Mitropolit Joanikije doputovao na Krf. Načalstvovao večernjom službom uoči praznika Svetog Spiridona
1 min readNjegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit Crnogorsko-Primorski Joanikije doputovao je sinoć na Krf, povodom praznika Svetog Spiridona Čudotvorca koji se u Grčkoj proslavlja 12. decembra.
Mitropolit Joanikije je načalstvovao prazničnom večernjom službom u hramu gdje počivaju mošti Svetog Spiridona. Nakon službe riječima dobrodošlice obratio se Visokopreosvešteni mitropolit Krfa, Paksona i Diapontijskih ostrva g. Nektarije izrazivši radost zbog posjete Mitropolita Joanikija istakavši istorijske i bratske veze srpskog i grčkog naroda. Mitropolit nektarije je govorio i o duhovnicima dvadesetog vijeka, o prepodobnom ocu Justinu Ćelijskom, a evocirao je i uspomenu na blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija.
Mitropolit Joanikije je u svom pozdravnom slovu čestitao veliki praznik Svetog Spiridona Čudotvorca.
“Sveti otac naš Spiridon je u toku svoga života svojim podvizima, vrlinama a najviše svojim smirenjem primio Božansku blagodat i već ovdje na zemlji živio svetim životom. Iz njegovog zemaljskog žitija možemo naučiti kako se živi po vjeri. vidimo koji je put spasenja za svakog hrišćanina. To je ljubav prema bogu i djelotvorna ljubav prema bližnjemu. Ali život svetih ljudi , kao što je sveti spiridon ne završava se danom upokojenja, već i nakon upokojenja nastavlja da se piše nebesko žitije. Za toliko vjekova od njegovog upokojenja svi dani i godine su ispunjeni čudesima svetog Spiridona i svjedočenja ljubavi Božije. Kao što je činio čudesa za vrijeme svog života još više je nastavio da čini i posle upokojenja. Dosta od tih čudesa je zapamćeno, ali samo Bog zna sva čudesa koja čini Sveti spiridon u Crkvi njegovoj. On je i u vrijeme svog zemaljskog života kroz svjedočenje Jevanđelja privodio narod Hristu, ali je i nakon končine neprestano privodi hristu gospodu one koji pristupaju njegovim svetim moštima. U jedno poglavlje njegovog nebeskog žitija spada i taj dio kako su se ovdje pored njegovog svetog kivota sjedinila dva bratska naroda u vrijeme najveće ratne krize u toku Prvog Svjetskog rata. Uvjeren sam da blagodareći Svettom Spiridonu srpski narod nije slučajno ostrvo Krf nazvao ostrvom spasenja.
Takođe nas, Vaše Visokopreosveštenstvo, sjedinjuju kosti svetih vojnika i naroda koji su ostali ovdje tokom Prvog Svjetskog rata kada su iscrpljenji od ratnih strahota i bolesti ovdje našli svoju končinu kod bratskog grčkog naroda. Kivot svetoga Spiridona ima silu Groba Gospodnjega. U tom grobu su se našli i srpski vojnici koji su ovdje dočekali svoju končinu. Vaše Visokopreosveštenstvo, mi obnavljamo pamćenje kada je ovdje srpska vojska, srpski kralj i veliki dio srpskog naroda našao ovdje spasenje. Hvala Vam i što ste pomenuli moga blaženopočivšeg prethodnika i što ste podsjetili na neke lijepe detalje iz Vašeg poznanstva sa blaženopočivšem mitropolitom Amfilohijem. takođe vam zahvaljujemo što ste pomenuli prepodobnog oca Justina i blaženopočivšeg vladiku Atanasija koji su toliku ljubav grčkog naroda posvjedočili nama srbima i koji su nas opet sjedinili sa braćom jelinima. Mi Vam prenosimo ljubav naše Crne Gore i bratskog srpskog naroda. Sveti Spiridon čudotvorac nas uvijek iznova objedinjuje i svjedočimo da je na našem primorju kult Svetog Spiridona isto tako jak kao ovdje kod braće grka”, istakao je mitropolit Joanikije koji na kraju svog obraćanja Mitropolitu Nektariju, sveštenstvu i vjernom narodu poželio izobilje božanske blagodati i pozvao Visokopreosveštenog Mitropolita Nektarija da posjeti Crnu Goru i njene svetinje.
Visokopreosvešteni Mitropolit Joanikije će danas, na praznik Svetog Spiridona uzeti učešća na svetoj Arhijerejskoj Liturgiji i crkvi gdje se nalaze njegove svete mošti.
U pratnji Mitropolita Joanikija nalaze se protojerej Ostoja Knežević, sekretar Mitropolita Joanikija, protosinđel Pajsije, Iguman Cetinjskog manastira i jerođakon Sionije.
Mitropolija
Saopštenje je pisano kao da se radi o samostalnoj mitropoliji, a ne jednoj od eparhija SPC. Nigde se ne spominje da je mitropolit otišao po blagoslovu patrijarha srpskog Porfirija i kao da ne predstavlja SPC tamo.
Bruka za mnoge Grke da su napustili crkveni, julijanski koledar. Jerusalimski patr.i Sv.Gora slave Sv.Spiridona za 13.dana.
@Za krst časni i slobodu zlatnu
Mnogi misle da su Grčka i ostale pravoslavne crkve prešle na Gregorijanski kalendar , što nije tačno.
Na sve pravoslavnom Kogresu u Crigradu 1923 god. sve pravoslavne crkve su prihvatile novi kalendar koji je uredio Milutin Milanković i koji se dokazao i danas da je najprecizniji ikad urađen kalendar. Ruska, Srpska i još neke pravoslavne crkve prhvatile su taj isti kalendar tj. svi pravoslavni ali su odložile njegovo korišćenje zbog još nekih nerašćišćenih političkih razloga… To je revidirani Julijanski kalendar poznatiji kao Meletijin kalendar… a to što se trenutno poklapa sa Gregorijanskim to je slučajnost , a inače kao svi ostali kalendari, osim toga „Milankovićevog“ koji sad koriste Grčka, Rumunska, Bugarska, Antiohijska, Aleksandrijska… pravoslavna crkva biće netačni, i Gregorijanski kalendar koji se trenutno poklapa sa tim „Milankovićevim“, za stotnak godina biće netačan i zbog toga su Grci i cijelo pravoslavlje prešli na taj revidirani Julijansi kalendar tj. taj „Milankovićev“, a objasnio sam zašto su Srpsk, Ruska… odložile primjenjivanje tog kalendara.
Oče naš koji si na nebesima zakrili ga svojim Omoforom i daj mu zdravlja i snage da nas svojim duhovnim poukama vozdiže i ukrepljuje u vjeri, na mnogaja ljeta….molim ti se i poklonim sada i svagda i u sve vjekove vjekova…Amin…!!!