Маркуш: За жалосно стање у Народном музеју одговорни су директори али и систем (ВИДЕО)
Јована Маркуша, публицисте и бивши градоначелник Цетиња, гостујућу у емисији „Огледало“ на Српској телевизији, говорио је о стању у Народном музеју на Цетињу.
Његов говор је био поткријепљен историјским документима и фотографијама о стању у Народном музеју Црне Горе. Он је говорио о скандалозном односу државних органа и НМЦГ према земним остацима 23 црногорска митрополита, остацима Његошеве капеле, Икони Богородице Филермске, постаменту краља Александра и осталим вриједностима и драгоцјеностима нашег вјерског, културног и историјског наслеђа.
„Морам да реагујем на једну ствар, а то је изношење неистина. Прије свега, сви објекти Народног музеја Црне Горе су обновљени после земљотреса и није тачно да нијесу имали гријање. Гријање је њима на кућни праг доведено, јер је била комплетна обнова историјског језгра на Цетиње. Ово је добро да се зна и забиљежи, да се увијек не би понављало исто“, истакао је Маркуш и додао:
„Питање је било да ли је тадашње руководство које је било 88-ме, 89. године, да ли је уопште жељело да се створе некакви нормални услови?“
„Не стоји чињеница да држава било како се она звала није улагала средства у Народни музеј. На њима је значи остајало да се посвете ономе зашта су задужени; за заштиту, за обраду тих музејских експоната на тај стручни начин и да раде“, нагласио је Маркуш.
Маркуш је рекао да му није јасно зашто се чекало да се објелодани пљачка експоната из музеја. Такође, он сматра да одговор на ово прије свих, треба да дају бивши директори Народног музеја Црне Горе. То су Јаков Мрваљевић, Петар Ћуковић и Павле Пејовић.
Осим њих, надлежни у Министарство културе треба да дају одговор, сматра Маркуш.
Маркуш је у интервјуу говорио и о Икони Богородице Филермске. Однос према икони, Маркуш оцјењује као највеће могуће светогрђе и истиче:
„Икону Филермску су 1952 године агенти УДБЕ украли, отели из манастира Острог и заједно са друге двије хришћанске светиње и још са одређеним иконама. Та икона се налазила до 1978 године у сефу шефа државне безбједности. Мислим да је то тада било Момир или Момчило Пеановић који се није огријешио према мојим сазнањима о томе. Он није узео ништа. И тада је нестао тај највећи централни драгуљ са иконе Филермске.“
До данас, истиче Маркуш, није познато ко је то узео. „Кажу да се налази код неке жене, неког руководиоца“, наглашава он.
Он је истакао да нити је тај драгуљ враћен, нити је ико за то одговарао.
Цијели интервју можете погледати на следећем видеу:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Јоцо, ти добро знаш да је у несретној Црној Гори истина увијек била страна. Да ли постоји могућност да се објаве имена свих људи који су на „реверс“ или било који други начин отуђили (украли) драгоцјености овога народа ?
Nijesam znao da je Ivan Crnojevic bio upakovan u kutiju Radiona Rivijere iz Kotora!
Sto reci,Eu integracije na nas nacin,ili ne, kako Jovan kaze, svetogrdje,jer to mogu uraditi neki koji su bili nekad pobozni ljudi,ovi sigurno nijes.
Kako se odnose prema Njegosu ,u najmanju ruku bi se moglo reci da je bio lozac na zelejznic,ali zato odkupljuju svoje neke slicice i slemove kao svoja otkrica.
Netreba da to cudi nikoga,ako je Montengro drzava jednoga,valjada shodno tome i ovi u muzeju imaju pravo da se tako ponasaju,e sada oni su to malo prosirili na svoje drugove!
Graditi od kamena u stvari mermera postamenta spomenika Kralju Aleksandru kojeg ce vjerovatno proglasiti za drzavnog neprijatelja i iz toga proizilazi njihovo parvo da to prodaju.Filermosa je prica za sebe,a ta zena ako ista zna neka vrati taj kamen bez straha da ce se njeno ime pominjati!
Koliko drzva daje ili koliko je dala za taj nesretni muzej bilo bidobro to objelodaniti,koliko zaposlenih ima,jer ispada da se pare daju samo za plate,a one su vjerovatno male kada ljudi prodaju eksponate,iako nijesu sve oni prodali ili izdali,ali neka objave ono sto znaju,mada tesko,jer oni su dovedeni da bi cutali ?