Мијајловић био у послу и са малим хидроелектранама
1 min readТек након хапшења од прије двије ноћи због сумње да је био на челу криминалне организације која се бавила шверцом цигарета, можда је јасније због чега се Александар Мијајловић формално одрекао, односно недавно продао власништво у компанији „Хидроенергија Монтенегро“ чије сједиште је у Беранама.
Специјално државно тужилаштво одредило је јуче притвор до 72 сата бизнисмену Александру Мијајловићу и још петорици осумњичених који су ухапшени због сумње да су учествовали у стварању криминалне организације и шверца цигарета. Мијајловић, који је у јавности често помињан као један од сувласника грађевинске компаније Бемаx, један је од 11 ухапшених у овој акцији.
У огромном броју промјена у Централном регистру привредних субјеката, као власник компаније „Хидроенергија Монтенегро“ у једном тренутку се са 60 одсто појавио „Бемакс“, чији је заступник био Веселин Ковачевић, а потом су са својим личним именима ушли Ранко Радовић и Александар Мијајловић, као незванични власници „Бемакса“.
Предузеће „Хидоенергија Монтенегро“ основано је управо у Беранама у јесен 2007. године. Тада је бизнисмен Олег Обрадовић дошао у свој родни град и преко компаније „Хамера Цапитал“ направио договор са три општине на сјевероистоку Црне Горе о давању концесија за изградњу малих хидролектрана на њиховим територијама, понудивши им за узврат дио акција у заједничкој фирми.
Одлука о упису удјела Општине Беране у ДОО „Хидроенергија Монтенегро“ донијета је у локалном парламенту крајем октобра те године. У њој је прецизно дефинисано да ће ова Општина као свој оснивачки улог унијети „неновчана средства у износу од 5.023 еура сходно процјени овлашћеног процјењивача“ и на основу овог улога постати власник 3,33 процента капитала новоосноване фирме.
Том одлуком је дефинисано и да сједиште фирме буде у Беранама, са основном дјелатношћу „изградња објеката за производњу и дистрибуцију електричне енергије“.
„Привредним друштвом управљаће Одбор директора од седам чланова, у чијем саставу ће бити и предсједник општине Беране. Расподјела добити вршиће се по процентуалном учешћу у власништву. Општине ће свој дио од десет процената од опредијељене добити за фискалну годину за коју се одлука доноси, дијелити међу собом у зависности од количине произведене и продате електричне енергије са територије појединачне општине“, наводи се у овој одлуци коју је потписао тадашњи предсједник СО Беране Самир Аговић (ДПС).
У њој је децидно стајало да се за спровођење одлуке и потписивање потребне документације овлашћује предсједник општине Беране који је требало да буде и један од чланова Одбора директора. У то вријеме ту функцију је вршио функционер ДПС Вука Голубовић.
Два мјесеца раније потписан је протокол о сарадњи са компанијом Хамером Цапитал, којим су дефинисане права и обавезе потписиника. Стране поптиснице су се сагласиле да Хамера Цапитал са својим пословним партнерима инвестира у пројекте на територији ове три општине на сјеверу државе и пружи неопходну логистику за привлачење страног и домаћег капитала. Управо тим протоколом је дифинисано да Беране, Андријевица и Плав дијеле десет одсто капитала и добити из „хидроенергије Монтенегро“.
Као што је одлуком дефинисано власништво, протоколом о сарадњи одређено је да оснивачки улог износи стотину десет хиљада еура и да тај капитал за заједничку фирму обезбиједи „Хамера Цапитал“ Олега Обрадовића, чији потпис стоји на крају протикола поред поптиса тадашња три предсједника ових општина.
Касније ће се, међутим, испоставити да према прегледу у Централном регистру привредних субјеката Општина Беране, као ни друге двије општине, никада нијесу уписане као власници „Хидроенергије Монтенегро“.
У јуну 2007. године приликом регистровања под пуним називом доо „Хидроенергија Монтенегро“ – Беране као оснивачи су уписани Хамера Цапитал са седамдесет одсто и извјесна фирма „Фортис“ доо – Беране са тридесет процената.
Годину касније, након што је регистровано повећање капитала, како новчаног тако и неновчаног, Централни регистар биљежи промјену извршног директора, гдје на ово мјесто долази један Беранац.
И сљедећих неколико промјена у Централном регистру тиче се повећања капитала. Занимљивија је промјена која је забиљежена 26. новембра 2008. године гдје као оснивач приступа Миодраг Ивановић са двадесет пет процената власништа. Непуну годину касније, 8. јуна 2009. Ивановић иступа из власништва, али се зато увећава власништво „Хамера Цапитал“, односно Олега Обрадовића на 68,06 одсто.
На челу фирме наредне двије године био је још један грађанин Берана, све до маја 2012. када када је забиљежено да се власништво „Хамера Цапитала“ смањило на четрдесет одсто, док је већински власник са 60 одсто постала компанија „Бемаx“, а извршни директор Ранко Радовић.
Мјесец касније као овлашћени заступници Хидроенергије Монтенегро уписани су Олег Обрадовић и Веселин Ковачевић.
Према евидентираној промјени из септембра 2013. године фирми су као основачи приступили Александар Мијајловић и Ранко Убовић са по 25 процената. „Бемаксу“ је остало десет одсто, док се удио „Хамера Капитала“ није промијенило.
Према евиденцији из јануара двије године касније фирма се и даље зове доо „Хидроенергија Монтенегро“ – Беране. Из власништва је иступио „Бемаx“, тако да су оснивачи остали Александар Мијајловић и Ранко Убовић са по тридесет процената и „Хамера Капитал“ са 40 одсто власништва.
„Хидроенергија Монтенегро“ је до овог тренутка на тероторији општине Беране изградила десет малих хидроелектрана, и њихови годишњи приходи се мјере милионима еура.
Из непознатих разлога, не тако давно, Ранко Убовић и Александар Мијајловић су наводно продали свој дио акција Ранку Радовићу, који је до тада био њихов извршни директор у овој компанији. Паре које су се помињале биле су смијешне.
Прије би се рекло да су ова два бизнисмена, конкретно Александар Мијајловић, пребавцили своје власништво када су почеле политичке турбуленције у Црној Гори. Мијаловићу се тако сада не може ставити нити замрзнути имовина у „Хидроенергији Монтенегро“ из једноставног разлога јер више није власник у тој компанији за производњу електричне енергије.
„Хидроенергија Монтенегро“ наставља да ради са власницима Олегом Обрадовићем који и даље има 40 одсто, и Ранком Радовићем копји је од Убовића и Мијајловића наводно откупио 60 процената.
То како је ова фирма и њен први власник Олег Обрадовић изварао Беране које је требало да има дио акција, остало је само да се пише и прича, а тужилаштво се тиме, колико је ознато, није до сада бавило.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: