Маровић за гласове нуди да Тузи добију име општине и паре од Подгорице
1 min read
Демократска партија социјалиста (ДПС) и представници албанских партија преговарају о давању статуса општине Градској општини Тузи, без одржавања консултативног референдума.
Како пишу Вијести, према моделу о којем потпредсједник ДПС-а Светозар Маровић покушава да се договори са албанским политичким првацима, Тузи би имали све ингеренције општине, осим што би остале у административним границама Подгорице и што би им износ укупног буџета одређивала подгоричка власт.
То би у пракси значило да би попут осталих локалних управа и Тузи управљале својим буџетом који третира и плате запослених у администрацији и одређивала инфраструктурне приоритете на територији Малесије.
По истом моделу било би ријешено и питање статуса градске општине Голубовци.
Саговоници Вијести укључени у преговоре тврде да је због економског статуса Малесије понуђено рјешење једино изводљиво.
“Свима је јасно да је давање статуса општине Тузима неизбјежно, али се у томе мора наћи реална мјера. Све релевантне студије су показале да Малесија нема економских потенцијала да из свог џепа финансира општину, и због тога је понуђено ријешење најбоље у овом тренутку”, казао је један од учесника преговора.
Он је рекао да је све још на нивоу преговора и да ће коначни модел зависити од озбиљности преговарача, али и расположења грађана.
Према наводима учесника преговора, иако би Тузи имали статус општине, понуђено рјешење би подразумијевало да грађани Малесије и даље гласају за градоначелника Подгорице и одборнике у подгоричкој скупштини. То би исто важило и за Зету.
Како пишу „Вијести“, према једном од предлога то би се компензовало већим учешћем представника Малесије у градским органима. Таквим рјешењем би се избјегла могућност да због одвајања нове општине ДПС изгуби око три хиљаде гласова, док остатак бирача од око двије хиљаде углавном гласа за националне странке.
На октобарским изборима владајућа коалиција је имала 51.649 гласова у Подгорици, од којих је око три хиљаде било из Малесије, док је преко двије хиљаде гласало за националне странке. С друге стране, опозиционе странке у Главном граду освојиле су скоро 53 хиљаде гласова.
„Свјесни смо да је за одлагање приче о референдуму кључна изборна математика, јер би изласком Тузи из састава подгоричке општине ДПС изгубио власт у Подгорици. Моделом према којим би грађани Малесије и даље гласали за градску управу ријешили би тај проблем, док би с друге стране добили најсамосталнији могући модел општине који реално можемо изборити“, казао је један од учесника преговора који представља албанске странке.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nijesu mi jasni ovi dogovori oko Opstine Tuzi,pa Sciptari i muslimani imaju sve u ruke u Podgoric, samo Crnogorci imaju Mugosu,njima opstina nije treba ako stvarno vec ne pocinje secesija u okviru Podgorice,znamo vec uigran iscenario ,samopredeljenje do otudjenja,a mozda je i tehnici bolje,jer ako se ograde skladista u Tuzi u stvari Opstina Tuzi,vlast moze da se prvda da nezna sta se u njima skladisti.
Ništa nije problem…samo dajte glasove…
Čovjek je doživotni lider! Crknite, Serbi!
Ђе си Светозаре царееее, мањкале ти парееееееееее!
Neće on njima dati opštinu Tuzi, oposliće o oni sami. o je predreferendumski dogovor!
Има ли Маровић родитеље? Ако их није продао, пошто су? Нијесам купац, али… Питам!
Стари лацмански перфидни трговац!!!!