IN4S

IN4S portal

Milioni tona arktičke nafte garantuju budućnost Rusije

1 min read
Ruska Vlada je odobrila paket nacrta zakona koji daju poreske olakšice investitorima za nove projekte na Arktiku. To se posebno odnosi na proizvodnju ugljovodonika i tečnog prirodnog gasa, kao i izgradnju luka

Arktik

Ruska Vlada je odobrila paket nacrta zakona koji daju poreske olakšice investitorima za nove projekte na Arktiku. To se posebno odnosi na proizvodnju ugljovodonika i tečnog prirodnog gasa, kao i izgradnju luka. Investiranje u Arktik obezbjeđuje budućnost zemlje u narednih pet-šest decenija, pa čak i na duži period.

Ističući značaj tog regiona, ruski eksperti navode da su nalazišta nafte i gasa u arktičkoj zoni ogromna, a to bogatstvo je potrebno ne samo Rusiji, već i cijelom svijetu. Drugim riječima — Arktik je izuzetno važan, jer ima resurse koji će i u budućnosti biti veoma traženi u svijetu. To je jedan od najvažnijih nerazvijenih, netaknutih rezervoara ugljovodonika.

„Arktik je teritorija za novi razvoj ruske ekonomije, a to znači i ulazak Rusije na međunarodna tržišta i nove tehnologije… Sve što je planirano, a vezano za izgradnju jamalske luke u Sabeti, kao i za projekte sa tečnim prirodnim gasom i Sjevernim morskim putem, mislim da će biti realizovano. Vjerovatno će ove poreske olakšice pomoći u privlačenju investicija. Međutim, najvjerovatnije će tu biti reči o ruskim investitorima, a u manjoj mjeri o stranim projektima i stranim kompanijama, s obzirom na postojeće sankcije protiv Rusije i zbog problema u Kini…“, kaže za Sputnjik Dmitrij Solonikov, direktor ruskog Instituta za savremeni državni razvoj.

Eksperti ističu da je pitanje izrade državne politike za razvoj arktičkih nalazišta i izrade infrastrukture od strateškog značaja, jer je čak i Amerikancima jasno da će, dugoročno posmatrano, arktička polja postati jedan od ruskih resursa konkurentnosti, kao svetskog proizvođača nafte i gasa.

Investiranje u Arktik po novom zakonu

Nacrt zakona koje je pripremilo Ministarstvo za razvoj Dalekog istoka i Arktika ima za cilj stvaranje povoljnijih uslova za privatno investiranje i stvaranje novih radnih mesta u arktičkoj zoni Rusije, i, samim tim, uslove za poboljšanje kvaliteta života. Ministarstvo očekuje da će već na ljeto ruski Arktik dobiti pravu priliku za privlačenje investicija.

Podsticaji su predviđeni za kopnene investicione projekte koji će se sprovoditi u istočnom dijelu Arktika, gdje postoji dobar resursni potencijal, ali njegov razvoj nije privlačan, jer se, uz postojeće poreze, prosto ne isplati.

Poreske olakšice podrazumijevaju da se prvih 12 godina porez uopšte ne plaća, a mogu da ih dobiju samo novi investicioni projekti za vađenje nafte, gasa i drugih sirovina. Kao rezultat toga se očekuje pokretanje tri nova velika naftna polja sa investicijama od oko 10 biliona rubalja.

Da bi ruska naftna industrija imala konkurentske prednosti na svetskim tržištima, ona mora da bude stimulisana od strane države. Neće biti ulaganja bez poreskih olakšica, a najperspektivniji projekti zahtevaju velika ulaganja, ističu eksperti.

Na pitanje ko može postati izvor finansiranja takvih projekata na Arktiku, Solonikov kaže — država.

„Izvor finansiranja treba da bude ruski budžet. Stvar je u tome što u trenutnim uslovima postojećih sankcija i, sa druge strane, započetog pada berzi i odliva svjetskog kapitala sa tržišta zemalja u razvoju, kojima pripada i Rusija, ne treba očekivati da će biti ozbiljnih investicija iz inostranstva“, smatra ekspert.

Jedan od takvih projekata je „Vostok ojl“, koji će omogućiti isporuku nafte duž Sjevernog morskog puta istovremeno u dva pravca — i u Evropu i u Aziju. Taj projekat uključuje polja „Rosnjefta“ na sjeveru Krasnojarskog kraja.

Budući da je Severni morski put za skoro polovinu kraći od drugih tradicionalnih ruta izvoza ugljovodonika na atraktivno tržište Azijsko-pacifičkog regiona, njegov razvoj proglašen je jednim od ključnih zadataka u razvoju Arktika. Ruske vlasti su postavile zadatak da se do 2025. godine poveća teretni saobraćaj preko Sjevernog morskog puta do 80 miliona tona.

Nakon realizacije prve faze projekta „Vostok ojl“, njena proizvodnja može dostići 50 miliona tona godišnje nafte, a nakon druge — 100 miliona tona.

U regionu u kom ne postoji infrastruktura potrebno je izgraditi 5,5 hiljada kilometara gasovoda, puteva, dalekovoda i luku. „Rosnjeft“ procenjuje ugljovodonični potencijal novog projekta na 37 milijardi barela ekvivalenta nafte.

(Sputnjik)

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Milioni tona arktičke nafte garantuju budućnost Rusije

  1. Za 10 gidina che svak pitat koja crna nafta? Gas za gorenje che bit trebovan, a elektrichna vozila ka Tesla che bit norma. Jedino veliki teretni brodovi che josh bit na naftu.
    Rusija se uvijke kasno pozicionira da bi imala najvishe ekonomske koristi.

    No neka…dako se jednom razviju u napredno drushtvo. Imaju potencijala odista.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net