ИН4С

ИН4С портал

Милановић одбио да пошаље хрватске војнике у мисију за Украјину

1 min read

Фото: ЕПА

Предсједник Хрватске Зоран Милановић на Facebook је објавио видео у којем је објаснио зашто је одбио да да сагласност за одлуку о учешћу хрватске војске у мисији подршке Украјини.

– Влада Републике Хрватске је, путем потпредсједника Владе и министра обране, затражила од Предсједника Републике Хрватске и врховног заповједника Оружаних снага Републике Хрватске претходну сугласност на приједлоге одлука о учешћу припадника ОСРХ у мисијама, операцијама и активностима НАТО-а, Европске уније и Уједињених народа. Према хрватском Уставу, све предложене одлуке доноси Хрватски сабор и то већином гласова свих заступника ако Предсједник Републике за одлуке даде претходну сагласност. Ако Предсједник Републике ускрати сугласност, Хрватски сабор може такве одлуке донијети само двотрећинском већином свих заступника- навео је Милановић.

Како је додао, претходнаа сагласност Предсједника Републике затражена је за укупно 13 одлука.

– Предсједник Републике дао је претходну сагласност за 12 одлука. Дио одлука односи се на наставак учешћа припадника ОСРХ у НАТО операцијама КФОР и СЕА ГУАРДИАН, у НАТО мисији у Ираку те наставак учешћа у активностима сталне НАТО групе протуминских снага.

Исто тако, Предсједник Републике дао је сагласности за наставак учешћа у три операције Европске уније, три операције УН-а, једној операцији коалицијских снага под вођењем САД-а, те сугласности за прелазак границе Републике Хрватске у оквиру могућег ангажовања и брзог распоређивања декларирсаних снага НАТО-а те војних капацитета за брзо распоређивање Европске уније. Предсједник Републике такође је сугласан с наставком, односно с проширеним учешћа припадника ОСРХ у склопу активности ојачане предње присутности копнених снага НАТО-а које се распоређују у четири граничне земље Савеза: Литванији, Пољској, Мађарској и Бугарској- навео је он, поред осталог.

Како је истакао, својим учешћем Република Хрватска снажно доприноси јачању савезничког постава одвраћања и колективне обране НАТО подручја.

– Преданост Републике Хрватске нашим савезницима у НАТО-у огледа се и у чињеници да је Предсједник Републике дао сагласност за повећање учествовања припадника ОСРХ у граничним земљама Савеза за готово 80 посто, са 300 на 520 припадника. Хрватска је чланица НАТО те има обвезу и дужност пружања помоћи савезницама као што очекује да ће и савезници, ако затреба, пружити помоћ Хрватској. Стога је учешће припадника ОСРХ у наведеним мисијама доказ да је Хрватска поуздана чланица НАТО-а. Предсједник Републике није дао претходну сагласност једино на одлуку оучествовању припадника ОСРХ у НАТО активности за сигурносном и обучном потпором Украјини (НСАТУ). Влада жели послати припаднике ОСРХ у мисију потпоре Украјини, али спровођење такве одлуке у надлежности је Предсједника Републике као Врховног заповједника ОСРХ и он је у оквиру своје уставне надлежности одлучио да неће дати претходну сагласност на одлуку о учешћу припадника ОСРХ у таквој мисији која може потенцијално штетно дјеловати на националне интересе Републике Хрватске. Према Уставу, Влада може затражити од Хрватског сабора гласање о предложеној одлуци и ако Владин приедлог одлуке добије подршку двије трећине саборских заступника, одлука ће ступити на снагу и Предсједник Републике ће је поштовати- навео је он, поред осталог, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *