Mitropolit Amfilohije: Sveti Sava lijek i put srpskog naroda
1 min readKrst Svetog Save koji se čuva u Manastiru Savina, štap iz Manastira Morače i epitrahilj koji se čuva u Cetinjskom manastiru, tri su jedinstvene svetinje, živo su svjedočanstvo i prisustvo Svetoga Save među vjernicima, kazao je prije 6 godina, a danas, blaženopočivši mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije na Svetosavskoj akademiji koja je održana u Kolašinu.
–Ostanemo li bez njega ostaćemo i bez pamćenja i sjećanja, kazao je mitropolit Amfilohije, dodajući da su zajedno sa Svetim Savom svjedoci tog pamćenja i ostali Nemanjići, a posebno njegov sinovac Stefan Vukan koji je gradio Manastir Moraču.
-Veliki je dan i događaj ova Svetosavska akademija koju održavamo po 18. put u Kolašinu, hvala Bogu jer su Morača i Rovci dali jednog nasljedika Svetoga Save, velikog patrijarha G avrila Dožića, koji je ispovjedao vjeru u najtežim vremenima Prvoga i Drugoga svjetskoga rata, naveo je tada mitroplit Amfilohije koji je podsjetio na biografiju jednog od najznačajnijih sinova Morače.
Mitropolit Amfilohije je podsjetio i na svetinje koje su prošle cio svijet i stigle na dvor cara Pavla Drugog Romanova gdje su bile sve do boljševičke revolucije, a zatim prenijete preko Estonije u Njemačku, Brisel, Minhen i Berlin, da bi zahvaljujući mitropolitu Antoniju koji je izbjegao iz Rusije u Beograd, bile uručene kralju Aleksandru Karađorđeviću.
Kako je mitropolit objašnjavao, dvije svetinje su ondašnje vlasti tokom ’70-tih godina prošlog vijeka vratile crkvi, ali je zadržana ikona Bogorodice sa Rodosa, koja je data Muzeju na Cetinju.
–Tražili smo da se ikona vrati, ali oni planiraju da je strpaju u pećinu koja je iza Vladinog doma, pa je čak država trebala da plati oko dva miliona evra da se ta pećina sredi. Kao da smo u vrijeme pračovjeka, pa svetinju smješatamo u pećinu, kazao je mitropolit Amfilohije, dodajući da je uputio zahtjev premijeru Dušku Markoviću da se ostvari ideja kralja Nikole i mitropolita Dožića da se iznad Cetinjskog manastira, na Medovini, podigne saborna crkva, za koju je 1910. prilikom krunisanja kralja Nikole položen kamen temeljac.
–Na kamenu temeljcu te crkve, koji je sačuvan u Mitropoliji piše „u vrijeme kralja Nikole podiže ovaj hram car Ruski Nikolaj Drugi avgusta 1910 godine“. Dakle, to je trebala da bude zadužbina cara Nikolaja, a sada, to treba posebno podvući, obilježava se 100. godišnjica mučeničke smrti njega i njegove porodice, tako da se nadamo da će Vlada prihvatiti našu inicijativu da bi ispunili zavještanje ovog cara koji je bio veliki dobrotvor Crne Gore, zaključio je mitropolit Amfilohije, dodajući da je velika sramota što je Crna Gora uvela sankcije Rusiji.
Ovaj tekst je samo jedan u nizu podsjećanja na mudre i velike besjede našeg mitropolita Amfilohija