ИН4С

ИН4С портал

Мигранти имају нову руту: Стотине хиљада Африканаца долази преко Медитерана

1 min read

Стотине хиљада Африканаца спрема се да испроба своју срећу и упути се ка Европи преко Медитерана, а како се временски услови буду побољшавали, тако ће њихов број расти, али с њима и број смртних случајева, пише данас њемачки лист Спиегл.

Како се руте затварају, попут оне преко Балкана, мигранти проналазе нове путеве док кријумчарима није проблем да се прилагоде промјени пута и наплате велики новац за пребацивање у Европу иако не гарантују безбједност.

Лист наводи да су почели нашироко да рекламирају свој бизнис, а имају и групе и странице на друштвеним мрежама.

Због високих цијена карата, мигранти су пронашли други начин да стигну у Европу, па се тако укрцају на неопремљени чамац, а чим изађу 12 наутичких миља из територијалних вода Либије, пошаљу СОС позив, који су европске службе у дужности да испоштују и све угрожене пребаце на сигурно, односно у Европу.

Министар спољних послова Аустрије Себастијан Курц упозоравао је на ту праксу неколико пута назвавши је „јефтином картом до Европе“. Он је на прошлонедјељном састанку у Луксембургу заговарао оштрију контролу мора и понудио Либији помоћ у формирању обалске страже која ће спречавати мигранте да слободно испловљавају.

На афричком континенту живи 1,2 милијарде људи, а како ће се, према свим процјенама, тај број до 2050. године дуплирати, може се очекивати још већи избјеглички талас ка Европи. На удару ће највише бити Италија, чији капацитети за пријем миграната су одавно премашени, наводи лист.

Европа наставља да највећи фокус ставља на избјеглице из Сирије, Ирака и Авганистана, често заборављајући на чињеницу да број миграната из подсахарске Африке континуирано расте из мјесеца у мјесец.

Само у 2015. години 108.000 Африканаца илегалним путем стигло је у Европу, а Нигерија и Гамбија су афричке земље из којих мигранти највише бјеже у ЕУ, док најмање њих одлази из Марока и Судана.

Према подацима УНХЦР-а, у овом тренутку има 60 милиона расељених људи на планети, а више од половине оних који су расељени принудним путем, услијед војног сукоба, долази из афричких земаља. Поред тога, људи беже и због катастрофалних суша и глади, прије свега из земаља попут Еритреје и Етиопије.

Укупни подаци показују да је само прошле године чак 1.3 милиона људи затражило азил у земљама ЕУ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy