Монтефарм може расписати вишемјесечне набавке

Илустрација
Министарство финансија и социјалног старања уважило захтјев Министарства здравља да се распишу вишемјесечне набавке за Фонд за здравствено осигурање и „Монтефарм“, а да се као основ за расписивање користи Закон о измјенама и допунама Закона о буџету за 2020. годину.
„Уважавајући специфичност система здравства, а имајући у виду ограничења утврђена Законом о буџету и фискалној одговорности, Министарство финансија и социјалног старања обавијестило је Министарство здравља да нема примједби да се као основа за планирање јавних набавки Фонда за здравствено осигурање и ‘Монтефарма’ користе средства која су била предвиђена за предметне намјене измјенама и допунама Закона о буџету за 2020, под условом да се на овај начин спроводе јавне набавке које су од кључног значаја за функционисање система здравства“, одговорено је „Вијестима“ из Министарства финансија.
Из тог ресора додају и да је у складу са чланом 37 и 40 Закона о буџету и фискалној одговорности, док се не донесе Закон о буџету државе за 2021, неопходно јавне набавке ускладити са средствима која ће бити расположива у периоду привременог финансирања.
„А по доношењу Закона о буџету за 2021. годину, предметне јавне набавке је потребно ревидирати и, уколико је неопходно, ускладити са средствима која ће за наведене намјене бити утврђена истим“, поручили су из Министарства финансија.
„Вијести“ су јуче објавиле да су Министарство здравља, Фонд за здравствено осигурање и Клинички центар указали ресору финансија на специфичности здравственог система, те да би привремено финансирање у овој области за посљедницу могло да има и несташицу љекова.
Из Министарства финансија „Вијестима“ је раније незванично речено да су колегама из ресора здравља сугерисали да нађу начин да се могући проблем превазиђе у складу са својим надлежностима, поштујући закон, а да је један од модела да планове не раде на мјесечном нивоу, већ на дужи рок.
Министарство здравља, ФЗО и КЦ су предложили Министарству финансија да се набавке за потребе здравственог система искажу на дужи период у односу на период привременог финансирања, односно на годишњем нивоу, али и да у периоду привременог финансирања “набавке ‘Монтефарма’, ФЗО и здравствених установа, садрже само набавке код којих су закључени уговори истекли или ће истећи у периоду привременог финансирања, као и друге приоритетне набавке”. Тражили су и продужење рока а и предају планова јавних набавки.
„Здравствени систем се не може уклопити у концепт израде плана јавних набавки који се предлаже до доношења Закона о буџету за 2021, јер би то значило да се биланс потреба за љековима и медицинским средствима утврђује на мјесечном нивоу до нивоа одобрених средстава, што није рационално нити оправдано, а такав начин планирања и спровођења набавки би угрозио снабдјевеност здравственог система љековима и медицинским средствима, као и другим производима. Такође, с обзиром на то да се ради о великим вриједностима набавки за које се спроводе тендерски поступци, који су сложени и дуже трају, исти се не могу завршити на мјесечном нивоу, а кроз спровођење једноставних набавки не могу се покрити потребе здравственог система“, образложила је министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић у допису Министарству финансија.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

