Mitropolit Amfilohije: Mi smo ćirilični narod
1 min readMitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kazao je sinoć u Kolašinu, gdje je održana Svetosavska akademija, da smo mi ćirilični narod, te da to su započeli Kirilo i Metodije, Naum i Kliment, Jovan Vladimir prenio, a onda nastavio Sveti Sava.
Mitropolit se zahvalio svima koji nastavljaju divnu, viševjekovnu svetosavsku tradiciju i istakao da se u manastiru Morača događalo sve što se događalo u našoj istoriji, naročito istoriji Kolašina.
„Po blagoslovu Moračke lavre i svetih Nemanjića je sve počinjalo i sagrađeno ovdje. Radujem se da se Kolašin poslije duhovnih lutanja, koja su uslovljena istorijskim zbivanjima, vratio samome sebi. Evo, već 19 godina kako je obnovljena Svetosavska akademija. Kolašinci, Moračani, Donjomoračani, Gornjomoračani, Rovčani i svi koji žive na ovim prostorima su nastavili to iskustvo vjekovno i hode putem koji vodi u život vječni„, rekao je Amfilohije.
Podsjetio je da se u Molitvoslovu koji je štampan u Obodskoj cetinjskoj štampariji, 1494. godine nalazi ime Svetoga Save i Svetog Simeona Mirotočivog.
„Njihova imena su od 15. vijeka u svim knjigama i kalendaru naše i svepravoslavne Crkve, jer svetitelji Božije ne pripadaju samo jednom narodu, već svim zemaljskim narodima. Svetitelji su najdivniji izdanci jednog naroda, ali su bogatstvo svih naroda“ naglasio je mitropolit.
Vladika je kazao da je tradicija Crne Gore, drevne Zete, tradicija kirilometodijevska, klimentonaumovska, Svetog Jovana Vladimira i da je to tradicija Carigrada – Istoka koja je ovdje preovladala, iako je tu bila i tradicija Zapada – Prvoga Rima.
„Mi smo ćirilični narod. To su započeli Kirilo i Metodije, Naum i Kliment, Jovan Vladimir prenio, a onda nastavio Sveti Sava i tako je to ostalo. Morača i ovaj kraj žive pečatom Svetoga Save, Nemanjića i tog puta koji vodi u vječni i neprolazi život bez koga nema pravog istinskog ni obrazovanja ni vaspitanja, koje ljudski život graniči sa smrću, ništavilom, prolaznošću, i to priznaje kao mjeru ljudskoga života„, naglašava Amfilohije.
Mitropolit je pojasnio da obrazovanje podrazumjeva sticanje znanja, a drevno svetosavsko poimanje obrazovanja je imati i sačuvati obraz, imati dimenziju, prije svega moralnu, etičku i vaspitnu.
„Raduju me ove akademije i daj Bože da se i u naše škole vrati vjeronauka, kao što je bila neprekidno do 1946. godine. Bez toga nema punoće življenja i preboljenja raskola dubinskih, egzistencijalnih, koju su postali realnost naše Crne Gore. Jedino tim cjelovitim pristupom životu, ljudskom dostojanstvu vječnom i neprolaznom, na svetosavski, biblijski, novozavjetni način možemo da idemo pravim istinskim stopama svojih predaka“, zaključio je Amfilohije.
Sjećam se mitropolitove izjave dok su još na slobodi bili Radovan i Ratko,rekao je :bolje im je da se predaju nego što se kriju u mišjim rupama.Teško ćirilici kad je on brani ,doktorant rimski kome je duhovni uzor „sveti“Franja aseški.