Министарство није прецизирало када ће закон о сталном сезонцу ступити на снагу
1 min read
Доношењем закона о сталном сезонцу обезбједиће се лакши приступ тржишту рада за вријеме обављања сезонских послова, као и права сталног сезонца и послодавца, саопштено је из Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога које међутим није прецизирало када ће закон ступити на снагу.
“Доношење закона о сталном сезонцу условљено је потребом правног регулисања статуса запослених на сезонским пословима у секторима као што су туризам, угоститељство, трговина, грађевинарство и пољопривреда”, наводи се у саопштењу Министарства.
Сезонски послови, како се додаје, представљају значајан сегмент тржишта рада у Црној Гори, а недостатак адекватног правног оквира за регулисање њиховог радног статуса доводи до потребе за доношењем предметног закона.
“Влада је, у току 2017. године интензивирала активности на унапређењу законодавног оквира за сезонско запошљавање, уз подршку Њемачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ), након чега је формирана радна група за израду законског рјешења, у оквиру ранијег Министарства туризма”, наводи се у саопштењу.
Како радна група није постигла договор и усагласила текст нацрта тог закона, Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога, формирало је нову, са јасним циљем – нормирање питања запослених сталних сезонаца, уз разматрање најприхватљивијег модела, оног које би тренутно одговарало приликама у држави, а уједно задовољило потребе привреде.
“Важно је било израдити конкретно законско рјешење које би било примјењиво у пракси, што је и урађено кроз нацрт закона који је предложила радна група и који је тренутно на јавној расправи”, рекли су из Министарства на чијем је челу Наида Нишић.
Циљ закона је, како се прецизира, обезбјеђивање правне сигурности за сезонске раднике кроз увођење института „сталног сезонца“, омогућавање континуитета радног односа у сезонским дјелатностима и унапређење социјалне сигурности кроз обавезе послодаваца да сталном сезонца пријави на пензијско и инвладиско осигурање у продуженом трајању за период када он фактички не ради.
“Овај закон доноси и обавезу послодаваца да понуди сталном сезонцу запослење у наредној сезони, чиме се подстиче сигурност на тржишту рада како за запосленог тако и за послодавца”, наводи се у саопштењу.
Доношењем закона обезбједиће се лакши приступ тржишту рада за вријеме обављања сезонских послова, као и права сталног сезонца, те самог послодавца и улога Завода за запошљавање (ЗЗЗ) у периоду када се не обавља сезонски посао.
“Наведеним прописом жели се постићи ефикасније запошљавање домаће радне снаге за период обављања сезонских послова, регулисање законодавног оквира како би се омогућила флексибилност у овој области, као и активно учешће свих релевантних институција у спровођењу ове активности”, рекли су из Министарства.
Додатно, закон предвиђа фискалне олакшице и пензијско и инвалидско осигурање у продуженом трајању за сталне сезонце, што доприноси повећању привлачности сезонског рада и смањење неформалне економије.
“Кључни елементи закона огледају се у сталном сезонцу, односно увођењу новог правног института којим се уређује статус запосленог који се сваке године ангажује на сезонским пословима код истог послодавца. Овим законом им се гарантује запослење код истог послодавца у наредној сезони, као и пензијско и инвалидско осигурање у продуженом трајању за период када стални сезонац фактички не ради”, наводи се у саопштењу.
Послодавац је, како се додаје, дужан да пријави сталног сезонца на социјално осигурање, које подразумјева пензијско и инвалидско осигурање у продуженом трајању и понуди му наставак радног односа у наредној сезони под истим или бољим условима.
“Стални сезонци остварују право на зараду, заштиту и здравље на раду, синдикално организовање, као и на новчану помоћ код ЗЗЗ током периода у којем су пријављени на пензијско и инвалидско осигурање у продуженом трајању, као и могућност радног ангажовања, по основу уговора о радном ангажовању код другог послодавца, за вријеме када не ради”, казали су из Министарства.
Закон, како се додаје, предвиђа санкције за послодавце који не испуне обавезе у вези са пријављивањем сталног сезонца, понуде уговора за наредну сезону, условима рада, као и санкције у случају злоупотребе института сталног сезонца.
“Уједно, Министарство кроз предложени нацрт предвиђа додатно сигурност за кориснике материјалног обезбјеђења породице, сматрајући неопходним додатно оснаживање радно способних корисника наведеног социјалног давања, на начин што стални сезонац који је корисник права на материјално обезбјеђење породице, не губи право на коришћење права на материјално обебјеђење породице у периоду од годину, од дана заснивања радног односа по основу уговора за сталног сезонца”, прецизира се у саопштењу.
При изради Нацрта закона радна група која је првобитно формирана 5. јуна прошле године, имала је обезбјеђену експертску подршку ГИЗ-а, који има велико искуство из области сезонског запошљавања. “Радна група се састојала од представника релевантних министарстава унутар Владе Црне Горе, социјланих партнера, као и представника ГИЗ-а који су пружили своју експертску подршку”, додаје се у саопштењу.
Нацрт закона о сталном сезонцу тренутно се налази на јавној расправи, која ће трајати до 22. априла.
“Доношење овог прописа, након истека рока за подношење предлога и сугестија кроз поступак јавне расправе од заинтересоване јавности, захтијева сачињавање извјештаја о спровођењу исте у року од 15 дана од дана истека. Надаље, Нацрт закона се упућује у унутрашње Владине процедуре и прибављање мишљења надлежних институција, у оквиру својих надлежности, те након тога упућивања Влади на утврђивање, те Скупштини на усвајање”, наводи се у саопштењу.
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога ће, како се закључује, наставити рад на унапређењу правног оквиру у дијелу запошљавања, конкретно и на сталним сезонским пословима, и кроз додатна рјешења која ће бити на корист привреди, стварајући сигурност за запослене и саму привреду.
Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

