Матија Бећковић за КИМ: Косово и Метохија су изгубљени, али нам га траже
1 min read![Bećković](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/06/matija_beckovic10.jpg)
Матија Бећковић
Приход прикупљен на вечери поезије Матије Бећковића крајем прошле године, директор Звездара театра Душан Ковачевић и пјесник Матија Бећковић данас су у Звездара театру уручили владики рашко-призренском Теодосију. Приход је намијењен Косову и Метохији. Вече са Матијом је традиционални добротворни програм у Звездара театру преко 20 година, пишу „Вести онлине“.
Свих претходних година приход је дарован онима којима је помоћ била најпотребнија.
Наш славни песник Матија Бећковић каже да нема ништа лепше и радосније него да се новац љубитеља поезије неком дарује.
– Коме би то било природније и примереније него владики рашко-призренском Теодосију за светиње Косова и Метохије! Косово је дело поезије и ко воли и брани поезију, воли и брани Косово. Косово је изгубљено, али нам га траже, а песници су отпевали своје, али их се тирани још боје – казао је он.
Захвалио се Звездара театру који га је, како каже, већ 22. пут учинио добротвором.
– Има дародаваца са више пара, али чистијих пара нема од оних добијених за поезију и дарованих за Косово – казао је Бећковић.
Своју захвалност исказао је и владика рашко-призренски Теодосије у писаној изјави медијима, јер је био спречен да се сретне са новинарима у Звездара театру.
„Веома смо благодарни нашем драгом пријатељу господину Матији Бећковићу који је посетио Призренску богословију и лично се уверио како наши ученици и професори живе и раде. Такође смо благодарни што је одвојио овај приход Призренској богословији. То нам даје обавезу, али нас и охрабрује да истрајемо на нашем путу који данас није нимало лак и да опстанемо на тим нашим светим просторима“, пише у изјави владике рашко-призренског.
Владика Теодосије наводи да би био задовољнији када би „што више наших људи било срцем присутно на Косову и Метохији, ако то нису или не могу да буду физички“.
– Мислим да ће Матијин пример подстаћи многе друге да своју пажњу, мисао и све што поседујемо усмеримо ка томе да сачувамо наше Косово и Метохију – навео је у изјави владика Теодосије.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
… Pa nijesam ja zadužen da vam sažvakavam da i nepismeni razumijete!
Da se spuštam na vaše grane …
Ono, da se gledamo, da smo razgovorni, ja bih svakako uprostio, kako je to pitanje pristojnosti.
Ovako, žao mi je.
Moraćete više puta da pročitate, da ako vam prosvjetli.
Ela, ništa ne boli!
I kada vas već intrigira …
DIKA (sanskr.) =DIKAN=DJIKAN=ĐIKAN … Mlad momaka za ženidbu, đuvegija; ĐIKAN (na granici sa istočnom Hercegovinom ) = četnik, četovođa; Izvor : Oliga pokojna Luković Pjanović, dopisni član francuske Akademije nauka i umjetnosti, svetski priznati stručnjak za sanskrit; Pisac kapitalne knjige „Srbi najstariji narod na svijetu“. Upokojila se u staračkom Domu na Bežanijskoj kosi; Već je bila izgubila moć govora. U dugim razgovorima sa njom pomagala mi njena rođena sestra, Miroslava Luković, svojevremeno košarkaška reprezentativka, koja je jedina razumjela mučni govor sestre.
… Jednog jutra dočekala me sa papirom u rukama. Na njemu je drhtavom rukom krupno bilo ispisano : DIKAN!
A dolje ispod sitnije : To si ti!
Meni draga starica. Genijalna Olga Luković Pjanović! )
Djikan ili Đikan?
(Дјикан или Ђикан?)
Ponijelo ga gradivo…
Кад поједностави можда и сконтамо
шта је хтио рећи.
Djikan ili Đikan?
(Дјикан или Ђикан?)
Ponijelo ga gradivo…
Кад поједностави можда и сконтамо
шта је хтио рећи.
Дубоко поштовање за Матију. Он као песник своје одрађује. Када буду и други у свом домену успешни као Матија биће нам супер.
Dobar je Djikan, nisam ni mislio da nije. Samo sam htio da vidim sta hoce da kaze, jer ne shvatam i dalje poentu teksta u kojem se ipak dosta obrusio na pjesnika, na kojeg nema ko se ne obrusava i samo mu trebaju jos i Srbi da ga naspicavaju.
Nije se rodio kome bi covjek ugodio! Takodje vidim ovdje da ima jos pjesnika koji sa Djikanom vršu po Matiji. Ispada kao da je majstorka pizma u ptanju pa je malo bzv.
Znaci para u ruke i versajte, a ne poetski kometari po velikom pjesniku.
To je vise nego nepristojno!
A o ovome tikavnu sto gore cincaruje necu kometirasiti jer mi je mozak otvorio da bih ga procitao, pa sam i odustao…
Cincar moga Crnogorcu no da mu shjakne crevlje. Zato su zaduzheni. Hahah
Prije njih podji gore do ovih Zlatiboraca na Cetinje da ti ih oni malo taknu :)))), pa ce cincari nastavit, njima nije problem…
… Karlo, tvoje je pravo da misliš što goj ti volje, sam znaš.
Ako pogrješno misliš, a u ovom je slučaju baš tako, mora da je dio krivice i u mene.
Jedino, ni na tragu nijesi, najdalje ti … Kakva crna esnafska pizma na najboljeg srpskog pjesnika, genijalnog Matiju!?
On uopšte nije bio predmet moje opservacije, ustvari!
Matija da, ali ne i pjesnik.
Matija čovjek kome je i biografija nešto drukča od Matijine, pjesnika!
Vjerovao ili ne, nije isto : čovjek i pjesnik!
… I da ponovim : Da se pitao Matija pjesnik, Matija čovjek nikada ne vi sedao za oni sto i vinom pojio dok tamo daleko izgibe, pogibe “ najskuplja srpska riječ“!!!
Skoro, pa nikad, pjesnik i čovjek nijesu isto!
Најчешће, кад се пуно прича, мало се каже.
Или, ако су нам лоше намјере, џаба их фино пакујемо.
А, Дјикане?
(Или Ђикане)
Polakote ko se zadnji smije najsadje se smije,nece ni izdaja dovijeka gledajte i uzivajte.Matija Beckovic je rekao svoje,samo gluperde ne shvataju neke stvari.
Ne uzimaj Ime Srbije uzalud.
Djikan dobri je redak koji je stamen iza i ispred sebe.
Djikan može da radi šta mu je kurcu milo, dok jedan Matija von Betzkovitz mora da stiša, ruhe bitte.
Jer je živ sa sve udomljenom obitelji na srpskoj grbači.
Tišina.
Nema mudrosti od pojanja uz vetar.
Opšta mesta, komunosatanista, zar da budu nazor ?!
Pa moja čeljad je pelcovana, odavno bitiše.
Niko ne mrda da skupi čaure „stručnjaka“ , proletera.
A imaju kao kurs iz gađanja…
Ne uzimajte Ime Srbije uzalud…
* * *
KolaboraCioniste, sredićemo već ???
… Đe si brate beogradski, zdrav mi bio!
Ništa li ne može da ti promakne sa prjestoničke osmatračnice!
Jedno rusko brata stalno nam ko navijen je ponavljao, do*určio: Najvažnije je da su oči na pravu stranu … Najvažnije je da se sve dobro vidi! … Najvažnije je ko prvi vidi, sve ostalo je samo *ranje!
Djikane, zdravo da si, ne mogu ti poželeti manje n’o sebi!
Znati sačuvati svoje Vreme, umeće je sačuvati i po kojeg Psa ??
Brzinu prepuštam lovcima na muve/muhe, kakogod.
U raju je svakako bolja klima, a u paklu društvo, što bi reka’ Bernar von doesn’t matter ?
Želio bih, svojim prvim komentarom ikada, da pozdravim Djikana i da ga na ovaj način podržim, mada njemu to nije ni potrebno. Niko ovdje ne spori riječitost i snagu riječi veličine tenkova i bataljona uvaženog pjesnika, niti misli da je pjesnikov karirani engleski šešir trebalo da viri iz nekog rova, al sam makar od velikog pjesnika očekivao, a vjerujem da bi to zadovoljilo i ljude koji poput Djikana i moje malenkosti dijele iste moralne stavove i vrijednosti, a koji se svakodnevno susreću sa nelogičnostima, jer možda i prečesto polaze od sebe i svojih postupaka u svakodnevnom životu, da makar ako ne o svom trošku ono makar o trošku neke institucije,po navici, uzme avionsku kartu i dođe do Tivta zajedno sa ostalom gospodom sa video-bimova, pa da konačno vidimo jel bilo zabrane ulaska u Crnu Goru i da na taj način istjeraju na čistac vlasti u CG, a i SRB!!
Siguran sam da bi u najgorem slučaju velikog pjesnika i ostale samo istim avionom vratili nazad za Beograd, a onda bi smo vidjeli i reakciju srpske države i mnoge bi nam stvari bile jasnije, mada su jasne i sada.
Volio bih da se u budućnosti više prostora u medijima daje ljudima poput pilota Pavlovića i ostalih junaka našeg naroda.
Oprostite na slobodi i ne zamjerite.
„Rekoh i spasih dušu svoju“- Patrijarh Pavle
… Potrebno je Kotoraninu, potrebno, i meni takođe!
Da čujem takve kakvi ste vi!
Da me podgrije vatra bratska, da znam da vas ima!
Pravijeh Srba!
Zahvalan …
Svaka ti je na mjestu mi obični nevidljivi uvek smo pošteniji i vrijedniji svakoj državi, a zna se ako je država istp tako prema svom narodu u laži sukratke noge te dugo pzvanjaistina je bolna i tećška za to nije dobrodošla, oprosti što se umješah, mora se vidjeti da nas ima i niće ako bog da….
@ Ubljanin
… Na koju precizno daljinu mislite?
Ja pojma nemam ko ste vi, kao što ni vi ne znate ko sam ja!
Ni đe sam bio, ni što sam radio!
… Sa koje daljine, i jesam li uopšte bilo što radio!
Viđu se da ste jedno čestito čovjeka, jer, da nijeste znali bi ste!
Kako oni, zna se i koji, sve znaju.
Dakle, pretenciozni ste, nepotrebno.
Napamet vam priča o čovjeku koga ne znate!
Kako je meni posebno žao kako vam nijesam upriličio na vrijeme da vidite “ kako britkom sabljom sječem glave neprijatelja“! Nego sa daljine …
Još mi je posebno krivo što za mene čuli nijeste!?
Ja samo zato i živim, da se za mene čuje!
Mene samo to interesuje, da li je ko čuo za Djikana „prividnog“, pa ako takvog nekog ima da nije, onda ja ne mogu da spim od jeda … Imam noćne more!
Dakle, tonete u besmislicama bez ikakve nužde!
Pobogu čojveče, nije valjda da ništa nijeste razumjeli o čemu zapravo govorim!
Nije valjda da nijeste razumjeli ni to da me baš zabolje hoćete li išta od toga razumjeti!
I kako da vam objasnim, da vam dočaram, da pjesnik počesto nije i isti onaj čovjek kad ne pjeva nego samo nako živi!
Drugi neki …
Tako da rujno vino sred Kotora grada u vrijeme čiste pogibije ne pije pjesnik koji je skovao zakletvu da je Kosovo “ najskuplja srpska riječ“, nego jedan mali čovječuljak protivan sebi genijalnom Matiji!
Da se pjesnik Matiji pitao nikada ne bi sedao za oni sto isprijed “ Marije “ dok je pogibija toj najskupljoj riječi!!!
S druge strane, postoje i pjesnici koji su jedan čovjek, i kada pjevaju i kada beru dana izvan pjevanja! I nisu rijetki.
… A Matija, nažalost, i moju žalost, nije od njih, takvih!
Dobri moj Ubljaninu, kako ja verujem da ti i nijesi htio da mi „očitaš bukvicu“, dobronamjeran.
Bez da si se potrudio, kada već čitaš moj komentar, da ga i razumiješ.
Ništa ja nemam protiv pjesnika.
Samo mu štitim pjesnički integritet od čovjeka Matije koji ga onda obruka.
Onaj što mirno sjedi i cirka ledno vino, velikom onom fizičkom, i što je najgore, duhovnom daljinom …
Od najskuplje riječi i Matije, na ponos svima nama pjesnika!
… Još i priznajem da je komplikovano, ali je *ebitačno logično, nesporno!
… Ubljaninu.
Poštovanje i za Vas! I za srpsku Crnu Goru!
Živa je, mrtva nije!
Gospodine Djikane, citam u vasim komentarima cesto dubinu i privid pjesnistva…jeste li zato ogorceni na Matiju? Ne cuh za vas nidje da britkom sabljom sijecete glave neprijatelja; no podjednako pisete kao i ja, pa iz daljine rafalnu paljbu na arnaute? A tek kao Matija? Njegova je rijec jedna kao 1 tenk, a strofa kao bataljon- vise se on cuje no hiljade ovakvih kao ja i vi!!! Postovanje za vas! Srbija!
Matija Beckovic ?
Savrseni majstor definisanja stvari.
Udbin ljubavnik.
.. Baš me pa zabolje kako ćete i šta da razumijete!
Đed bio nije, prije dvadeset godina!
Bajron, Turgenjev … još i dva tri francuska, nekoliko britskih, njemačkih … ratovali su za svoje pjesničke ideale, sve i da su pili rujno vino!
I ko je uopšte tražo da se pjesnik laća puške na kraju izgubljenog rata!?
Doku*čilo mi da me braća svako malo prevode! Da mi “ čitaju“ skrivene misli … Pobolji oni Srbi, najbolji! … Potrčali da ga odbrane, Bećkoviča! Ih …
ko će, ako neće oni!
Patrijote!
Pa će oni da me upamete! Za nedodirljivog Bećkovića!
Da mi obijasne da pjesnik pjeva i poslije smrti tuđe, još i cirka netom olađeno rujno vino! Prvo ima …
Kao da ničeg bilo nije, tek na koji dan kad Srbe poćeraše Arnauti i Nj… emac, Amer i ostala bjelosvjetska bagra!
… Nepristojno!
I poznam ja mnogo boljih ljudi no što je on, pjesnik.
Najbolji su oni koji ćute. Upoznao sam takve. Ćute. Srce njihovo ne miruje, iako oni ne pjevaju, zalud ne troše riječi, koje su kao pjena. Riječi krupne! Stvarne koliko i čovjek čije su!
… Riječi su čovjek. Tako bi moralo da bude, a vidiš, nije!
… Nepristojno je ! … Nepristojno je da se uživa na morskoj ariji dok kolone kosovskih i metohijskih Srba, Crnogoraca tumaraja drumovima, da se više nikada ne povrate na svoja ognjišta!!!
Jednom su živjeli neki drugi Srbi. I onaj nama neomiljeni socijalista, Svetozar. Odužio otadžbini životom, svejedno riječi svoje!
… Pa one hiljade očeva i sinova, profesora beogradskog Univrziteta, studenti, i oni, i to oni najbolji u bataljonu „1300 kaplara“ … Pisci, pjesnici sa puškom u ruci! I onaj najveći, Rakić, s puškom nego kako“! Nije on tek tako pjevao po prestoničkim salonima!!!
Lako je biti patriota na kanabeu sa sinekurom akademskom!
… A nepristojno je, izviše nepristojno, uživati na lahoru koji ljubavno čarlija na kotorskim trgovima dok se tamo neđe daleko odvija drama vijeka!
Dok ona kolona mučna tumara amo-tamo, niđe … Niđe im života od onda!
… Nepristojno!
Dragi moji veljisrbi, koji ste, priznajem, pobolji od mene!
I ja ću možda jednom da dosegnem u vaše otadžbinske visine!
Možda …
Nije rečeno da neću.
Trudiću se.
Objećajem.
Jednom ću i ja biti ko ovo vi.
… Najveći neki Srbin.
Nemojte biti ozlojednjeni toliko. Neki bolji od nas svih ce dovesti stvari redu. Samo nemojte siriti defetizam, jer to je tek malo vise od nepristojnog! Ovako cete biti od prave pomoci ?.
Prvoga Srbin, ili je Drugo Srbin Ali sam siguran misli mu bande ka Cincaru….hahah
Odovakijek smo nagrebali jednom, ama sad I’m mustard dobro znamo.
Doklen ima crnijek Srba ka evo Dhjiko da ik ovi Cincari lozhe ushporet Veljesrbskoga nacionalizma da se griju I podgrijevaju, dotlen che ovi pozhmirepi zla sigurno shjedhjet dje ik pushte pa i u Crnogorski Kotor donedavno , da pijanke Rujno Vino i da zamishljaju kavge ghje che gurat novokonvertovane Srbe.
Jedino i odhje natrchim da vidhu imali koja dusha da treba spashenje od Cincarskoga poroka.
Samo si zaboravio da sta is ono bracha pod znacima navoda…ono dhje ti je domurchilo da the “bracha” stalno prevode. Hahha
Znam da ti Cincari bracha nijesu, a odhje koliko vidhju Karlo je genetski V-13 pomijeshan sa G-2. Cincar indeed!!! Hahh
… Ajde više, jadi te tvoji katunskog znali, zadeni!
Bolećivost moja kraja ima, granicu!
Jesi li to riješilo da je pređeš?
Oli da se ozbiljno svadiš sa mnom?
Oli?
Ko ti pa brani da budeš što ti gođ volje!? Ne Crnogorac, nego ako ti je volja Katunjanin i ništo više!
Nego, što povazdan pljuješ ljude, koja ti je nužda.
Što nas brukaš!?
Nijesmo mi psovači, strinke, Katunjani!
Miči se s plota, ako Boga znaš!
Ako ti baš na nekoga nije pravo, a ti budi muško, nađi ga, izravnjaj … Ne pljulj, ne psuj, avetinjo … Naša, moja, *ebem li ga!
Kakvi Cincari *ebali te oni!
Jesi li ikada bio Srbijom?
Znaš li kakvog tamo ima, koji je i on odavde, odnosno mi od tamo, svakog bi nas posramio!
… Znaš li ti uopšte što radiš!?
Znaš li za onoga koji dokon zabija trn u zdravu nogu?
E taj si suplemeniče!
… Pa ti vidi!
Mozda nesto licno prepoznah u toj tvojoj mrznji za pjesnika. Recit jesi istinaje. Mozda bi trebao obradit neke druge teme jer si ovu promasijo pjesnice.
…“ Kosovo je najskuplja srpska riječ!“
Tako je nekada govorio Matija!
A onda sam ga u vidovdanskom juniju 99.godine kada nas sila, ne arnautska, oni nam za čibuk bili nijesu – kada nas “ devetnestoglava Aždaha „,nesit ona, poćera iz „najskuplje riječi“ naše, zatekoh pjesnika kako sa mojim prijateljima sjedi na baštici hotela “ Marija“ sred srpskoga Kotora bijela grada i š njima mirno pije rujno vino!?
… Isti onaj Matija koji nas biše zapalio kovanicom kletom da je Kosovo “ najskuplja spska riječ „!?
Istinu je govorio, pa je onda sjeo pri obali na ozračju zalivskom da oladi glavu …
A ja slučajem neslučajno prolazio, i gle čuda, vidim pjesnika slavna kako mirno pije, sproću svake najskuplje srpske riječi!?
… Dok tamo, onamo se vuku kroz jađenu Srbiju traktorske kolone najboljih onih kosovskih Srba, koji su nam trpnjom biblijskom čuvali Kosovo Polje sveto, pet vijekova nabrali u patnji, sačuvali nam ga, nama drugijem nekim Srbima, nama sačuvali našu kosovsku postojbinu, da možemo jednom da je oslobađamo, kako jesmo, da svjetimo to Polje, kako i to jesmo!
A kada me prijatelji opaziše, poskočiše sa stola, podmeću mi stolicu, a ja ih bez i jedne riječi samo nako minuh!
… Mrzim pjesnike koji nijesu spremni da dijele sudbine svojih pjesama! Da ginu za sopstvenu riječ!
Mrzim ja, ne i bez razloga, jednako i sebe, nije da nije …
Ali čovjek, pašče šugavo, sve može, samo ne može bez glasa da mine sebe!
A bih, tako mi Bog pomogao, bih da se može!
… Minuo i sebe!
p.s. Čovjeku je da promisli : da ne govori, ne pjeva, ono što i sam ne može da podnese, junački istrpi!
Za “ najskuplju riječ“, naskuplje se gine!
… Ako se već ne pije rujno vino!
Trebao je Matija u tenk? Presmijesno,stvarno.
Moram prizanti da tekst dosta zanimljivo napisan ali nema nista izvan toga. Ne shvatam poentu toga teksta. Pjesnik je problematican jer nas je napalio na skupu rijec Kosovsku. A stanje trebao pjesnik da radi? On je svoj posao uradio kako treba! I ne vidm nista sporno. Da li je trebao jedan djed pjesnik da ide pred nama s kakvom puscetinom? Ili sta ste ocekivali? Da mozda sjedi u svojoj sobi i place? Mozda bi tada on bio u redu? Dajte prestanite sa kukumavkama i jadikovkama. Kosovo je na istom mjestu dje je bilo, jedan provizorijum pod okupacijom. I nista ne na ovom svijetu ne postoji sto se ne moze izmijeniti. I nece prvi put biti da se srpska drzava drobi. Jedno znam sigurno, prije ili kasnije vratice se to pod kontrolu Srbije prije ili kasnije iz odobravanje istih ovih koji su ovo dozvolili i sproveli. A nece dugo proci. I sto mislite, da se o tome ne misli i dobro ne planira. Ne budite smijesni i zalosni! Odmorite popijte bocu piva i smirite se.