ИН4С

ИН4С портал

Милатовић: Разговори о мандатару након конституисања парламента; Потребна стабилна влада како би ЦГ увели у ЕУ

1 min read

Јаков Милатовић

Коначно смо добили проглашење резултата парламентарних избора. Сада постоји рок од 15 дана да се конституише нови сазив Скупштине и вјерујем да ће то бити у наредних неколико дана урађено, казао је предсједник Црне Горе Јаков Милатовић одговарајући на питања новинара у Бијелом Пољу.

„Чим се конституише нови сазив Скупштине ја ћу почети са формалним консултацијама са свим политичким субјектима у циљу давања мандата за формирање нове црногорске владе“, навео је Милатовић.

Упитан шта очекује од консултација каже : „Добар конструктиван разговор с свим субјектима, објашњење о влади у односну на осадашње разговоре, како та влада треба да изгледа, који би био програм“.

„Разговори се и воде са циљем да се увјерим коме би требало да дам мандат“, додао је.

Потреба Црне Горе је каже да влада што прије буде формирана.

„Потреба нашег друштва је да та влада буде стабилна. Воли бих да буде и инклузивна како би инклузивност доприносила стабилности али је сасвим сигурно да је приоритет те владе да буде направљена у односу на приоритете и принципе рада. Приоритет треба да буде сабирање око европске агенде јер Црна Гора нема времена да чека. Морамо да искористимо овај тренутак. Видите колико се и ја залажем на спољнополитичком плану да Црна Гора убрза европски пут. Ја не могу то сам. Потребна је стабилна и проевропска влада како би земљу увели у наредних четири до пет година у ЕУ. Ја сам убијеђен да то можемо ако влада и нови сазив Скупштине буду посвећени томе“, додао је Милатовић.

Важно је, каже, истаћи да су неке обавезе искључиво у надлежности Скупштине попут наименовања у правосуђу.

„Посланици треба да се договоре око пет имена – судија Уставног суда, ВДТ и три члана судског савјета. Сигуран сам и вјерујем да ће бит нови сазив довољо одговоран према грађанима који су их бирали да што прије дође до именовања“, навео је.

Упитан да ли је имао разговоре са Спајићем у посљендје вријеме поручује да је и раније рекао да са њим има периодичну комуникацију.

„У потпуности сам посвећен обављању предсједничке функције. Спајић има свој задатак да као носилац изборне листе ПЕС направи уколико је то могуће најбољи могући темељ за наредну владу“, каже.

Говорећи о томе да ће тражити да ЕК одгоди објављивнаје извјештаја за Црну Гору како би се више времена дало Парламенту и Влади, каже:

„Вечерас путујем за Брисел и циљ је отворена дискусија са ЕУ посланицима гдје желим додатно да ставим фокус на наш европски пут, да из друге визуре покажем можда неке ствари. Мој одговор о одлагању извјештаја дошао је просто у жељи да се да мало времена новој Влади и новој Скупштини да ураде пар крупних ствари неопходних за снажнији корак напријед ка ЕУ. У најбољој намјери сам рекао да се то треба тражити. Не ради се о одлагању од пар мјесеци него пар седмица. Ако може да се деси добро је ако не, шта да се ради“, додао је

Сви каже треба мало више да бринемо о интересу Црне Горе а то је сад позитиван тон у европском извјештају који ће, каже, бити постигнут ако будемо имали наименовања у правосуђу.

„А да би дошло до наименовања мора се дати мало времена новој Влади и Скупштини. Ако извјештај буде имао позитиван тон вјерујте да до краја године када дође до међувладине конференције између ЕК и Владе ЦГ у том трену, негдје у децембру, можемо значајније почети да затварамо поглавља и да се снажније приближимо датуму уласка у ЕУ који сам зацртао 2027 – 2028. године. Не желим да губим вријеме на мале ситне партијске расправе“, додао је.

„Апелујем на партије да у контексту формирања владе фокус ставе на државне интересе. Пуно мање је важније ко ће колико министарства да добије од онога шта је заједнички циљ. А заједнички циљ је да конано постанемо нормална уређена земља, чланица ЕУ“, поручио је Милатовић.

„Сјевер највише пропатио због једног недомаћинског односа“

Осврћући се на економију те упитан како коментарише бројне незавршене пројекте у БП, каже да је сјевер највише пропатио због једног недомаћинског односа.

„На новим властима је да све започето адекватно заврши и додатно убрза започињање нових пројеката. Сјевер ЦГ је природно благо које треба додатно валоризовати. На сјеверу је за 30 година изгубљено скоро 50.000 грађана. Ако имате предсједника државе који није корумпиран, одатле почињу ствари. Корупција мора бити искоријењена, прави људи морају да дођу на права мјеста, морамо наставити и започете пројекте. Све што је добро урађено ту сам да похвалим и мислим да што рије треба наставити са изградњом друге дионице ауто-пута. Оптимиста сам да би се са тим пројектом могло почети наредне године. И један дио агробуџета ставити у фокус сјевера“, навео је.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Милатовић: Разговори о мандатару након конституисања парламента; Потребна стабилна влада како би ЦГ увели у ЕУ

  1. Samo tebi Jakove nije jasno da tumaranjem od ambasade do ambasade , od Brisela do sledećeg Brisela po tudje mišljenje ,secanje na tebe kao političara ,istopice se kao sneg u toplom dlanu…ko se sada seća „Profe“ , nestalog u vremenu i prostoru, zar ti to nije dovoljna opomena ! Koga je za poslednjih dve hiljade godina usrećio „Kolektivni zapad“ ?!

  2. Ni ova ni sledeća vlada neće uvesti Crnu Goru, pa ni ona nakon ove…. u EU, Jer zamislite EU imma izbor da ima dobrog podanika koji je zrtvovao sve pa i nezavisnost, i kojina moze rukovoditi kafe kuvarica iz ministarsva vanskih poslova koja je postavljena kao ambasador. ILI RAVNOPRAVNOG ČLANA. Sta bi ste vi izabrali.

    7
    1
  3. Ако Срби не буду дио власти, треба ићи на подјелу Црне Горе, поштено.

    15
    2
    1. Црна Гора је подијељена , није никад ни била уједињена сем пи кпмунистичком доктату, Бока, Брда и оно што остане може да се зове монтенегро.

      3
      3
  4. Дај Боже да НИКАД НЕ УЂЕ.. Али након свих затворених поглавља и Конкордата са Ватиканом…. ?????

    11
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy