Ministarstvo Crne Gore ignoriše zakon EU i zabranjuje Apple Pay
1 min readU potezu koji je podigao obrve širom globalne finansijske zajednice, uključujući evropske sektore klađenja i gejminga, Crna Gora je donela izmene i dopune zakona o kockanju koji efektivno zabranjuju korišćenje savremenih metoda elektronskog plaćanja, uključujući Apple Pay, PayPal, mobilno bankarstvo, IPS , i elektronsko bankarstvo.
Ironično, ministar finansija je pre nekoliko dana izjavio da zemlja nema obavezu da poštuje pravila EU, što je paradoksalan stav za naciju koja aktivno traži članstvo u EU i želi da se integriše u svet digitalnog poslovanja.
Evropska komisija je 2021. godine pozvala Crnu Goru da ojača svoje napore u borbi protiv pranja novca. Međutim, nedavni amandmani idu u suprotnom smeru, potencijalno izolujući zemlju od praksi EU i trendova globalne finansijske zajednice.
Međutim, od početka 2024. godine, sektor kockanja u Crnoj Gori je u previranju.
Odgovor industrije
Čini se da je kontroverzna zabrana elektronskog plaćanja osmišljena da obuzda konkurenciju, sprečavajući rast kompanija u stranom vlasništvu, uključujući i američka preduzeća. Ovaj potez je u suprotnosti sa globalnom poslovnom praksom i podriva principe konkurentnog poslovanja. Peticija kojom se poziva da se zaustavi promena dobila je 25.000 potpisa, što predstavlja oko 5% biračkog tela u zemlji, za samo pet dana. Naglasio je rizik od značajnog gubitka radnih mjesta u industriji i potencijalne ekonomske posledice takvih zakonodavnih mjera.
Montenegro Bet, nacionalno trgovinsko udruženje zemlje, predalo je peticiju skupštini zemlje i pokrenulo ocjenu ustavnosti, ističući zabrinutost zbog neustavnosti amandmana. Pored toga, oni rade sa međunarodnim institucijama kako bi skrenuli pažnju na negativne uticaje izmena zakona i njihove protivrečnosti sa direktivama EU. Svi ti pokušaji ostali su bez ijednog institucionalnog odgovora.
Pregled kršenja pravnih tekovina EU prema članu 68f
Veliki deo negativnih reakcija na amandmane dolazi od gledišta da su u suprotnosti sa pravom Evropske unije (EU). Iako Crna Gora trenutno nije u EU, ona je kandidat za članstvo i očekuje se da uskladi svoje zakone sa standardima EU. Izmene su u suprotnosti sa nekoliko ključnih zakonskih odredbi EU, uključujući TFEU, Direktivu o platnim uslugama, koja nastoji da formira integrisano tržište za elektronska plaćanja, i direktive EU 4 i 5AML, koje gotovinske transakcije kategorišu kao visokorizične za pranje novca.
Pristiglo više tužbi
Kombinacija očiglednih koruptivnih praksi koje su orkestrirale lokalne kompanije u okviru iste industrije i određeni pojedinci u Ministarstvu finansija rezultira pokušajem de facto proterivanja više operatera, uključujući i one sa sedištem u SAD, čime se jasno uskraćuje jednak pristup tržištu.
Ovo je već dovelo do značajnih pravnih izazova. Više operatera priprema preliminarne korake ka pravnom postupku, uključujući tužbu pred Međunarodnim sudom za rešavanje investicionih sporova.
Zakon o gotovini i maloprodaji usred digitalnog doba
Izmjena člana 68f crnogorskog zakona o kockanju izazvala je značajnu zabrinutost u sektoru kockanja u zemlji. Novi zakon onemogućava različite elektronske metode plaćanja, kao što su elektronsko bankarstvo i mobilna plaćanja, za polaganje sredstava na račune za klađenje. Ovo ostavlja kladioničarima u Crnoj Gori samo dvije opcije: moraju ili ući u kladionicu da bi položili gotovinsku opkladu, koja zatim prenosi sredstva na njihove račune, ili platiti karticom, ali samo na terminalu u kladionici.
Ovaj čudan potez primorava igrače da idu u prodavnicu samo da bi finansirali svoje onlajn naloge, što je nezgodno u vreme kada bi digitalni transferi trebalo da budu norma.
Prkoseći globalnim trendovima i AML standardima – šta dalje?
Potez Crne Gore da ograniči elektronsko plaćanje je izvan globalnih trendova. Na međunarodnom planu, postoji jasan pomak ka smanjenju gotovinskih transakcija u korist elektronskih plaćanja, što zagovaraju tela kao što su Moneival i Radna grupa za finansijsku akciju (FATF). Globalna finansijska zajednica prihvata digitalna rešenja zbog njihove transparentnosti i efikasnosti.
Stav Crne Gore ne samo da je izoluje od prakse EU, već je i u suprotnosti sa smernicama globalne finansijske zajednice, povećavajući rizik od pranja novca i podrivajući poverenje investitora.
Zabrana najsigurnijih i najnaprednijih metoda poslovanja plaćanja putem interneta, kao što su Apple Pai i PaiPal, u korist promovisanja gotovinskih transakcija, je zabrinjavajući razvoj koji zahteva hitnu pažnju i akciju kako domaćih tako i međunarodnih zainteresovanih strana.
Izvor: europeangaming.eu
Zabraniti kocku u državi i nema problema