Mitropolit Amfilohije: Prizvani smo da poput angela neprekidno služimo Gospodu
U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. ,,Činiš vjetrove da su Ti anđeli, plameni ognjeni da su Ti sluge.“ Riječ je, draga braćo, drevnoga proroka Božijeg, kojim nam otrkiva prorok veliku i svetu istinu. Istinu da je Bog Tvorac neba i zemlje i tvorac svega onoga što gamiže po zemlji, svakoga živoga bića i stvorenja, ali da je Bog i mnogo bogatiji u svom stvaralačkom činu. Na to nam ukazuju i prve riječi Svetoga pisma, Prve knjige Mojsijeve: ,,U početku stvori Bog nebo i zemlju“. Mi obično pod nebom podrazumjevamo ovo nebo koje se svojim plavetnilom diže iz zemlje. Međutim, ova proročka riječ i riječ proroka Mojsija i njegovo viđenje je mnogo dublje. Ovo nebo koje mi vidimo, ono je samo ukazanje na to nebo koje je Bog u početku stvorio. Pod nebom, Sveti oci Crkve Božije, bogovidioci i tajnovidci, podrazumjevaju duhovni svijet, nebesku braću našu. Devet angelsih činova, kako ih nazivaju takođe sveti proroci, podrazumjeva prorok Božiji arhangele, angele, heruvime, serafime, gospodstva, sile, vlasti, kako se oni još nazivaju.
Tu našu nebesku braću, koji neprekidno služe i poju Gospodu pjesmu, neizrecivu i neiskazivu, ispunjeni božanskom svjetlošću, božanskom mudrošću, znanjem, ispunjeni božanskom silom, božanskom dobrotom i svim onim božanskim darovima kojima ih je Bog obdario od samoga početka. Oni koji su nama najbliži kroz istoriju, od tih nebeskih sila, jesu arhangeli i angeli. Bezbroj arhangela i angela, samo Gospod znade koliko ih je stvorio. Ako je ovako bogat ovaj zemaljski svijet i ova zemaljska Božija tvorevina, koliko je tek onda bogata ta nebeska Božija tvorevina, taj neizrecivi sabor božanskih stvorenja, onih koje je Bog stvorio, stvorivši ih kao nebo, kao svoje služitelje od iskoni. A mi ovdje na zemlji, koji pjevamo na Svetoj liturgiji, mi izobražavamo serufime i heruvime, angele i arhangele, služeći Bogu službu i pojeći Mu pjesmu Njegovu. I u isto vrijeme ne samo služeći i pojući pjesmu Gospodu, nego pojući i onu angelsku pjesmu, koju smo od angela, preko proroka, naučili, a koja glasi: ,,Svjat, svjat, svjat Gospod Savaot! Ispolni nebo i zemlja slavi tvojeja“. ,,Svet, svet, svet Gospod Savaot, prepuno je nebo i zemlja slave Tvoje.“ Slava Božija sija sa lica i prenosi se preko lica nebeskih sila, arhangela i angela.
I ta slava Božija, ona se prenosi i na nas ovdje, na zemlji, koji smo takođe prizvani i stvoreni po obličju Božijem, da poput angela neprekidno služimo Gospodu svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim bićem svojim. Da budemo Njegove sluge, ispunjeni plamena ognjenoga. Jer ove druge riječi proročke, one se odnose na nas kao sluge Njegove. Prvi dio se odnosi na nebeske sile, a drugi dio se odnosi na nas ljude, prizvane da kao angeli nebeski budemo ispunjeni ognja nebeskoga. Onog ognja kojim su ispunjena naša nebeska braća. Tako da je sabor Božiji, sabor Crkve Božije, sabor onih sabranih oko imena Božijeg, oko Presvete Trojice, neiskazivi i neizrecivi sabor koji je ne samo naš sabor, nas sabranih oko Hrista Gospoda u Crkvi Njegovoj tajnom Krštenja i Miropomazanja i drugih Svetih tajni i vrlina, nego je i sabor upravo, zajedno sa nama, onih koji služe Gospodu od iskoni i zajedno sa nama služe i poju Mu. I mi, učeći se od njih, služimo Gospodu i klanjamo se imenu svetom Njegovom.
Posebno mjesto ovdje na zemlji uzimaju oni koji su sebe cjelosno posvjetili Gospodu na angelski način. A to upravo jesu oni kojima je na čelu je naš prepodobni otac Simeon Dajbabski. On je taj koji je sebe ispunio ognjem. Sluga ognjeni, koji je cjelokupnog sebe prinio na miomirnu žrtvu Gospodu, na dar, čiji je život zaista bio angelski. Zato se, i uopšte monaški život, naziva angelskim životom, upravo zato što su monasi, po svome zvanju i svome prizvanju, prizvani da cjelosno, i tijelom svojim i dušom svojom i svakim pokretom svoga bića, da se preobraze u plamen ognjeni, služeći Gospodu na angelski i arhangelski način. Među svim tim nebeskim silama, arhangelima i angelima i drugim nebeskim silama, posebno mjesto u istoriji spasenja, u istoriji roda ljudskoga zauzima Sveti arhangel Gavrilo, koji nas je danas sabrao u ovu svetinju, u ovu katakombu starca, oca našega Simeona Dajbabskoga.
Ako čitamo Riječ Božiju, Otkrivenje Božije, Sveto pismo Staroga i Novoga zavjeta, videćemo da se od svih vjesnika volje Božije, ispunjenih ognjem nebeskim, silom, svjelošću, dobrotom i ljubavlju i silom javljanja istina, posebno mjesto zauzima u Starom zavjetu Sveti arhangel Gavrilo koji se javljao i sudijama, i prorocima i blagovijesti velike tajne prije dolaska Hristovoga. A naročito je on onaj arhangel koji je blagovijestio Presvetoj Bogorodici nebesku vijest, susrevši se sa njom. ,,Raduj se blagodatna, Gospod je s tobom. Blagoslovena si ti među ženama i blagosloven je plod utrobe tvoje.“ On se javio Presvetoj Djevi, u Nazaretu joj se javio i blagovijestio da će roditi sina i da će Mu nadjenuti ime Isus, što znači ,,Iskupitelj roda ljudskoga“. Onaj Mesija, Pomazanik Božiji koga su proricali proroci još od Adama preko Mojsija, do proroka Malahije i svih ostalih svetih proroka, velikih i malih. Dakle, Sveti arhangel Gavrilo je taj koji blagovijesti tu veliku i svetu tajnu i neprekidno je on blagovijesti do danas. I nama sabranima ovdje u ovom hramu Presvete Bogorodice, posvećenom njenom Uspeniju, blagovijesti i svjedoči Sveti arhangel Gavrilo. On je tu sa nama i među nama i on je onaj koji nas vodi Presvetoj Djevi i Onome koji je rođen od Presvete Djeve, Gospodu i Bogu i Spasu našem Isusu Hristu.
Zato se radujemo što nas je Bog stvorio po Svojoj slici i prilici i radujemo se što nijesmo sami u ovoj vasioni beskrajnoj, nego nas je Bog obogatio našom i zemaljskom braćom, a svi su ljudi naša braća i svako stvorenje koje je izašlo iz ruku Božijih je naš brat i srodnik. A posebno time što nas je Bog obogatio nebeskom našom braćom, bezbrojnim arhangelima i angelima i drugim nebeskim silama. Zato Gospoda proslavljamo, Gospodu se klanjamo i blagodarimo nebeskim silama na čelu sa arhistratigom Gavrilom i Mihailom, zbog njihove neizrecive ljubavi i njihovog blagoviještenja svete tajne o Hristu Gospodu.
Gospodu našem, divnom u svetim nebeskim silama, u nebu Svome neizrecivome, predivnom i u Njegovoj sveukupnoj tvorevini zemaljskoj, neka je slava i hvala u vijekove vijekova. Amin.
Transkript Danilo Balaban
Kakav samo dar govora je mitropolit Amfilohije imao …
Koliko sam samo uživao u njegovim riječima, koliko sam želio da ga slušam ili da pročitam njegov osvrt na nešto Hrišćansko ili svjetovno …
Posebno su mi ovakvi tekstovi ili govori, Hristovog tajnovidca bili mili.
Ne ostavi nas vladiko Amfilohije, nego moli i sada Hrista Boga za nas.