Министарство пољопривреде прави списак за субвенцију ПДВ-а
1 min readМинистарство пољопривреде до краја ове године имаће тачну информацију колико ће новца из буџета требати да се издвоји по основу субвенције за ослобођање ПДВ-а које ће добити пољопривредни произвођачи који су корисници ИПАРД II програма, а који су инвестиције имали у прошлој години.
У Информацији овог ресора која је припремљена за Владу је појашњено да ће Директорат за плаћања направити списак оних који у току 2023. нису ослобођени плаћања ПДВ-а, јер су новац уложили прије усвајања измјена Правилника о ослобађању од плаћања ПДВ-а.
Прије ступања на снагу важећег Правилника о поступку ослобађања од плаћања ПДВ-а инвеститора и испоруку одређених производа и услуга, корисник ИПАРД-а као физичко лице био је обавезан да плати ПДВ и остале дажбине, без могућности ослобађања од тих трошкова, што је резултирало неједнаком подршком корисницима у зависности од њиховог правног статуса.
Министарство је рефундирало 1.381.273 еура корисницима за ПДВ, за улагања која су направили у периоду од 2019. до 2022.
ИПАРД програми садрже бесповратни новац за подршку развоју пољопривреде, а за његово спровођење је задужен ресор пољопривреде. Овај новац се мора потрошити у предвиђеним роковима, јер се у супротном враћа ЕУ. Циљ ИПАРД 2 је реструктурирање и модернизација пољопривредног и прерађивачког сектора, како би ови сектори били конкуренти за улазак у ЕУ и коришћење фондова.
Новац из овог програма се мора потрошити до краја ове године, а кроз њега је пољопривредницима било на располагању 51,86 милиона еура, од чега 39 милиона из ЕУ, а 12,81 из државне касе.
“У складу с Правилником о поступку ослобађања од плаћања ПДВ-а инвеститора и испоруку одређених производа и услуга, потребно је извршити рефундацију ПДВ-а кроз субвенције корисницима ИПАРД програма који су реализовали инвестицију у 2023. Министарство ће направити списак корисника који су плаћени у 2023. години, а који нијесу могли да користе потврде о ослобађању од плаћања ПДВ-а, јер су извршили плаћања у вријеме прије усвајања измјена Правилника. Такође, шест корисника који су у фази реализације инвестиције, још увијек нису поднијели захтјев за исплату. Новац који би се могао рефундирати на основу уговорених инвестиција износи 13.663 евра. С обзиром да не знамо тачан број корисника који ће поднијети захтјев за исплату подршке, не знамо прецизно ни износ који ће нам бити потребан до краја 2024. године. Министарство је обезбиједило потребна мишљења Министарства финансија и Заштитника имовинско-правних интереса у циљу обезбјеђења новца и обезбјеђења правног мишљења у случају евентуалних тужби од стране ИПАРД корисника, на што су наведене институције позитивно одговориле”, пише у Информацији ресора којим руководи министар Владимир Јоковић.
Један од предуслова за коришћење новца из ИПАРД 2 програма, био је и да корисник уложи сопствени новац како би остварио право на бесповратну подршку. То је стварало проблеме јер често нису имали новац за своју инвестицију, а нису имали ни лак приступ банкарским кредитима зато што нису имали адекватна средства за обезбјеђење тих зајмова. Пољопривредници су у оквиру овог пројекта градили објекте за смјештај стоке, механизације, сточне хране, набављали су засаде, системе за наводњавање, специјализована возила…
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: