Monstruozan zakon u Iraku: Hoće da legalizuju brak sa djevojčicama od devete godine
1 min readIrak je na ivici da spusti zakonsku granicu za pristanak sa 18 na 9 godina, čime bi se omogućilo muškarcima da se žene sa malim djevojčicama.
Irački parlament, koji je pod kontrolom koalicije konzervativnih šiitskih muslimanskih partija, priprema se da izglasa amandman koji bi ukinuo postojeći “zakon o ličnom statusu” zemlje.
Nacrt zakona u Iraku, koji bi omogućio brak djevojčicama sa samo devet godina, izazvao je proteste širom zemlje, a aktivisti za prava žena tvrde da bi to “legalizovalo dječiju silovateljstvo” i ugroziti prava žena. Ako bude usvojena, izmjena zakona spustila bi zakonsku granicu za brak sa samo devet godina i omogućila vjerskim vlastima neviđeni uticaj na porodične poslove – oduzimati ženama prava na razvod, starateljstvo nad djecom i nasljedstvo. Aktivisti za prava žena i mnogi irački poslanici tvrde da bi ovaj potez ne samo narušio osnovna prava žena i djevojčica, već i stvorio pravni okvir koji bi legalizovao dječije brakove i seksualnu zloupotrebu.
Izmjena, koju guraju konzervativne šiitske frakcije u iračkom parlamentu, zamijenila bi postojeći sekularni zakon o ličnom statusu – koji je nekada bio hvaljen kao progresivan na Bliskom istoku – sistemom koji se usklađuje sa strogim tumačenjima islamskog prava. Ovaj sistem dozvolio bi muškarcima da se žene sa malim djevojčicama, a kritičari tvrde da bi dodatno ugušio pravni status žena u zemlji.
U zemlji koja se već suočava sa visokim stopama dječijih brakova, aktivisti upozoravaju da bi predložene promjene još više povećale ranjivost mladih djevojčica. Prema podacima UNICEF-a, gotovo 28% iračkih djevojčica se udaje prije 18. godine. Legalizovanje ranih brakova, tvrde kritičari, uklonilo bi zaštitu za maloljetnice i izložilo ih fizičkom i emocionalnom nasilju, dok bi im oduzelo obrazovne i zapošljavajuće mogućnosti.
Ova zakonodavna izmjena dio je šireg plana šiitskih političkih grupa da učvrste svoju vlast i ograniče uticaj organizacija koje se bore za prava žena. Zastupnici zakona tvrde da je izmjena nužna kako bi se očuvala „moralna integritet“ iračkog društva. Međutim, protivnici, uključujući blok žena u parlamentu, tvrde da je zakon direktan napad na autonomiju žena i da će produbiti sektaške podjele u Iraku.
Kako se zemlja nalazi na ivici usvajanja ovog kontroverznog zakona, debata ističe kritičan sukob između konzervativnih religijskih ideologija i borbe za prava žena u Iraku. Ishod bi mogao oblikovati budućnost žena i djevojčica u Iraku, a mnogi se plaše da će to biti korak unazad ka društvu u kojem će njihova prava biti sve više zanemarena.