Милена Липовина Божовић на челу ИРФ?
1 min readУколико др Ирена Радовић садашња директорица Инвестиционо развојног фонда Ирена Радовић буде изабрана за гувернерку Централне банке, предлог предсједника Црне Горе Јакова МИлатовића биће да на њено мјесто дође др Милена Липовина Божовић, сазнаје портал „Дана“ из поузданих извора.
Милена Липовина – Божовић, државна секретарка за развојне економске политике у Министарству економског развоја и док је министар био садашњи предсједник Државе Јаков Милатовића. Она је такође била једна од кандидаткиња за гувернерку Централне банке, али није испуњавала услов од пет година стажа на руководећим мјестима, што није препрека за ИРФ.
Липовина је студије на Економском факултету Универзитета Црне Горе завршила са просјечном оцјеном 9,95/10, а постидломске студије је завршила на Економском факултету у Београду, док је докторирала на Економском факултету Универзитета Црне Горе.
Добитник је многобројних награда, међу којима се издвајају награде Економског факултета у Подгорици за најбољег студента, награда „19. децембар“ Општине Подгорица за најбољег студента Економског факултета у школској 2004/2005. години. Централна банка јој је додијелила награду за најбољу докторску дисертацију одбрањену у Црној Гори у 2014. години.
Радила је четрнаест година на Економском факултету у Подгорици као сарадник у настави. Од марта 2020. године ангажована је као национални консултант УНДП-а у Секретаријату Савјета за иновације и паметну специјализацију.
Аутор је већег броја научних и стручних радова који се налазе у релевантним научним часописима. Поред тога, учествовала је на значајном броју међународних конференција у земљи и иностранству. Ради усавршавања, боравила је на бројним еминентним факултетима у Удинама, Љубљани, Питсбургу, Лондону, Ници и Бечу.
Подсјетимо, предсједник Црне Горе Јаков Милатовић предложиће Ирену Радовић, директорицу ИРФ-а, за гувернерку Централне Банке Црне Горе.
Радовић је дипломирала на Економском факултету у Подгорици 2000. године у области међународне економије и бизниса. Добитник је награда “19. децембар” и Награде Универзитета Црне Горе.
Магистарске студије из међународних односа завршила је на Краљевском колеџу Универзитета Кембриџ у Уједињеном Краљевству 2002. године, док је магистратуру економских наука стекла на Конзорцијуму за истраживања и образовање у примјењеној економији (ЦОРИПЕ) у Италији 2003. године. Одбранила је докторску дисертацију на Универзитету Црне Горе 2009. године, стекавши звање доктора економских наука. Од 2000. године је ангажована на Економском факултету Универзитета Црне Горе на предметима Међународна економија и Глобализација свјетске привреде, а 2011. године изабрана у звање доцента у области монетарне економије ЕУ на Универзитету Доња Горица. Радовић је 2003. године именована је на мјесто шефице Британске канцеларије у Подгорици, као представница Владе Велике Британије у Црној Гори. Након проглашења црногорске независности, у новембру 2006. године, преузела је дужност политичке замјенице британског амбасадора у Црној Гори у Амбасади Велике Британије у Подгорици, до одласка на специјализацију на Алл Соулс колеџ Универзитета Оксфорд у Уједињеном Краљевству у јануару 2007. године. Вратила се у црногорску дипломатију јула 2007. године, преузимањем дужности помоћнице министра иностраних послова до октобра 2010. године. Др Ирена Радовић именована је на мјесто амбасадорке Црне Горе у Републици Француској, Књажевини Монако и Књажевини Андори у октобру 2010. године и дужност обављала до фебруара 2015. У овом периоду била је и стална представница Црне Горе при УНЕСЦО, а од новембра 2011. године је била у руководећем тијелу Организације – Извршном одбору УНЕСЦО током 2011-2015, те у периоду 2011-2013. обављала дужност потпредсједнице Генералне конференције УНЕСЦО.
Одлуком Скупштине Црне Горе од 6. марта 2017. године именована је за вицегувернерку Централне банке за контролу банкарског система, коју дужност је обављала упоредо с дужношћу чланице Савјета Централне банке, потпредсједнице Инвестиционог комитета Централне банке и придружене чланице националног Савјета за финансијску стабилност. Од 2019. године до именовања на мјесто извршне директорице Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе ангажована је као консултант Финанциал Маркетс Интернатионал, Инц. на УСАИД пројекту реформе финансијског система у Босни и Херцеговини Агенције за међународни развој САД (УСАИД), који укључује снажење капацитета регулаторних агенција оба ентитета Босне и Херцеговине, увођење ФИНРЕП-а и усклађивање финансијске супервизије с ЕУ стандардима. Добитница је златне медаље и повеље Универзалне лиге за јавно добро, а принц Алберт ИИ од Монака 2014.године ју је одликовао орденом Витеза реда Светог Карла.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Blagoš nama šnjima! E izbavili smo se. Jednom DPS vazda DRPS. Kao bi nam tek bilo da se nijesu promjene desile 30. Aavgusta
Doticna je esencija dpsovstine.
Opet DPS kadar na funkcijama …dokle???
OVE DVIJE DAME SIGURNO SE NISU ZALAGALE ZA. PROMJENU BIVŠEG (MAFIJAŠKOG) SISTEMA DPS/SDP. NAPROTIV, U TOM SISTEMU SU OSTVARILE ZAVIDNU, ZAPRAVO SUPER KARIJERU. NEKADA SE TO ZVALO NOMENKLATURA REŽIMA. GDJA RADOVIĆ I BUKVALNO UČESTVOVALA U AKCIJAMA ENGLESKE AMBASADE ČIJE AKCIJE NAROD DOŽIVLJAVA KAO ANTI NARODNE. LITIJSKI NAROD ĆE SE BAS OBRADOVATI OVIM IMENOVANJIMA.