Мјештани Радулића одржали протестни скуп и поручили: Нећемо дозволити обнову Хајдар пашине џамије
1 min readМјештани Радулића прије два дана одржали су још један протестни скуп са којег су још једном поручили да неће дозволити обнављање Хајдар пашине џамије чији се остаци налазе у овом селу. Мјештани су истакли и да су огорчени ћутањем надлежних државних институција којима су се обратили тражећи помоћ.
– Ми три деценије трпимо терор, а ћуте институције ове ојађене земље. Сада је пало на нас мјештане да бранимо и одбранимо оно што је наше. Поручујемо са овог мјеста да нећемо ни по коју цијену дозволити да се у нашем селу подиже џамија. Хајдар паша је убијао и Србе и Турке и сад њему у част желе да подигну џамију.То нећемо дозволити – истакао је Момо Радовић, наглашавајући да је мјештанима много већи проблем што све државне институције о овом питању ћуте.
– О свему смо обавијестили и предсједнике државе, предсједника Скупштине Црне Горе и премијера … Али изгледа да никога овај проблем не интересује, а за нас је највећи на свијету. Ми овдје живимо, овдје ћемо заувијек остати и нећемо дозволити да џамија буде обновљена јер село би изгубило душу и не би било оно што јесте – казао је Радовић.
Важан дио сакралне културно – историјске баштине Бошњака у Црној Гори
Из Меџлиса Исламске заједнице раније су саопштили „да су након више од деценије труда стечени услови да се један овакав вакуф од посебног културно-историјског значаја врати у првобитни облик“. Навели су и да је Општина Бијело Поље препознала важност једног оваквог културног блага, те им је издала урбанистичко – техничке услове за обнову џамије у Радулићима.
–Сматрамо да се ово питање не треба политизовати нити га користити у сврху политичке промоције –истакли су из Меџлиса Исламске заједнице.
И из Општинског одбора Бошњачке странке су истакли да су се издавањем урбанистичко-техничких услова стекли услови да се реконструише – обнови џамија из 17. вијека која је, како су нагласили, веома важан дио сакралне културно – историјске баштине Бошњака у Црној Гори, али и културно – историјски бисер државе Црне Горе.
Мјештанин Вељко Радовић је поновио да се на мјесту џамије некада налазило црквиште и да су ту сахрањивани њихови преци.
– Оставићемо и аманет нашој дјеци да и они не дозволе обнову џамије. Нама су преци оставили село да га чувамо, а не да га некоме поклањамо. Ако ту буде џамија како да кажемо да је ово наше село. Неко је наумио да врати оно вријеме од прије 1912. године и ону војску која нас је ослободила прогласе окупаторском. Били су као бегови, живјели на најљепшим мјестима у селу, а наши преци у безводним крајевима и за њих радили за трећину. То би им одговарало и данас, е то нећемо дозволити – поручио је Вељко Радовић истичући да су Радулићи најљепше село на свијету.
– Једино се овдје сунце рано појави на Буквици, а поподне на Бјеласици. Зато га чувамо и нећемо дозволити да се џамија сагради. Узалудне су све активности њихових емисара. Заборавили су оно што је славни Његош рекао:“Тврд је орах воћка чудновата…‘‘, не дамо наше село, јер би то значило да морамо да се селимо са својих огњишта – истакао је Вељко Радовић.
У име омладине Новак Радовић је нагласио да ће млади бити истрајни да одбране село.
– Само да подсјетим, у јуну 1942. године у нашем засеоку Бреза припадници Ханџар дивизије убили су за ноћ наших 43 суграђана. Како то да заборавимо. Све то стоји записано у бјелопољском Музеју, са именима и презименима и страдалих и џелата. Ако се дозволи да се џамија обнавља не преостаје нам ништа друго него да се селимо и да тражимо азил у некој другој држави – истакао је Новак Радовић и онима који имају намјеравају да обнове џамију у Радулићима поручио да треба да се окану тога наума.
– У нашем окружењу, као што је случај у сусједном селу Годијево, гдје живе Муслимани и Бошњаци има остатака наших цркава па нам не пада на памет да их обнављамо – поручио је Новак Радовић.
Мишко Радовић је навео да је једнодушан захтјев мјештана Радулића, како раније тако и сада, да се ништа на објекту не може радити док овлашћене државне институције не ураде детаљна археолошка истраживања.
Мишко Радовић је навео да још чекају шта ће рећи државни органи.
– На нашу жалост и велико разочарење и изненађење Општина Бијело Поље дала је урбанистичко- техничке услове да се обнавља џамија у Радулићима. Уложили смо жалбу и ево осам мјесеци како је све то у фиоци директора Управе за заштиту споменика културе, а одгвора нема. Имамо и судски спор са Катастром који је на неразумљив начин 80-их година прошлог вијека земљиште које је било државна имовина преписао на Исламску заједницу. Тражимо да се исправи та грешка јер је и данас по листу непокретности земљиште државно-казао је Мишко Радовић.
Извор: Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: