IN4S

IN4S portal

Micotakis: Grčka neće priznati tzv. nezavisnost Kosova, ostajemo dosledni tom stavu

1 min read

Foto: Tanjug

Premijer Grčke Kirjakos Micotakis kaže da je u Beograd došao kako bi Srbiji pružio podršku na evropskom putu. Poručuje da Grčka neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, te da ostaje dosledna u tom stavu.

Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio na podršci teritorijalnom integritetu Srbije.

Nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, grčki premijer Kirjakos Micotakis istakao je da Atina podržava dijalog Beograda i Prištine, koji se odvija pod okriljem Evropske unije.

Poručio je da Grčka ostaje dosledna stavu da ne prizna tzv. nezavisnost Kosova i Metohije, te da očekuje da će dve strane doći do normalizacije odnosa jer je to, istakao je, interes ne samo Srbije, već celog regiona.

„Što se tiče Kosova i dijaloga želim da budem jasan, stav moje domovine se ne menja. Ali mi želimo da vidimo normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i zato podržavamo dijalog, kao i napore izaslanika EU Miroslava Lajčaka. Želimo da se ostvari jedan pravno obavezujući sporazum, koji bi bio u interesu obe strane, i koji bi stvorio povoljniju atmosferu saradnje na balkanskom poluostrvu„, poručio je Micotakis na pres-konferenciji.

Naveo je da poslednjih meseci nije viđen nikakav napredak i dodao da zna da se Aleksandar Vučić obavezao i da želi da nastavi dijalog kako bi se pronašlo pravedno rešenje za ovaj problem.

Kada je reč o poseti Beogradu, rekao je da je ona radna, bogata u temama, iako je kratka u vremenu.

„Očekujem da se ubrzo održi sednica Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke, koja je odložena zbog vanredne situacije u Grčkoj. Vrlo je značajna poseta i predsednice Republike Grčke, koja je planirana za prve dane marta. Ta i ova poseta potvrdiće da su Grčka i Srbija dve zemlje povezane, ne samo geografijom, istorijom, već i verom i zajedničkom vizijom evropske budućnosti našeg regiona“, rekao je Micotakis.

Istakao je da Atina želi da vidi sve prestonice Zapadnog Balkana u EU, ali pre svega Srbiju i Beograd posebno. Poručio je i da se nada da će u najkraćem roku biti ispunjeni svi potrebni kriterijumi i da se Srbija priključi evropskoj porodici.

„Tako nešto je neophodno i hitno potrebno za stabilnost, mir, saradnju i blagostanje u regionu. Grčka zna vrlo dobro, kao i vi, koliko su ozbiljne reforme potrebne za priključenje EU. Poručio bih srpskom narodu da vredi truda izvršiti takve reforme, jer se radi o reformama koje su istorijska investicija pošto vode zemlju ka boljem životu“, rekao je Micotakis.

Naglasio je da regionalna saradnja vodi ka razvoju i zato je EU vrlo okrenuta ka priključenju svih zemalja regiona.

„Sve zemlje u našem susedstvu sanjaju zajedničku budućnost“, istakao je grčki premijer.

Najavio je da će u junu, kao kao predsedavajući Saveta za saradnju Jugoistočne Evrope, ugostiti Vučića i druge lidere u Grčkoj, gde će razgovarati o daljem radu i aktivnostima.

Ponovio je da Grčka od 2013. podržava priključenje Zapadnog Balkana EU. U Beograd je, kaže, doputovao da podrži bilateralne odnose dve zemlje, koje su ostavile za sobom teška iskušenja pandemije.

„Srbija je pokazala impozantan privredni razvoj i prošla je relativno blago po pitanju posledica po privredu. I Grčka će pokazati brz razvoj u odnosu na 2021. Imaćemo rast od 8,5 odsto. Očekujemo privrednu saradnju u svim sektorima“, rekao je Micotakis.

Obezbediti maksimalnu energetsku bezbednost
Naglasio je da je potrebno posvetiti se povezivanju u oblasti energetike, kako bi se obezbedila maksimalna energetska bezbednost.

„Zato želimo da postanemo energetsko čvorište i ponudimo različite mogućnosti diverzifikacije energije. Gasna interkonekcija između Srbije i Bugarske biće uskoro završena. Grčka će brzo završiti terminal za tečni gas u luci Aleksandropolis. Smatramo da je značajno i povezivanje između Evrope i Afrike po pitanju električne energije“, objasnio je Micotakis.

Predsednik Vučić se zahvalio na principijalnom stavu Grčke i na dobroj saradnji. Naveo je da je sa grčkim premijerom razgovarao i o evropskom putu Srbije, ali i o svim regionalnim pitanjima.

„Želim da iskažem posebnu zahvalnost na podršci našoj zemlji na evropskom putu. Zamolio sam premijera Micotakisa da Grčka nastavi da pruža podršku teritorijalnom integritetu Republike Srbije, kao što će Srbija nastaviti da pruža podršku teritorijalnom integritetu Grčke i na kopnu i na moru“, rekao je Vučić.

(Tanjug)

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Micotakis: Grčka neće priznati tzv. nezavisnost Kosova, ostajemo dosledni tom stavu

  1. Srbija ce imat more,preko Crne Gore,Rusiji more ne treba,ali pravda istorijska DA ,ojhaaaaaa…..

  2. Hoćete li podržati onda vas dvojica i Ukrajinu u odbrani svoje teritorije,i povratku Krima i Donbasa,nasilno otcjepljenjih,u njen sastav?

    3
    8
    1. Oni nijesu otcijepljeni nasilno, na Krimu je održan referendum o pripajanju Rusiji, na Kosmetu referendum o tzv.nezavisnosti nikada nije održan. Donbas je još uvijek u sastavu Ukrajine.

    2. Ukrajna vrlo lako, bez ispaljenog metka i bez kapi krvi može da vrati Krim, a i da umiri Donbas i Lugansk. Treba da se ujedini sa Rusijom. To je jedini način, a i jedino rešenje za sve njene probleme. Vrlo jednostavno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net