IN4S

IN4S portal

Metla za Jovanovića

1 min read
Svi srpski mediji objavili su 21. jula kao udarnu kratku vest da jeMiloš Jovanović, predsednik DSS na pres-konferenciji najaviopromenu imena stranke koju vodi tri godine i čiji je predsednik od maja 2017. godine.

Miloš Jovanović

Povodom najave o promeni imena Demokratske stranke Srbije

Piše: Jovo Vukelić

Svi srpski mediji objavili su 21. jula kao udarnu kratku vest da je Miloš Jovanović, predsednik DSS na pres-konferenciji najaviopromenu imena stranke koju vodi tri godine i čiji je predsednik od maja 2017. godine. (1)

Ta iznenađujuća vest o promeni imena usledila je tačno mesec dana posle parlamentarnih izbora u Srbiji (21. juna) na kojima je DSS doživeo izborni neuspeh, jer nije uspeo da pređe čak i smanjeni izborni prag od tri odsto i partija je ostala van parlamenta, bez poslanika.

Demokratska stranka Srbije od svog osnivanja baštinila je snažno srpske nacionalne interese. Radila na državotvornim pitanjima i jačanju Srbije kao države i kao takva bila glavni inicijator donošenja sadašnjeg Ustava Srbije 2006. godine koji je osnažio temelje Srbije i doneo joj političku stabilnost.

Ni najveći kritičari ove partije koja je bila pozicionirana u desnom centru nikada nisu osporavali ovu ulogu DSS-a u srpskom društvu.

Da su u ovoj partiji potrebne radikalne, temeljite promene, programske i političke reforme nije upitno ni u samoj partiji, a ni u javnom mnenju i u stavovima političkih analitičara. I promene su se realno mogle očekivati usled loših izbornih rezultata. I programske i kadrovske.

Da li su analizirani na stranačkim organima razlozi neuspeha? Da li je zaključeno da je ime partije DSS razlog neuspeha na izborima, ili nešto drugo? To Jovanović nije obznanio kao zaključak partije.

Zato je kao prava bomba odjeknula i sama najava da u DSS-u, i to od strane predsednika ima ideja, „razmišlja se“ da se menja ime stranke!

Kako i zašto, zbog čega? Da li samo to u toj stranci ne valja?

Sam Jovanović to juče nije obrazložio, nije izneo ni jedan argument za takvu radikalnu promenu. Predlog je ostao bez objašnjenja pa je javnost još više iznenađena ovim predlogom, jer ako bi ikakav predlog od Jovanovića bio prirodan i očekivan, bilo bi to da podnese ostavku zbog teškog neuspeha na izborima.

Uobičajeno je da partije menjaju svoja programska načela, svoje političke ciljeve. taktiku i strategiju, posle neuspeha na izborima, a često se menja, smenjuje i sam predsednik, ili ceo vrh partije podnosi ostavku. Ali, čak i u takvim okolnostima niko, bar u našoj političkoj praksi nije nam poznato, nije menjao ime stranke. Zašto bi to činio?

Koliko se zna u našoj političkoj javnosti nema nekih posebno optužujućih okolnosti niti sramotnih i nemoralnih postupaka ove partije u njenom predhodnom delovanju da bi se neko danas njih stideo i menjao zbog toga ime stranke.

Stranka nije bila ekstremna nacionalistička partija, kao što je u svom delovanju bila povremeno Srpska radikalna stranka (SRS), ili ponekad i Socijalistička partija Srbije (SPS). Čak ni tim partijama koje su bile vlast u toku ratnih građanskih sukoba u bivšoj Jugoslaviji i nosile najveću odgovornost niko nikada ni u Srbiji ni u svetu nije tražio ili predlagao da menjaju svoje ime. A satanizacija Srbije, Srba, Miloševića i Šešelja, lidera SPS i SRS bila je ogromna. Smatrani su nedemokratskim liderima, a Milošević čak i diktatorom.

Tako da ostaje da predlog Miloša Jovanovića o promeni imena DSS uporedimo samo sa nekom političkim partijama iz nacističkog i fašističkog perioda Nemačke i Italije  koje su promovisale politiku fašizma i zločina. Pa je bilo tada logično da  te partije  posle Drugog svetskog rata budu zabranjene i ugašene.

DSS nije nikada pozivao na rat. Naprotiv smatran je umerenom nacionalnom strankom sa demokratskim atributima i liberalnim uverenjima. Vodio je politiku dogovora i korektne političke saradnje sa drugim političkim protivnicima na srpskoj političkoj sceni. U vreme Miloševićeve vladavine samo ova stranka, i Srpska liberalna stranka Nikole Miloševića sačuvale su politički i moralni kredibilitet nekoketiranjem sa tadašnjim režimom. Svi drugi su to činili.

Zato predlog da se razmišlja o promeni imena jedne partije koja je ostavila važan demokratski trag u političkom životu Srbije u najburnijim događajima s kraja 20. i početkom 21. veka predstavlja ništa drugo do ukidanje i eliminisanje stranke DSS iz budućeg političkog života Srbije.

Ipak, politički je zdravije i racionalnije razmišljati, ne o tome da se menja ime stranke DSS, već u skladu sa izbornim  sloganom „Metla“ i debaklom na izborima, o smeni  predsednika i rukovodstva.

(Izvor: Izmeđujaveisna.rs)

 

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Metla za Jovanovića

  1. Autor teksta, iznevši lepe i tačne ocene o politici DSS i njenoj dosadašnnoj ulozi, kritikuje ideju o promeni imena stranke ističuci da je umesto toga potrebna temeljna promena programskih načela, političkih ciljeva, strqtegije i taktike.
    E pa Vukeliću, sami sebe demantujete. Ako su politicka načela i politika bili i ostali ispravni, kako navodite, onda ih ne treba menjati. A ime, uz zadržavanje temwljnih načela moze, a ne mora, da doprinese oslobdanju nepovoljne pwrcepcije DSS u javnosti, kao poslesice i gresaka, ali u najvećoj meei dvodecenijskoj negativnoj kampanji sa leva, desna i spolja protiv politke koju je DSS zastupao

  2. Zasto metla za dr Milosa Jovanovica? Za celu opoziciju i vlast on je gospodin. Pametan, obrazovan, elokvektan, stalozen….. ko to kaze „metla“ nekom ko je na Sorboni skolovan, ko? Neko sa Alfa univerziteta, Megatrenda, Singidunuma…

  3. Politicka stranka nije samo predsednistvo i ugledni clanovi. Ploiticka stranka se prvenstveno prepoznaje, a i postoji zbog svog politickog programa i politickie ideologije koju zastupa. U ovom smislu DSS je ubedljivo najpostenija i najefikasnija stranka. Nacionalni program DSS-a je primer prave demokratije i put emancipacije koji bi svi gradjani Srbije i Crne Gore trebali da slede jer je na opsut dobrobit svih gradjana. To se sve moze procitati na sajtu DSS-a, a primej ozbiljnosti i cvrstine programa je ugradjen u Ustav Srbije koji je osvedoceno cvrsta brana bezzakonju koje se svakodnevno praktikuje i propagira. Procitajte Ustav Srbije i naucite sta je demokratska drzava.

  4. Najuglednija Srpska stranka u modernoj istoriji Srbije.Ali među lopovskim ,izdajničkim,anti-srpskim strankama nijesu se snašli.Šteta .

    14
    2
  5. COVEK VOLI DA KUMUJE, BOJIM SE DA CE I LICNO IME PROMENITI. PO OVOME SE VIDI DA SE NE RAZUME U POLITIKU, NA KRAJU CE POCISTITI SAM SEBE.

    9
    4

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *