Миљанић на Сарајевском дијалогу о миграцијама: Сигурне границе земаља Западног Балкана значе и сигурне границе ЕУ
1 min readДржавни секретар Министарства унутрашњих послова Зоран Миљнић учествовао је јуче на Регионалној конференцији “Сарајево Мигратион Диалогуе“ , на којој су уз присуство више од 150 учесника, министри региона, представници ЕУ и међународних организација размјенили информације и искуства, који су од пресудног значаја за ефикасно управљање миграцијама. Дискусије су вођене кроз три панела: управљање миграцијама, контрола и управљање границом те будући трендови и изазови у миграцијама.
У уводном дијелу конференције, поред министара из региона, обратили су се и комесарка ЕУ за унутрашње послове и миграције Илва Јохансон и Оливер Вархељи, комесар за проширење и сусједство, нагласивши колики је значај оваквих регионалних иницијатива, те допринос али и одговорност земаља региона када је у питању управљање миграцијама и сузбијање илегалних миграција.
Државни секретар Миљанић учествовао је на другом панелу, гдје је фокус био на питању контроле и управљања границом. Том приликом истакао је да, поред снажне регионалне сарадње, сарадња са земљама чланицама ЕУ као и европским агенцијама попут ФРОНТЕX-а је кључ успјеха у овој области. Сигурне границе земаља Западног Балкана значе и сигурне границе ЕУ, истакао је Миљанић.
Када је у питању сарадња са земљама чланицама ЕУ као примјер добре праксе Миљанић се осврнуо на сарадњу Црне Горе и Аустрије која ће већ почетком децембра имати своје резултате на терену – први контигент полицијских официра Аустрије са два високософистицирана дрона стиже у Црну Гору да заједно са црногорским колегама врше надзор државне границе са Албанијом. Управо овакве иницијативе и акције подижу степен сигурности али и поспјешује управљање миграцијама.
На маргинама ове конференције државни секретар Миљанић састао се и са директором Заједничке координационе платформе, Берндт Корнером. Том приликом договорено је конкретизовање већ успостављене сарадње, нарочито имајући у виду потребу за финансијском подршком реконструкције прилзних путева заједничком ГП Шћепан Поље – Хум. Имајући у виду да је ова платформа успостављена као један флексибилни, оперативни инструмент који ће објединити све већ постојеће структуре у циљу усаглашавања приоритета, потреба и акција, те да је источно-медитеранска миграторна рута и даље најактивнија – Црна Гора ће дефинитивно сарадњом у оквиру ове платформе моћи да унаприједи свеукупно стање у области миграција.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: