Milo Lompar: Handke vraća Nobelovu nagradu u poziciju književne vrijednosti
1 min readIstoričar književnosti i profesor Milo Lompar u izjavi za Talas kaže da je Peter Handke nesumnjivo vrijedan kao književnik, kao i da je ’specifična vrsta čovjeka’.
„Ne treba da pristanemo na politizaciju priče oko Handkeove Nobelove nagrade jer onda umanjujemo umetničku vrednost, a Handke najviše vredi kao umetnik“, naveo je Lompar i zatim referisao na svoje nedavno gostovanje u emisiji „Istina ili laž“ tokom kojeg je elaborirao stav o odnosu umetničkog i društvenog u kontekstu Nobelove nagrade.
„Nema nikakve sumnje u to da u dodeli Nobelove nagrade učestvuju odlučujuća dva činioca – književna vrednost i društveni kontekst ili društvena upotrebljivost laureata. Jedino tako možemo objasniti da neki izuzetno veliki pisci kao Tolstoj, Čehov (…) Prust ili Džojs nisu dobili nagradu“, izjavio je tada Lompar uz komentar da je Lav Tolstoj najveći pisac koji nikada nije dobio Nobelovu nagradu, te da zbog toga niko drugi više i ne treba da je dobije.
Lompar je kazao i da je Nobelova nagrada u poslednje vreme prenaglasila svoj drugi aspekt – društvenu upotrebljivost, a da nagrada mora počivati i na književnoj vrednosti da bi opstala kroz vreme. „Handke je vrednost koja je nesporna i koja na neki način nagradu vraća u poziciju književne vrednosti“, dodao je.
Kada je reč o polemici oko Handkeove nagrade, Lompar smatra da je naglašavanje društveno-političkog naušrtb književnog problematično na više nivoa. Kako je objasnio, oni koji primarno govore o piščevim političkim stavovima i delima čine mu „dalekosežnu nepravdu“ jer stavljaju u senku njegov prkos prema dominantnim zapadnim medijima, ali ga i pretvaraju u društvenu umesto književne činjenice, što znači da je književnost izgubila svoj značaj. S druge strane, dodao je, oni koji previše uzdižu Handkeovu privrženost Srbiji time „kompenzuju nedostatak samosvesti kod nas u javnosti“, dok Handkea shvataju kao „rehabilitaciju sebe“.
„Handke je bio privrženik Jugoslavije. Ali u njegovom opredjeljivanju za Srbe, po mom shvatanju stvari, se otkriva njegova duboka intuicija da su Srbi u stvari jedini branili Jugoslaviju“, zaključio je profesor Lompar u pomenutoj emisiji.
Govoreći o kritikama u nemačkim medijima, Lompar se osvrnuo na Handkeov esej „Pravda za Srbiju“ u kojem je autor, kako kaže, “razobličio laž i propagandu nemačkih medija”. Kao posledicu toga, Lompar navodi da su nemački mediji o Handkeovoj Nobelovoj nagradi reagovali na dva načina – s jedne strane su „blago ignorisali“ ovu temu, a sa druge su naglašavali društveni kontekst nagrade i tezu da se Handke pogrešno opredeljivao što nije bilo dobro, ali da je ipak veliki pisac.
Izvor: Iskra, Talas