IN4S

IN4S portal

Ministarstvo finansija Dakićevcima: Obratite se zastupniku Države pred Sudom u Strazburu

1 min read
Dakićevci traže isplatu više od 50 miliona evra na ime neisplaćenih 77 mjesečnih zarada sa kamatama za oko 1.800 bivših radnika. Međutim, samo pet njih, od kojih je jedan preminuo, je svoja prava dobilo i to preko suda u Strazburu.

Predsjednik Udruženja manjinskih akcionara „Radoje Dakića“ Milan Vukčević saopštio je „Vijestima“ da im je iz Ministarstva finansija saopšteno da se za sve nedoumice, u vezi sa isplatom sudske presude za pet bivših radnika navedenog preduzeća, obrate Kancelariji zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Dakićevci traže isplatu više od 50 miliona evra na ime neisplaćenih 77 mjesečnih zarada sa kamatama za oko 1.800 bivših radnika. Međutim, samo pet njih, od kojih je jedan preminuo, je svoja prava dobilo i to preko Suda u Strazburu.

„Iznenađeni smo takvim postupkom, a posebno postupanjem advokatske kancelarije ‘Prelević’ koja nas je zastupala u Strazburu i bila dužna da sve klijente jednako zastupa, a ne da izabere samo njih pet.

Kada su ispostavljali troškove jednog izvršnog postupka u Crnoj Gori ista kancelarija je dobila akontaciju na ukupan broj radnika koji zastupa, a nakon prodaje hale Bravarske obrade uplaćeno im je 186 hiljada evra. Nijesu smijeli da vrše podjelu među radnicima i ovdje se radi o čistoj diskriminaciji,“ istakao je Vukčević.

On tvrdi da se radi o masovnom sistemskom kršenju prava radnika, iako je u štampi objavljeno suprotno.

„Vijesti“ prenosi da su Dakićevci prethodno tražili od ministra finansija Darka Radunovića da sprovede finansijsku kontrolu i ocijeni zakonitosti raspolaganja finansijskim sredstvima koja su nedavno isplaćena za pet bivših radnika u skladu sa poravnanjem pred Sudom u Strazburu.

„Uputili su nas da se obratimo Valentini Pavličić, zastupniku države pred Sudom u Strazburu. Iako smo naveli konkretna imena i podatke koje smo naveli u dopisu, a u vezi toga kome je uplaćen novac, opet nas upućuju na Kancelariju zastupnika iako je jasno da se nalog za isplatu novca iz trezora može obaviti samo na osnovu kompletne dokumentacije,“ napomenuo je Vukčević.

Bivši radnici „Radoja Dakića“ obraćali su se i kancelariji OEBS-a navodeći da se pravosnažne presude donešene u njihovu korist opstruiraju od strane države, te da pravda nije sprovedena u cjelosti već da je Evropski sud za ljudska prava donio da neisplaćene plate dobije samo pet aplikanata.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *