Ministri poljoprivrede Srbije i Republike Srpske potpisali memorandume o saradnji
Ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i Republike Srpske Aleksandar Martinović i Savo Minić potpisali su danas Memorandum o saradnji u oblasti agrarnih plaćanja, Memoradnum o saradnji u oblasti upravljanja vodama upravljanja vodama, kao i Sporazum o saradnji u oblasti integralnog upravljanja vodama donjeg toka reke Drine.
Ministar Martinović istakao je da će na sastanku nakon potpisivanja memoranduma i sporazuma sa ministrom poljoprivrede Republike Srpske i njegovim saradnicima biti jedan širok tim ministarstva poljoprivrede Srbije, svi direktori Uprava koji su u sastavu Miinstarstva.
„Ovo je prilika da pošaljemo jednu jasnu poruku ,pre svega našem narodu, da smo složni i jedinstveni u vrlo teškim trenucima za srpski narod i za Srbiju i Republiku Srpsku. Ova poseta najviše delegacije Republike Srpske Beogradu dolazi u trenutku kada se srpski narod nalazi pod veoma snažnim pritiscima, dolazi nakon što je u Generalnoj skupštini, doduše tesnom većinom, ali nekavom većinom, izglasana rezolucija o tzv. genocidu u Srebrenici koja ima za cilj da žig genocidnog naroda stavi na čelo svim Srbima“, rekao je Martinović.
Ne samo nama, nego i generacijama koje će doći posle nas mi se tome oštro suprotstavljamo, mi nismo genocidan narod, ako je bilo koji narod bio žrtva genocida to su upravo Srbi, naročito u Drugom svetskom ratu, istakao je Martinović i dodao da se to događalo naročito u tzv. Nezavisnoj državi Hrvatskoj i tokom devedesetih godina prošlog veka.
„Etnički su nas skoro potpuno očistili iz Hrvatske, etnički su očistili mnoge prostore BiH koji su tradicionalno bili srpski – Glamoč, Grahovo, Drvar i tako dalje. Ali, pokazali smo da smo uprkos tome i dalje živi, idemo dalje, borimo se i pokazujemo zajedništvo, a potpisivanjem ovih dokumenata i saradnju“, rekao je Martinović.
Minić je zahvalio na srdačnom dočeku, koji je ocenio kao više nego bratski i prijateljski i naglasio da potpisivanjem ova tri dokumenta Srbija i Republika Srpska samo proširuju saradnju.
„Pravimo jednu veoma kvalitetnu priču sa svim onim što nas spaja – upravo dva dokumenta se eskplicitno odnose na ono što nas spaja, a to je reka Drina. Kada je u pitanju vaša Uprava za agrarna plaćanja Srbije i naša Agencija za agrarna plaćanja, vi ste tu napravili mnogo veći iskorak kada je u pitanju primena nekih informacionih sistema i načina da tu razvijemo maksimalnu saradnju“, rekao je Minić.
Sa ministrom za brigu o selu Milanom Krkobabićem je, dodaje Minić, razgovarao o učešću Republike Srpske u manifestaciji „Miholjski susreti sela“ koju sprovodi to ministarstvo.
„Mi imamo niz izuzetno dobrih i ustaljenih saradnji koje se odnose na promet roba, usluga, ljudi, nama je Srbija najveći, najozbiljniji i najdraži spoljnotrgovinski partner“, rekao je Minić.
Rekao je da se nada da će pokazati svima onima, kojima to možda i smeta „da nas niko nikada ne može etiketirati kao nekoga ko je zločinac“.
„Mi smo narod koji je ponosan, koji ima svoju istoriju i nećemo se obazirati na te stvari, želimo da pošaljemo jasnu poruku – nama je Srbija više od prijatelja, nama je Srbija roditelj, u svakom smislu te reči tako doživljavam sve vas ovde. Ne očekujemo da to bude samo pomoć, već i saradnja“, poručio je Minić.
Krkobabić je istakao da su sela oličenje postojanja i Srbije i Republike Srpske.
„Najbitnija je stvar da smo konačno na pragu definisanja jasne političke volje, da Srbija i Republika Srpska u narednom periodu nastupaju jedinstveno. Ne, ovo nisu samo posete da bismo se sreli, ovo je novi pravac delovanja, pravac koji je zacrtao predsednik Vučić, a mi smo tu da to u praksi i realizujemo – saradnja ministarstva, zajedničko delovanje i postavljanje ciljeva“, rekao je Krkobabić.
Dok postoje sela u Republici Srpskoj i Srbiji, dotle će i one postojati, dodao je Krkobabić, i poručio da mora da se učini sve da se sela očuvaju, revitalizuju.
Martinović je naglasio da je na sastanku i predsenika skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marjan Rističević i da ga je pozvao, kako je rekao, jer smatra da Srbija treba da ima jednu poljoprivrednu politiku koju zajednički sprovode i Skupština i Vlada Srbije, a konkretno resorno ministarstvo,
U Privrednoj komori Srbije (PKS) danas je održan sastanak na najvišem nivou predstavnika PKS i Privredne komore Republike Srpske (PKRS), u okviru Svesrpskog sabora u Beogradu, na kojem je bilo reči o dosadašnjoj, ali i koracima u budućoj saradnji dve pripvredne komore.
Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović istakao je da je današnji susret više od kolegijalnog, opisujući ga bratskim i dodao da je želja PKS da se postojeća saradnja u narednom periodu podigne na viši nivo.
Naveo je da su u Srbiju, kao centru Zapadnog Balkana i regiona, dobrodošli privrednici iz Republike Srpske, te da će se pokušati da se sa njima napravi sinergijski efekat.
„Mnoge sirovine koje poseduje Srbija su potrebne Srpskoj i obratno. Ovde je reč pre svega o poljošprivrednoj i prerađivačkoj industriji, energetici, drvnoj industriji i industriji nameštaja“, kaže Vesović.
Dodao je da je želja da se podignu kompanije u Srbiji i Republici Srpskoj, da im se pomogne da budu konkurentne, da mogu da rade sa multinacionalnim kompanijama, ali i da sve više investiraju u region.
Vesović je rekao da je Svesrpski sabor prilika da se pošalje poruka da institucije Srbije i Republike Srpske sjajno sarađuju, kao i da je njihov cilj dubinska razmena znanja i iskustava u oblastima koje su potrebne i na jednoj i na drugoj strani granice.
Predsednik PKRS Pero Ćorić rekao je da su u prethodnom periodu strateške grane saradnje dve privredne komore bile poljoprivreda i energetika.
„Privredne komore kao institucije treba da budu i jesu na usluzi privredi. Upravo zato se konkurentnost podiže kroz digitalizaciju, ulaganje u nove tehnologije, ali i podizanje kompetencija zaposlenih u privredi“, naglasio je Ćorić.
Podsetio je PKRS u proteklom periodu formirala Centar za digitalnu transformaciju, uz podršku konsultanata i trenera iz PKS.
Dodao je da su u prethodnim godinama organizovani različiti seminari i niz pojedinačnih susreta u Beogradu, ali u gradovima Republike Srpske, na kojima se govorilo o onome što očekuje privredu u budućnosti.
„To su, pre svega, prkeogranična oporezivanja, kao i razne naknade koje su usklađene sa standardima Evropkse unije (EU), rekao je Đorić i dodao da želi da u narednom periodu ovakvi sastanci budu intenzivniji.
U znak zahvalnosti na dobroj saradnji, Đorić je Vesoviću poklonio monografiju povodom 30 godina od osnivanja PKRS.
Direktor Regionalne privrende komore Leskovac za Jablanički i Pčinjski okrug Goran Jović istakao da se saradnja dve privredne komore ne odvija samo na najvišem nivou, već i na regionalnim i dodao da Privredna komora Leskovac već ima saradnju sa komorama u Srpskoj, posebno sa komorom u Bijeljini, sa kojom postoji i ugovor o saradnji.
„Rešili smo da kroz komorski sistem povežemo i lokalne smaouprave. Imali smo posetu privrednika iz Srpske, a evidentno je i naše prisustvo na sajmovima, poput sajma u Banjaluci, a spremamo se i za učešće na Poljoprivrednom sajmu u Bijeljini od 19. do 21. septembra“, rekao je Jović.
Dodao je da on predstavlja i PKS u Grčkoj u kojoj su takođe otvorena vrata za komore iz Republike Srpske. Istakao je da je Privredna komora Leskovac jedna od retkih koja vrši brendiranje proizvoda, te da je ponuđeno komorama iz Republike Srpske da im se prenesu iskustva, kako bi zaštitile svoje brendove.
„Na raspolaganju smo im. Radimo, sarađivaćemo i nadam se da ćemo povezati sve manje opštine. To ćemo već uraditi u narednih mesec i po dana sa opštinama Lebane i Vlastanica“, zaključio je Jović.
Preduzeća „Putevi Srbije“ i „Koridori Srbije“ sastali su se danas sa preduzećima iz Republike Srpske „Autoputevi RS“ i „Putevi RS“, kao i preduzećima iz Srbije i Republike Srpske koja se bave projektovanjem puteva i izvođenjem radova, sa ciljem intenziviranja i unapređenja postojeće saradnje.
Kako je saopšteno, na sastanku su prezentovana dosadašnja postignuća i razmatrano je jačanje međusobne saradnje na području razvijanja savremene mreže autoputeva, projektovanja, građenja, upravljanja i održavanja autoputeva, naplate putarine, informacionih tehnologija, razvoja bezbednosti i zaštite životne sredine.
U ime Ministarstva za saobraćaj, građevinarstvo i infrastrukturu Srbije prisutnima se obratio v.d. pomoćnika ministra za drumski transport, puteve i bezbednost saobraćaja Miroslav Alempić, a isred Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske govorio je pomoćnik ministra za drumski saobraćaj Dragan Stanimirović. Prisutne su pozdravili v.d. direktora JP „Putevi Srbije“ Zoran Drobnjak i direktor „Koridora Srbije“ Aleksandar Antić, dodaje se u saopštenju.
Sastanku su prisustvovali i pomoćnici direktora JP „Putevi Srbije“ Miodrag Poledica i Ivan Tejić, izvršni direktori svih Sektora JP „Putevi Srbije“, Siniša Gavrić, v.d. izvršnog direktora za pravne poslove JP „Autoputevi Republike Srpske“, v. d. direktora JP „Putevi Republike Srpske“ Milan Dakić sa saradnicima kao i direktori preduzeća za projektovanje i izvođenje radova iz Banja Luke, istočnog Sarajeva i Beograda.
„Unapređenje zajedničke saradnje, razmena iskustava i znanja je početak novog, razvojnog perioda u odnosima putne privrede Republike Srbije i Republike Srpske“, zaključak je današnjeg sastanka, navodi se u saopštenju.
Dodaje se i da će zajedničko pokretanje novih projekata doprineti boljem povezivanju, unapređujući tranzitne tokove roba i ljudi, prenosi Tanjug.