IN4S

IN4S portal

Markuši u staroj Zeti, staroj Crnoj Gori i na Cetinju: Jovan Markuš o porijeklu svoje porodice

Markuši su se odselili sa Kosova i Metohije iz mjesta Momuša (metoh manastira Hilandar) kod Prizrena i naselili u današnjim Momišićima ( ustvari Momušićima kako se nekada nazivalo ovo naselje), koji su bili, takođe, metoh manastira Hilandar i danas se na njemu nalazi Saborni hram Hristovog Vaskrsenja.

Jovan Markuš

Piše: Jovan Markuš, istoričar

Pošto vidim da se pojedini moji politički neistomišljenici koje su skoro „donijeli u kotarinu“ na Cetinje, interesuje za porijeklo moje porodice i podmeću po običaju razne izmišljotine, kako se ne bi dalje mučili i bavili napornim istraživačkim radom prilažem im kratki tekst o Markušima u Crnoj Gori i na Cetinju.

„Na teritoriji današnje Crne Gore žive Markuši preko 600 godina i nijesu mijenjali prezime. Ovdje su došli u vrijeme kada se današnja Crna Gora nazivala Zeta, a Stara Crna Gora se nazivala Gornjom Zetom.

Markuši su se odselili sa Kosova i Metohije iz mjesta Momuša (metoh manastira Hilandar) kod Prizrena i naselili u današnjim Momišićima ( ustvari Momušićima kako se nekada nazivalo ovo naselje), koji su bili, takođe, metoh manastira Hilandar i danas se na njemu nalazi Saborni hram Hristovog Vaskrsenja. Postoji i pretpostavka da su se prvo doselili u mjestu (selu) Građani kod Cetinja, koje pripada Riječkoj nahiji, a potom se naselili u Momišićima.

Činjenica je da i danas u Građanima na imanju Popovića od davnina postoji kućište Markuša, na osnovu koga je etnolog Andrija Jovićević izveo zaključak da su prvo živjeli u Građanima. Nesporno je da su Markuši najstarije bratstvo u Momišićima i jedno od najstarijih u Podgorici.

Izvor: FB stranica Jovana Markuša, slika 1

 

slika 2

Jedan iz porodice Markuša bio je Georgije Markuš, vladika prizrenski od 1333 do 1348. godine, u vremena Cara Dušana. Ovo ja bila prva seoba Markuša sa Kometa u Zetu, a druga je bila prema Vojvodini pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem.

Krsna slava Markuša je Sveti Georgija (Đurđevdan) a jedan dio slavi i Đurđicu (Markuši u Lješkopolju kod Podgorice).
Pored Crne Gore, Srbije, Republike Srpske i Hrvatske (Slavonija…), porodica sa prezimenom Markuš ima najviše u Karpatskoj oblasti odakle su se najvjerovatnije doselili u jednoj od seoba na Balkan. Brojčano ih najviše ima u Zakarpatskoj oblasti u tzv Beloj Srbiji (Rusija – danas Ukrajina), a toponima sa imenom Markuš najviše ima pod Karpatima u sjevernoj Slovačkoj (grad, brdo, dolina, zamak…). Prezimena Markuš ima u Rusiji, Ukrajini, Slovačkoj i Mađarskoj.

slika 3

 

slika 4

Na Cetinju su Markuši jedna od najstarijih porodica, gdje živi preko 140 godina. Na prvom popisu varoši Cetinje iz 1879. godine od 180 porodica dvije su Markuša (original u Državnom arhivu Crne Gore na Cetinju).

Nije poznato u Crnoj Gori da je neka porodica Markuš primila drugu vjeru. Danas Markuša ima najviše u Podgorici (Momišići, Ponari, Berislavci…), Cetinju i Nikšiću.“

slika 5
slika 6

Ako dušebrižnike koje su skoro ,, donijeli u kotarinu“ na Cetinje interesuje i porijeklo po ženskoj liniji, ni tu se ne moraju mučiti istraživačkim radom: majka mi je od Pavićevića iz Pješivaca, baba od Đurovića sa Njeguša, prababa od Kustudića sa Majstora …ili kraće rečeno iz Katunske nahije.

slika 7
slika 8
slika 9
Podjelite tekst putem:

16 thoughts on “Markuši u staroj Zeti, staroj Crnoj Gori i na Cetinju: Jovan Markuš o porijeklu svoje porodice

  1. Vi ste na ponos srpstvu gospodine Markuš! Razobličavate laži koje godinama šire nadriistoričari Adžić, Rastoder i dr. Ponekad mi ih dođe žao…

    25
  2. Poštovanje od jednom istoričara za drugog. Ovo je način kako se dokazuje svoja istorija, a ne falsifikati

    24
  3. Nemojte vise gospodine Markus ove prazilukovice i praznoglavce montenegrinske nista uciti,vi ste ih ovim tekstom mentalno rasturili.

    30
  4. … Vitez je Markuš, potomak! Na ponos nam svima.
    Ma je mene obradovalo i ovo slovo gore, Roganovo.
    Saliveno ono, srcem pisano, glavom promišljeno … Ljucko.
    Hvala i jednome, i drugome, kad nas vako lijepo prisjećaju na nas jednom bolje!
    I Markuš, i Rogan.

    24
  5. Ali najjače 1346 Srpska pravoslavna crkva, pa nemojte ljudi. A evo i ovaj episkop Geprgije Markuš vodio neki spor oko crkvenog zemljišta u 14 vijeku…

    3
    15
    1. A okle Srpska pravoslavna crkva 1346 a Sveti Sava dobio autokefalnost 1219 od Vaseljenskog Patrijaha i Vizantijskog cara u Nikeji.
      A Novace sto ti nije jasno?

  6. SRBIN BIO, SRBIN I OSTAO. NEMATE POTREBE GOSPODINE JOVANE DA SVOJU ČISTU I NEUKALJANU LOZU POKAZUJETE OTPADU LJUDSKOM I SRPSKOM KOJI BI ZARAD NOVACA I MOĆI SVE NELJUDSKO URADIO. NEKA VAS BOG SVE ČUVA I OJAČA, I UVEĆA LOZU I BRATSTVO I DA NAM SAČUVATE SRPSTVO. SVAKO VAM DOBRO OD BOGA I NASTAVITE SA VAŠIM RADOM

    30
  7. Gospodin Jovan Markus je oličenje cojstva postenja i ljudskosti najbolje i najposteniji Cetinjanin onakav kakvi su Crnogorci bili za vrijeme Njegošove Crne Gore!!

    94
    2
  8. Dragi brate Jovane, i da nemaš ovako dugu i zavidnu porodičnu istoriju, Ti si svojim časnim i plodotvornim životom duboko utemeljio sebe i časno prezime Markuš u biće Crne Gore. Hvala za sve što si učinio za naš rod. Neka Te sreća prati i Bog čuva. Na mnogaja ljeta, brate Jovane, Tebi na sreću, a nama na radost. Hvala Ti.

    98
    2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net