ИН4С

ИН4С портал

Монополска фирма Глосариј „великодушна“: Донирају 60 хиљада евра КЦЦГ док годишње имају 23 милиона чистог профита

1 min read

Компанија Глосариј донирала је Клиничком центру Црне Горе 60 хиљада евра за реконструкцију и адаптацију Клинике за нефрологију, што ће допринијети да услови боравка и лијечења пацијената буду у складу са свјетским стандардима.

Директор Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ), Јевто Ераковић, казао је да је донација веома значајна, нарочито због тога што долази од „освједочених пријатеља“.

Оснивач Компаније Глосариј, Брано Мартиновић, казао је да је донација још један корак у солидарности, друштвено одговорном раду.

Ми смо 2018. године проглашени друштвено најодговорнијом фирмом у Црној Гори. Ово је само наставак онога што радимо. Ова донација вриједна је 60 хиљада евра“, рекао је Мартиновић.

Глосариј, како је казао, стално помаже здравственом систему.

Помоћ од фармацеутске мафије?

Подсјећамо, грађани Црне Горе годишње потроше љекове у вриједности од најмање 75 милиона евра, при чему око 55 милиона коштају медикаменти набављени преко тендера за јавне здравствене установе, а главни удио у подјели тог вишемилионског колача имају веледрогерије „Глосариј“ и „Фармегра“.

Те двије фирме безмало заузимају монополистичку позицију, која им омогућава стицање огромног профита, због чега грађани Црне Горе плаћају наскупље љекове у региону.

Како је порталу ИН4С прошле године саопштено из Фонда за здравствено осигурање Црне Горе, у буџету за текућу годину за љекове и остала медицинска средства опредијељено је 72,5 милиона евра.

Према нашим сазнањима, „Глосариј“ и „Фармегра“ контролишу чак 80 одсто тржишта љекова у Црној Гори. „Глосариј“ је у стопроцентном власништву Бранислава Мартиновића.

Успон „Глосарија“ и „Фармегра“ свакако не би био могућ без повезаности са властима, који су, што законским оквиром, а што протежирањем на тржишту те компанију довели у статус монополиста.

Тако је у члану 40а Закона о медицинским средствима прописано да се „увозом и извозом медицинских средстава могу се бавити велепродаја и друга домаћа и страна правна лица, који су уписани у регистар увозника који води Агенција“. Закон одређује и да се „увозници медицинских средстава могу увезена медицинска средства испоручивати веледрогеријама, али се не могу бавити прометом медицинских средстава“.

Такође, „Глосарија“ и „Фармегра“ редовно су у врху листе компанија које послују са државом.

Према подацима Центра за истраживачко новинарство, „Глосариј” је, у периоду од 1. јануара 2012. до средине марта 2017. године, за љекове и медицинска средства од државе добио око 98 милиона евра.

Знатан дио ове цифре добио је “Глосариј”, док је на челу „Монтефарма“ био Будимир Станишић. „Монтефарм“ је основан oдлуком Скупштине Републике Црне Горе бр. 1771 од 15.05.1991. године.

Фирма “Глосариј ЦД”, такође у стопроцентном власништву Бранислава Мартиновића, добила је у том периоду око 6 милиона евра.

То је готово половина свих средстава којима је “Монтефарм” располагао од државе за набавку љекова на рецепт.

Према уговорима објављеним на сајту Управе за јавне набавке, “Глосариј” је током 2012. и 2013. године од “Монтефарма” добио око 7,4 милиона евра. Доступни уговори показују да је већ 2014. године “Глосариј” за љекове и медицинска средства добио 3,2 милиона евра, а 2015. године око 19 милиона евра.

Из уговора склопљених 2016. године може се закључити да је “Глосариј” приходовао од “Монтефарма” око 21,5 милиона евра, а да је за два и по мјесеца 2017. године добио послове вриједне 18,5 милиона евра.

Према подацима Управе за јавне набавке за 2013. године, „Глосариј“ и „Фармегра“ највише су те године пословале са државом. „Глосариј“ је тада од стране државе и локалних управа анагажован на пословима вриједним чак – 18 милиона евра, а „Фармегра“ са 10 милиона.

„Глосариј“ и „Фармегра“ су на листи највећих понуђача били и током 2012. године, када је Глосариј добио послове вриједне 6,3 милиона евра, а Фармегра са 3,1 милион.

„Глосариј“ и „Фармегра“ биле су и међу привилегованим фирмама којима је Инвестиционо развојни фонд 2013. године помагао не само кроз додјелу повољних кредита, већ и кроз откуп њихових милионских потраживања, свакој по 1,8 милиона евра.

Наш портал је још раније слао питања Глосарију о томе колики је годишњи промет који остварује, колико је процентуално њено учешће на тржишту увоза и дистрибуције љекова у Црној Гори, те како коментарише наводе да има монополску позицију на том тржишту, међутим – одговоре нисмо добили.

ДОБА КОРОНЕ: Да ли је Глосариј донирао или набавио по „привилегованим цијенама“ 11 респиратора: Зашто је Црна Гора одбила бесплатних 5

„Обавјештавамо јавност да је у сарадњи са Националним координационим тимом за заразне болести данас оцарињено још 11 комада респиратора од чега 5 комада иде Клиничком центру Црне Горе, 5 Општој болници Никшић и један Општој болници Беране, саопштили су из веледрогерије Глосариј доо.

Оно што из њиховог кратког саопштења остаје нејасно, да ли су респиратори донирани, или их је ова црногорска привилегована дрогерија само обезбједила.

Подсјетимо, Влада Црне Горе је у марту одбила пет бесплатних респиратора, које је била обезбједила Република Србија.

„И овај пут Глосариј доо Подгорица обезбиједио је респираторе у изузетно кратком року и процедури“, наведено је у саопштењу фирме, која по нашим сазнањима држи монополистичку позицију у Црној Гори, учествује на намјештеним тендерима, и због које грађани Црне Горе, купују љекове по вишеструко већим цијенама него у региону.

Колико кошта „обезбјеђених“ 11 респиратора

Грађани Црне Горе годишње потроше љекове у вриједности од најмање 75 милиона евра, при чему око 55 милиона коштају медикаменти набављени преко тендера за јавне здравствене установе, а главни удио у подјели тог вишемилионског колача имају веледрогерије „Глосариј“ и „Фармегра“.

„Монополска фирма ГЛОСАРИЈ, чији је власник Брано Мартиновић, кум Миливоја Катнића и у којој ради његов син, је други увозник у Црној Гори са годишњим увозом од 56,7 милиона ЕУР. Како је стварна маржа увозника минимум 50%, лако је израчунати да кумари остане годишње преко 23 милиона евра ЧИСТОГ МОНОПОЛСКОГ ПРОФИТА“, писао је још раније на свом Фејсбук профилу предсједник ПзП и члан предсједништва ДФ Небојша Медојевић.

А принцип пословања је остао исти – док „помажу“ здравству Црне Горе тако што грађане снадбијевају најскупљим љековима у региону, а на рачун пандемије корона вируса додатно профитирају – компанија Глосариј се хвали донацијама које ДПС доктори свесрдно дочекују још једном потврђујући да је наша земља монопол одређених групација блиских режиму Мила Ђукановића.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Монополска фирма Глосариј „великодушна“: Донирају 60 хиљада евра КЦЦГ док годишње имају 23 милиона чистог профита

  1. Najlakse je na bolesne i gladne zaraditi !.
    Pogotovo ako je drzavna kasa garant za dobru novcanu nadoknadu !.
    Tako se narodu legalno krade novac iz dzepa !!!.
    Ili bolje receno :
    Tako se sisaju ovce !!!.

    20
  2. A kako bi „Buducnost“ kupovala strane kosarkase da nema „Glosarija“ i ovih tipova.
    Vidjeli su arapske sheike i njihovu strast za sportom pa eto kopiraju ih.
    Nemaju para za Neymara kao PSG ali eto oono sta se otme se siromasnima i bolesnima putem ljekova dovoljno je za kosarku.
    Na zalost ne uvoze ljekove za lijecenje bolesnog ega vladajuce vrhuske.
    Evo vam na linku cijela druzina suportera na okupu pa gledajte i navijajte !! E , viva !!
    https://www.kkbuducnost.me/uprava-12-en

    25
  3. Гласачи Дпс-а,браћо и сестре.
    Својом подршком Дпс-у директно подржавате партију која је кренула у пљачку и отимање светиња.Својим гласом навлачите на себе и своју породицу анатему св.Василија Острошког:
    Купих Вељи До и све Владовића и Зануглице. Бог је свједок. И ко би покушао да нешто отме од манастира, отео Господ Бог таквом разоритељу његов дом, кућу, и стоку са синовима и сав његов иметак да му Господ Бог затре и распе одједном у вјекове. Амин.
    Да његов дом настрада у вјекове. Амин
    Да ли вам је важнија ваша породица или упљачкани милиони Мила Ђукановића и његове породице и кумова и скупоцјене торбе и хоботница Селме Храповић?
    Ако то ипак урадите будите сигурни да ћете се сјетити својих поступака,кад-тад.

    28

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net