Министар финансија поступио по одлуци Управног суда: Нема изузећа, Перовић хтјела да одуговлачи поступак
1 min readМинистар финансија Новица Вуковић јуче је поново одбио захтјев Јелене Перовић за изузеће инспекторки Дирекције за буџетску инспекцију које су контролисале Агенцију за спречавање корупције.
Вуковић је то урадио након што је Управни суд поништио рјешење Министарства од 15. априла, којим је директорици Перовић наложено да отклони неправилности и опозове своју одлуку да је и у марту заслужила варијабилу и накнаду за прековремени рад.
Перовић је од 19. априла у кућном притвору, а Специјално државно тужилаштво је сумњичи да је злоупотријебила положај и оштетила државни буџет за више од 100.000 еура.
Службеници Специјалног полицијског одјељење (СПО) и јуче су изузимали документацију из Агенције. Из те институције су их оптужили да су “упали” управо због одлуке Управног суда – “коју су очигледно министар финансија и главни специјални тужилац (Владимир Нововић) схватили као понижавајућу”, тражећи “јавно доступну документацију”.
Из Врховног државног тужилаштва, на чијем челу је Милорад Марковић, одговорили су да су те тврдње Агенције нетачне, да документација није јавно доступна и да то “нема апсолутно никакве везе са донијетом одлуком било ког другог правосудног органа”.
Министар финансија је у јучерашњем рјешењу нагласио да је већ одлучио о захтјевима за изузеће буџетских инспекторки, који су били засновани на истом чињеничном стању.
“А које је жалитељка (Перовић) поднијела у кратком временском интервалу и то: рјешењем министра бр.01-074/24-1886/2 од 20. и 29. марта 2024, као и да се ради о захтјеву о којем је већ одлучено (рес иудицата), а који је истакнут кроз примједбе на записник о инспекцијском прегледу… Управни суд се није сагласио са изнијетим ставом у другостепеном рјешењу. Наиме, Управни суд је става да Закон о управном поступку не предвиђа одбијање захтјева за изузеће ако је о њему већ одлучивано или ако захтјев није образложен, већ је другостепени орган био у обавези да реагује примјеном одредбе члана 15 Закона о управном поступку – забрана злоупотребе права”, наводи се у јучерашњем рјешењу Вуковића.
Према документу који је Вуковић потписао, увидом у списе предмета утврђено је да је раније одлучивано о захтјевима за изузеће буџетских инспекторки.
“…Да су исти одбијени као неосновани, те да предметни захтјев као и претходна два захтјева, не садрже нити један доказ на којем се заснива постојање разлога за изузеће из члана 48 ЗУП-а, што јасно указује на околност да је у питању покушај одуговлачења поступка инспекцијског надзора од стране жалитељке (Перовић), односно злоупотреба процесних права од стране жалитељке. Имајући у виду да странка није приложила доказе који упућују на разлоге за изузеће буџетских инспекторки из чл. 48 ЗУП-а, као и да је јавноправни орган дужан да спријечи сваку злоупотребу права странке у управном поступку, то су се стекли услови да се захтјев одбије као неоснован у смислу забране злоупотребе права у управном поступку”, закључено је у рјешењу.
Специјално државно тужилаштво формирало је кривични предмет, након што им је Министарство финансија доставило резултате контроле Агенције који се односи на 2023. годину – Перовић је прошле године радила чак 310 сати прековремено, за шта је себи потписала износ од 5.212,10 еура, а дежурала је и у дане празника – 22. и 23. маја и 13. и 14. јула прошле године, за шта је себи уплатила дневнице у износу од 536,78 еура.
Писала је себи прековремени рад и варијабиле, за шта је примила готово 13.500 еура што је, наводи се у налазу, супротно Закону о зарадама запослених у јавном сектору. Додатних више од 8.700 еура инкасирала је за рад у Радној групи за утврђивање листе јавних функционера.
Према подацима из записника Буџетске инспекције, Перовић је за период од јануара до јуна прошле године члановима бившег Савјета уплатила на рачун зарада најмање 10.000 еура више у односу на оно што је прописано законом.
И поред упозорења инспекторки да незаконито поступа и налога да отклони неправилности, директорица Агенције је себи потписала варијабилу и накнаде за прековремени рад и за март.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
То смеће треба осудити по кратком поступку,као у вријеме дрпса. Стрпати олошкињу иза решетака,па нек се тамо кезери .
Прима ли плату ова „жалитељка“ или ће морати да штрпка од онога што је напластила кроз „прековремене“ за дан независности?