ИН4С

ИН4С портал

Млади да се удруже и буду носиоци промјена

1 min read

Пише: Ивана Марљукић, проф. енглеског језика, кандидаткиња за одборника листе “За Будућност Бара – Маја Вукићевић“

Поред великих економских потенцијала и природних ресурса, Бар је и град радних, способних и образованих људи. Људски потенцијал се манифестује кроз снагу знања, стручности и искуства, као и енергије и флексибилности младих који траже своју прилику за запослењем и изградњом каријере. Млади у Бару желе економску самосталност, да поштено живе од свога рада, да су задовољни животом у свом граду и приликама које им град пружа. Нажалост, слика данашњег Бара је далеко од оне какву желимо да видимо и какву било ко заслужује. Значајан број младих и образованих људи напушта наш град не увиђајући могућности бољег живота и просперитета. Значајан број факултетски образованих људи се налазе на бироу рада. У коалицији За Будућност Бара на незадовољство младих гледамо као важан сигнал да је хитно потребно мјењати ствари на боље.

Подстицаћемо предузетништво код младих. Обезбједићемо субвенције за младе до 26 година. Кроз процес приватизације велики број фабрика и некада успјешних предуезећа су доведена у стечај, након чега је њихова имовина распродата, радници остали ускраћени за своја права. Овим процесом, млађе генерације су остале без могућнонсти за запошљавањем у компанијама које би производиле квалитетне производе пласирајући их, како на домаћем тако и на иностраним тржиштима. Ипак, једним дијелом прилике данас постоје у развоју малих и средњих предузећа. Опредијелићемо бесповратна средства за младе и успјешне предузетнике који су кроз развој сопственог бизниса створили нова радна мјеста. У сарадњи са домаћим и међународним организацијама настојаћемо да пројекте подршке развоју предузетништва учинимо доступним младим баранима који су заинтересовани за покретање свог бизниса.

У сарадњи са привредним друштвима, организацијама и установама радићемо на стварању нових могућности за младе у смислу обављања стручне праксе и других видова развоја вјештина и компетенција, како током тако и након завршених студија.

Као подстицај оснивања омладинских задруга пружићемо младима потребне информације и стручну помоћ. Омладинске задруге могу основати студенти и незапослена лица у складу са Законом. Студентске-омладинске задруге, на организован начин обезбјеђују обављање привремених и повремених послова код појединих предузећа у складу са Законом који уређује област рада, а у циљу допунских средстава за школовање и задовољење социјалних и културних потреба младих.

Радићемо на анимирању младих у заједници на волонтеризам, друштвено користан и хуманитаран рад. Подржавамо праве вриједности за наше друштво. Кроз волонтеризам млади могу да помогну друштвеној заједници, старијима и људима којима је помоћ потребна. Такође волонтирањем се може дати и допринос очувању животне средине. И поред тога што не постоје конкретне материјалне користи волонтирајући, пружањем помоћи другима ствара се осјећај испуњености и задовољства што изазива суптилне промјене код младих. Млади кроз волонтеризам и друштевно корисан рад осјећају да су више повезани са људима и мање под стресом који са собом носи наша свакодневница. Волонтирањем се стварају и нова пријатељства чиме се сузбијају и проблеми који су данас присутни код младих – усамљеност и друштвена изолација. Стварање друштвених веза и интеракција унапређује ментално здравље, развија емоционалну стабилност и смањује ризик од депресије. Кроз волонтирање млади развијају веће самопоуздање, самоувјереност и осјећај припадности. Посебну пажњу посветићемо и могућностима волонтирања у привредним друштвима како би млади развили своје таленте, вјештине и стекли нова знања и искуства. Ово уједно за младе представља и својеврсну обуку и даје веће могућности за касније запослење и напредовање у каријери.

Пружаћемо подршку младима у проналажењу посла. Омогућићемо да младима тржиште рада буде доступније, и то кроз одговарајуће тренинг програме којима могу да прошире своја знања и вјештине. Секретаријат за културу, спорт и младе као дио редовних активности имаће обавезу да младима у Бару пружа потребне информације и савјете у вези начина пријављивања на конкурсе за посао, могућностима сталног и сезонског запошљавања, организује семинаре на ову тему, као и да организује евентуалне сусрете са потенцијалним послодавцима како би се млади боље упознали са њиховим очекивањима и потребама за кадровима.

Омогућићемо стипендије за најбоље студенте из општине Бар, који према наставном програму похађају примјењене основне, академске основне, специјалистичке и мастер студије. Општина Бар би такође могла и након завршетка студија, управо оне студенте који су били стипендисти општине, да на одређени начин помогне у запослењу.

У оквиру Секретаријата за културу, спорт и младе организоваћемо Канцеларију за превенцију болести зависности у складу са препорукама Националног савјета Црне Горе у борби против наркоманије и других проблема зависности. Канцеларији ће се грађани моћи обратити у случају потребе за помоћ, информације и савјете о превенцији наркоманије и проблему зависности. У том погледу Канцеларија ће успоставити сарадњу са школама, здравственим установама, невладиним организацијама и стручњацима из ове области у процесу образовања и савјетовања младих у вези са овим питањима.

Омогућићемо младим брачним паровима да лакше дођу до стана. Један од већих проблема са којима се сусрећу млади људи јесте питање како доћи до стана. Свједоци смо да у великом броју домаћинства више генерација живи заједно. Опредијелићемо буџетска средства како би омогућили бесповратну подршку младима који желе да заснују породице и којима је то највише потребно у износу до 10 000 еура за учешће за стамбени кредит.

Безбједност ученика, како у школским двориштима, тако и у граду биће приоритет нове локалне самоуправе. Радићемо на питањима које се тичу веће безбједности у граду, а нарочито безбједношћу дјеце и заштитом школских објеката. Увођење институције ,,школски полицајац“ и коришћење савремених безбједоносних средстава биће финансирано из буџета општине Бар.

Преко Секретаријата за друштвене дјелатности организоваћемо Омладински клуб града Бара. Омладински клуб биће мјесто на којем ће се млади из Бара окупљати и кроз низ едукативних и забавних активности квалитетно проводити своје вријеме. У сарадњи са службеницима Секретаријата млади ће бити у прилици да у Омладинском клубу сами осмишљавају и предлажу своје активности као што су хуманитарне акције, семинари, изложбе, пројекције филмова, предавања и радионице на различите теме. Омладински клуб ће такође бити мјесто на којем ће се студенти информисати о студентским попустима, могућностима сезонског запошљавања и другим питањима. Преко Омладинског клуба младима ће се пружити нове могућности за стицање неформалног образовања, нових пријатељстава, нових сазнања и вјештина.

Обезбједићемо услове младима за рекреативно бављење спортом. У животу младих посвећеност спорту и физичким активностима заузима посебно мјесто. Спорт утиче на правилан развој, здрав живот, развој способности, међусобну комуникацију и дружење младих. Oмогућићемо изградњу дјечијих игралишта за мали фудбал и кошарку у појединим мјесним заједницама. Ова игралишта ће бити ограђена, а омладина ће моћи да их користи без накнаде кад год желе. Као допринос рекреативном бављењу спортом сматрамо неопходним и уређење трим стазе као и изградњу бициклистичке стазе.

Обогатићемо народну библиотеку и читаоницу ’’Иво Вучковић“ новим књижним фондом, а прије свега потребном литературом за ученике стручних школа и за студенте барских факултета. Евидентно је да у барској библиотеци недостају бројни уџбеници за средње школе и стручна литература за студенте, како по садржини, тако и по броју доступних примјерака. Бесплатно коришћење библиотеке за студенте барских факутелта као повластица не значи пуно уколико нису у могућности да дођу до потребне литературе за спремање испита и писање стручних радова. Обогаћивањем књижног фонда библиотеке са потребним насловима значајно ће се допринијети ријешавању овог питања.

Држимо до тога да је неопходно узети у обзир двоструку важност младих у друштву:

– млади и образовани људи као друштвени и економски потенцијал који чини локомотиву привредног развоја и просперитета;
– млади људи треба да буду срећни и задовољни животом у свом граду, да имају сигурност, да ту остану да заснивају своје породице и изграђују будућност какву заслужују.

Зато позивамо младост Бара да удружи своје снаге и буде дио промјена, промјена које ће значити основе за почетак новог, срећнијег и уређенијег друштва!

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Млади да се удруже и буду носиоци промјена

  1. Нијеси вала са Сорбоне… Знам дјевојку која јесте ,па јој није било мјеста з професора било којег од 3 језика. Дакле,ниси ти та која треба да држи слово на дуго и на широко.,ако си ти ово писала. Поприлично си неписмена. У осталом изоловали сте све писмене и остали ви. Нијесам из бара,али познајем ситацију… Ето та партија је таман као ти.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net