Mještani Buljarice potpisali Deklaraciju: Tender za valorizaciju neprihvatljiv
1 min readNa inicijativu Savjeta MZ Buljarica, u subotu 25. juna 2016. godine, održan je skup predstavnika lokalnih zajednica i organizacija koje su direktno ili posredno uključene u zaštitu prava mještana i vlasnika zemljišta u Buljarici.
Na skupu je potpisana Deklaracija o Buljarici, dokument koji predstavlja novi institucionalni vid angažovanja mještana u smislu zaštite svojine i osnovnih prava koja su bitno ugrožena predloženim tenderom o valorizaciji Buljarice.
U tekstu Deklaracije sadrži devet tačaka, koje prenosimo u cjelosti:
1. Raspisivanje tendera za valorizaciju Buljarice bez učešća lokalnog stanovništva i vlasnika zemljišta u najatraktivnijoj zoni Buljarice za nas je neprihvatljivo.
2. Smatramo da je prodaja državnog zemljišta bez javno definisanog i transparentnog projekta, te davanje u dugoročan zakup od 90 godina obalnog pojasa i akvatorije zaliva protivno interesima lokalne zajednice, opštine Budva kao i države Crne Gore.
3. Saglasni smo da se o pitanju razvoja Buljarice, u svakom narednom tenderskom ili ugovornom postupku o investiranju, mora konsultovati i uključiti lokalna zajednica kao ravnopravan partner, ali i kao subjekt otvoren za saradnju i izgradnju zajedničke vizije.
4. Zadržavamo pravo da o svojim stavovima direktno ili posredno informišemo moguće zainteresovane investitore, bez obzira na stavove resornih ministarstava ili Vlade Crne Gore.
5. Uvjereni smo da se razvoj i svi pregovori o raspolaganju prostorom Buljarice moraju zasnivati na priznavanju prava građana koji proističu iz čl.8 Evropske konvencije o ljudskim pravima i čl. 1 Protokola 1 iste konvencije.
6. Smatramo da bi prihvatanjem uslova raspisanog tendera od strane investitora, država Crna Gora prekršila više potpisanih međunarodnih konvencija i protokola – Povelju Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima, Povelju o Zemlji iz Rio de Žaneira 2000, Konvenciju o zaštiti Sredozemnog mora iz Barselone 1995, Konvenciju o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa iz Berna 1982.
7. Tražimo od Vlade Crne Gore i MORiT-a potpunu transparentnost planova Vlade Crne Gore u pogledu razvoja Buljarice, kao i da se cjelokupnoj crnogorskoj javnosti predstavi Studija o ekonomskom razvoju Buljarice koju su za potrebe Evropske unije izradili nezavisni eksperti 2008 godine.
8. Za svoja građanska i vlasnička prava borićemo se svim legalnim i legitimnim sredstvima, uključujući pravnu zaštitu pred domaćim i međunarodnim sudovima, diplomatske aktivnosti, neformalne akcije i građansku neposlušnost.
9. Svi potpisnici Deklaracije će postupati samostalno i u duhu ovog dokumenta kada je riječ o razvoju Buljarice, kao i zaštiti lokalne zajednice i vlasnika zemljišta.
Deklaraciju su potpisali predstavnici Savjeta Mjesnih Zajednica Buljarice, Petrovca i Reževića, nastojatelj manastira Gradište u ime Mitropolije crnogorsko-primorske, kao i predstavnici Matice Boke i udruženja „Naše ognjište“.
Potpisnici su sa žaljenjem konstatovali da NVO Buljarica – udruženje vlasnika zemljišta, nije potpisnik Deklaracije, uz obrazloženje da se aktivnosti tog udruženja realizuju i planiraju na drugom institucionalnom nivou i drugačijom metodologijom.
Takođe, uz Deklaraciju, Savjetu za privatizaciju i Tenderskoj komisiji je podnijet predlog da se pokrene postupak za poništavanje javnog tendera za valorizaciju Buljarice.
Savjet MZ Buljarica će nastojati, kako su naveli, da pruži logističku i kreativnu pomoć svim subjektima koji istinski osjećaju prijetnju po gubitak dragocjenog resursa Crne Gore, kao i prijetnju potpune getoizacije stanovništva Buljarice ukoliko se namjere Vlade realizuju kroz objavljeni tender.