim, Dermaku Sabrije, Đoka Slobodanka, Elezaj Osman, Faći Hatem, Gaši Sermije, Gaši Ramize, Đonaj Ramazan, Hoti Bećir, Kelmendi Jahja, Lika Arton, Mećikukić Argon, Mećikukić Edon, Mećikukić Edona, Nuši Kol, Palokaj Leonard, Prenkaj Fernindant, Rastoder Mejruša, Rogova Dren, Šoškić Albina, Šoškić Adrijan, Smajlaj Arten, Telić Ferid i Telić Servete, iako su građani AP KiM. U drugom prigovoru navode se 10 lica iz BiH koja su protizakonito glasala.
Prema zvaničnoj evidenciji: Abazović Dževat, Džafeić Enis, Džidžović Huso, Hodžić Indira, Hodžić Ismet, Isljamović Haljim, Rastović Vesna, Stangla Junuz, Škobić Valentina i Šaćiri Edmond, su građani BiH. Opština Bar je takođe bila jedan od centara za protizakonito glasanje građana iz AP KiM. Na glasačkom mjestu u OŠ “Meksiko“ glasali su: Ćeman Eso, Ćeman Jasmin, Ćeman Nazića, Ćeman Rafeta i Ćeman Sadeta, čitava porodica sa Kosmeta. Opština Budva je bila jedan od centara ali za protivzakonit glasanje građana iz Srbije a posebno iz Beograda. Na drugoj strani opština Cetinje je bila omiljeno mjesto za protivzakonito glasanje građana Hrvatske. Na Cetinje je stigao da glasa Đukanović Neđeljko iz Zadra koji preko 30 godina ne živi na Cetinju i sin mu Slavko koji nikada nije živio, a na Njeguše je stigao iz Dubrovnika izvjesni Đaković Siniša koga niko ne poznaje i koji ne zadovoljava prebivališni uslov (2 godine), da bi mogao glasati.
U opštini Podgorica se najpotpunije pokazuje šta se dešavalo kada je u pitanju protivzakonito glasanje stanovnika drugih država i stanovnika iz druge članice Državne zajednice. O glasanju stanovnika iz BiH, Srbije i AP KiM najbolje govori zapisnik 10. sjednice Komisije za sprovođenje referenduma od 25. maja 2006. godine koji je potpisan od predstavnika oba politička Bloka, koji bi sa pratećom dokumentacijom mogli biti predmet posebnog zbornika za opštinu Podgorica koji po obimu ne bi bio manji od ove Bijele knjige.
Izvor: Fejsbuk
Ako izadje bar 70% pravoslanih hriscana od njih 400000 koji imaju pravo glasa i glasaju za sebe,svoju Crkvu i svoje Svetinje,NI OVAKVE MANIPULACIJE drps-u nece pomoci.Uzevsi u obzir da mu nece izaci ni 50% penzionera koji su najranjivija populacija na koronu, milas lagano ide u istoriju.Zato pravoslavci svi na izbore ili vas vise nece biti u Crnoj Gori!!!
Ovo je teška sramota koja se pod velom režim m.đukamovića sprovodi u C.G. i nigdje više u svijetu milo nezna zs sramotu. on je debelo pendžetirso obraze!
Od proslih izbora , opozicija, je trebala postavljati samo jedno pitanje u parlamentu: BIRACKI SPISKOVI. I nista drugo. Od decembra prosle branile su se svetinje. Vi (opozicija) niste uradili nista po ovom pitanju. Opet ce pokrasti izbore. Da ste sredili spiskove, svetinje bi se sve sacuvale, odbranile na demokratski nacin. Sta ce biti posle izbora, ako ih zaista pokradu, preostaje da se saceka. Skoro svo nase okruzenje bi uz, radost, docekalo da brat na brata digne ruku. Budite mudri . Budite dostojansveni i odbacite 50 ili 1oo eura, gledajte da i vas i nas ne stpaju u „cevi“ kao sto cine sa nasim potocima i recicama. Mislite na buducnost nase djece a ne brinite o njihivo djeci. Da li hoce drugacije sjutra?
Referendum je pokraden i tacka.Posto njegov ishod nije bila volja naroda,dobili smo banana drzavu sa ogranicenim rokom trajanja.
Ovo je strasno sta se radi.