Медојевић: Марковић покушава да преузме контролу над тужилаштвом од Роћена
1 min readПредлог потпредсједника Владе Душка Марковића да се до краја године спроведе општи реизбор државних тужилаца је заправо покушај министра правде да преузме контролу над тужилаштвом и смањи утицај бившег шефа дипломатије Милана Роћена, изјавио је члан предсједништва Демократског фронта (ДФ) Небојша Медојевић.
Нацртом Закона о државном тужилаштву, које је Министарство правде треба да достави Влади, предвиђено је да се до краја године завршити општи реизбор тужилаца. „Вијестима“ је у министарству незванично речено да је предлог услиједио јер су тужиоци до сада радили без икакве личне одговорности, да нијесу вођени дисциплински поступци и да је све свођено на одговорност првог тужиоца у држави.
„Цијеним да је Марковићев мотив да нагло промијени мишљење око реизбора, заправо покушај његоев фракције у Демократској партији социјалиста (ДПС) да преузиме контролу над тужилаштвом. Он је у жестоком сукобу са фракцијом Роћена и Игора Лукшића. Претпостављам да за ту идеју има подршку СДП-а и Ранка Кривокапића, али стаје да се види да ли ће ДПС стати иза његове иницијативе“, казао је Медојевић „Вијестима“.
Нацртом закона предвиђено је да се распишу јавни конкурси за свих 109 тужилаца, а до краја године биће и реизбор специјалног тужиоца за организовани криминал и његових замјеника. Помоћница министра правде Бранка Лакочевић је јуче казала да закон није прецизирао рок до када треба завршити реизбор. Она је радију „Антена М“ појаснила да је реизбор предвиђен најкасније шест мјесеци након избора Тужилачког савјета. Медојевић сматра да министар правде покушава да преузме Тужилаштво, након што је изгубио контролу над Агенцијом за националну безбједност (АНБ).
„Афере Листинг, Снимак и црне тројке су посљедица унутрашњих борби фракција у ДПС и јасно је да она фракција која буде контролисала тужилаштво има много веће шансе за успјех. Марковић сада контролише полицију, али нема контролу над АНБ-ом“.
Подсјећајући да је годинама тражио реизбор тужилаца, Медојевић је истакао да министар правде није подржавао такво рјешење али да на њему нијесу инсистирали ни званичници Европске уније. Медојевић је истакао да је реизбор тужилаца и судија предуслов стварању услова за ефикасан рад тужилаштва и правосуђа.
„Знајући односе у владајућој коалцији, мотив за нагли заокрет Марковића треба тражити у личним и групним амбицијама дијела власти да захјеве ЕУ и САД око хапшења крупних риба дочекају са својим људима на челу тужилаштва. Ако Кривокапић и Марковић мисле да је правна држава могућа у окружењу власти ДПС-а и СДП-а, онда је то немогућа мисија и треба очекивати наставак обрачуна зараћених фракција“, тврди он.
Измјенама овог и Закона о судском савјету, о судовима и о Уставном суду приступило се како би они били усклађени са измјенама Устава у дијелу који се односи на правосуђе. Уставним промјенама, које су један од услова за отварање 23. и 24. поглавља, предвиђено је да се нови врховни државни тужилац бира двотрећинском већином, односно тропетинском ако не буде договора у првом гласању. ЕК је приговорила што приликом уставних промјена нијесу уграђене све препоруке Венецијанске комисије(ВК) која је тражила да се Уставом нормира састав и надлежности Тужилачког савјета.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

