IN4S

IN4S portal

„Miroslavljevo jevanđelje“ danas na izložbi

1 min read

 miroslavljevo-jevandjelje-450

Narodni muzej u Beogradu izložiće danas od 12.00 do 20.00 sati najstariji sačuvani srpski ćirilični rukopis – „Miroslavljevo jevanđelje”.

Rukopis će biti dio izložbe „Zaveti i poruke. Stefan Nemanja – devet vekova”, a publika će moći da ga vidi u izložbenom prostoru na prvom spratu Narodnog muzeja.

Miroslavljevo jevanđelje je najznačajniji ćirilični spomenik srpske i južnoslovenske odnosno srpsko-slovenske pismenosti iz 12. vijeka. U njemu su uporedo zastupljena dva pravopisa: zetsko-humski i raški. Nastao je po narudžbini zahumskog kneza Miroslava, brata raškog velikog župana Stefana Nemanje, najvjerovatnije u Kotoru, oko 1185. godine, a za potrebe crkve Svetog Petra i Pavla u Bijelom Polju na Limu, i same zadužbine kneza Miroslava, koja je kasnije postala episkopsko sjedište Humske eparhije Srpske pravoslavne crkve.

Knjiga je napisana na pergamentu slovima tzv. ustavne ćirilice, a ukrašena je sa tri stotine stilizovanih minijatura i inicijala, u boji i zlatu. U osnovnom dijelu teksta zastupljena su dva pravopisa srpskoslovenskog (srpske redakcije staroslovenskog jezika) – zetsko-humska i raška, a u načinu kako je oblikovana ćirilica osjeća se njena genetska veza sa glagoljicom.

Rukopis se do 1896. nalazio u Hilandaru, kada je poklonjen kralju Aleksandru Obrenoviću prilikom njegove posjete Atosu. Danas se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu, a jedan list u Publičnoj biblioteci u Sankt-Peterburgu.
Unesko ga je 2005. godine uvrstio u svoju biblioteku „Pamćenje svijeta“ čime je postao dio 120 najvrjednijih dobara koje je stvorila ljudska civilizacija.

U novembru 2012. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti je organizovala naučni skup „Hrvatska ćirilična baština“ gdje je pokušano da se Miroslavljevo jevanđelje predstavi kao djelo pisano „hrvatskom ćirilicom“.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “„Miroslavljevo jevanđelje“ danas na izložbi

    1. Pa ti i tvoji kažete da su Njegoševi samo Srbi a ne Crnogorci!?A šta su Montenegrini i Dukljani no Crnogorci! Doista , po vama, šta imaju oni da traže i svojataju svog odnosno „vašeg“ Njegoša? To nema smisla da mala CG ima Njegoša a velika Srbija ne. To je nepravda, brate! Moraju ga „pod obavezu“ otet od male CG.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *