ИН4С

ИН4С портал

Министарство правде: Кандидатура тужитељке Јовићевић да се одбаци због сукоба интереса

1 min read

Сања Јовићевић

Министарство правде упутило је данас Секретаријату Тужилачког савјета (ТС) мишљење у којем је изнијет и став да се кандидатура специјалне тужитељке и донедавне чланице ТС Сање Јовићевић за напредовање у Врховно државно тужилаштво „одбаци као недозвољена због постојања сукоба интереса“.

У допису које је Министарство правде упутило Тужилачком савјету пише да је чланом 27 Закона о државном тужилаштву прописана забрана избора на тужилачку функцију, односно да за вријеме трајања мандата у Тужилачком савјету члан тог тијела из реда државних тужилаца не може бити биран у државно тужилаштво вишег степена или за руководиоца државног тужилаштва.

Специјална тужитељка Сања Јовићевић, која је била члан ТС од августа 2021. године, поднијела је оставку посљедњег дана новембра, али није навела разлог због чега се одлучила да напусти то тијело.

Упућени су тада „Вијестима“ казали да је оставка Јовићевић највјероватније услиједила у сусрет поступку избора три тужиоца у Врховно државно тужилаштво, јер је интерни план Тужилачког савјета да ускоро – послије готово двије и по године чекања оглас за попуњавање ВДТ-а, расписан још 22. јуна 2021. године, дође на ред.

На тај оглас су се тада осим тужитељке Јовићевић пријавили и садашњи шеф ОДТ-а Подгорица Душко Милановић, али и тужиоци Војислав Грујић и Вјера Мићуновић.

У допису МП наводи да законодавац није рачунао да ће се норма члана 27 Закона о државном тужилаштву тумачити „управо на начин да државни тужилац који је у сукобу интереса може да напредује и да је довољно да прије интервјуа поднесе оставку на чланство у Тужилачком савјету“.

„Овакво поступање је најозбиљније изигравање норме зарад остваривања личног интереса. Због свега наведеног, Министарство правде је мишљења да одговор Тужилачког савјета мора да буде да се такве кандидатуре одбаце као недозвољене због постојања сукоба интереса“, наводи се у мишљењу МП.

У допису Министарство правде наглашава да је одредбом, која се односи на неспојивост чланства у Тужилачком савјету и напредовања у државном тужилаштву, законодавац настојао да сведе на минимум ризик од сукоба интереса.

„Наиме, да нема овог ограничења чланство у Тужилачком савјету је потенцијални сукоб интереса, јер би приватни интереси државног тужиоца напредовање у каријери, у једном тренутку могли да доведу до стварног сукоба интереса када би конкурисао за државног тужиоца у државном тужилаштву вишег степена или за руководиоца државног тужилаштва“, пише у мишљењу, које је потписао министар Андреј Миловић.

МП сматра да члан Тужилачког савјета који би конкурисао за напредовање је у сукобу интереса не само због односа који је изградио са осталим члановима Савјета током заједничког рада, с обзиром на мали број чланова ТС и још мањи број чланова комисија, већ и због чињенице да је са осталим члановима учествовао у интервјуисању и оцјењивању других кандидата и познато му је који су то пожељни одговори које треба дати како би добио најбоље оцјене.

„Управо због ових односа законодавац је прописао чланом 28 Закона о државном тужилаштву да чланови Тужилачког савјета могу бити поново бирани за члана Тужилачког савјета по истеку четири године од престанка претходног мандата у ТС. Овим је законодавац јасно нагласио потенцијал утицаја између самих чланова Тужилачког савјета. Да до стварног сукоба интереса не би дошло законодавац је чланом 27 Закона о државном тужилаштву прописао ограничења“, наводи се у мишљењу Министарства правде.

У допису упућеном ТС пише и да се специјална тужитељка пријавила на конкурс за напредовање, а након тога пристала да буде чланица Тужилачког савјета, иако је знала за ограничење из члана 27 Закона о државном тужилаштву…

„Да би на крају пред интервју поднијела оставку на чланство у Тужилачком савјету. Дакле, сукоб интереса је још очигледнији, јер је након одлуке да конкурише у Врховно државно тужилаштво пристала да буде чланица Тужилачког савјета и на тај начин себи омогући остваривање утицаја на остале чланове ТС и упозна се са начином вршења интервјуа и оцјењивања одговора, а зарад остваривања личног интереса напредовања у тужилаштво вишег степена“, пише у мишљењу Министарства правде.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Министарство правде: Кандидатура тужитељке Јовићевић да се одбаци због сукоба интереса

  1. Jašta, nego odbaciti! I ona je Vesnin kadar, samo se bila „potašulala“ u onom „interegnumu“. Postaviti časnog čovjeka koga neće naći u Vesninom telefonu!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net