ИН4С

ИН4С портал

Мрдак: Доста су Пљевља трпјела, мора се пронаћи решење за Маљевац

1 min read
Зог како је дан раније најављено из Владе, пријетње изливања вода из таложишта Маљевац ТЕ Пљевља

фото: Твитер

Због информација о пријетњи од изливања вода из таложишта Маљевац ТЕ Пљевља, државни секретар за екологију, проф. Данило Мрдак (Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма), и државни секретар за енергетику, Марко Перуновић (Министарство капиталних инвестиција), данас су обишли таложиште Маљевац и разговарали са дијелом руководства ТЕ Пљевља и Електропривреде Црне Горе, како би размотрили на који начин превазићи опасност од преливања и спријечити да ситуација прерасте у еколошки инцидент.

Данило Мрдак, државни секретар за екологију, саопштио је да је приоритет свих приоритета здравље људи и здравље екосистема у Пљевљима. „Пљевља су много дала за Црну Гору, а доста трпила. Вријеме је да се та ситуација промијени. Ова наша данашња посјета представља нашу бригу за Пљевља, како би спријечили да се икада више деси било какав еколошки инцидент и тровање Ћехотине.“ Мрдак је истакао да је вријеме да дио о еколошкој држави из Устава претворимо у реалност, због чега је дошао да заједнички са људима из ТЕ Пљевља и Електропривредом пронађу рјешење у вези са таложиштем Маљевац.

Државни секретар за енергетику, Марко Перуновић изјавио је да је циљ данашње посјете Пљевљима био да се установи ситуација и заједнички договоре најбољи механизми за спрјечавање опасности од преливања вода. „Жељели смо да видимо које је рјешење предвидио менаџмент у случају најгоре ситуације, то јесте, како су предвидјели смањење и контролисање водостаја.“

Након обиласка локалитета Маљевца, констатовано је да тренутно не постоји опасност од еколошког инцидента и да је ниво воде у зони сигурности. Два државна секретара су, у разговору са дијелом руководства Термоелектране и ЕПЦГ, договорили да се у најкраћем року формира систем управљања кризном ситуацијом у случају потенцијалне опасности од преливања вода из таложишта. Установљено је формирање тимова са обје стране који ће дефинисати начин реаговања уколико дође до критичне ситуације. Менаџмент Термоелектране и ЕПЦГ је саопштио да ће преузети све радње да не дође до нежељене ситуације преливања вода.

Прочитајте још:

Билборди са ликом Светог Саве украсили Сјеверну Македонију

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Мрдак: Доста су Пљевља трпјела, мора се пронаћи решење за Маљевац

  1. Nebrojeno mnogo puta sam mogao vidjeti oblak prašine koji se diže sa te deponije i završava na imanjima obližnjih domaćinstava. Jeseni, kada imamo više kišnih dana, napravi se jedan potok sa te deponije, solidnog protoka, mutno tirkizne boje a talog koji nanosi varira od modro zelene do zlatno žute, glinaste konzistencije. Nisam hidrolog niti inženjer pa stvarno ne znam koji su sve tu elementi, molekuli i jedinjenja prisutni ali znam da se taj potok uliva u malu rijeku koja protiče u blizini i koja je apsolutno mrtva, dakle bez riba, žaba, daždevnjaka i vegetacije što bi se očekivalo. Ta se rijeka (Vezišnica) uliva u Ćehotinu, pa dalje u Taru. A u Ćehotinu se uliva i voda iz površinskog kopa rudnika uglja (ne zadovoljava standarde za prezentaciju u površinske tokove) kao i voda sa deponije rudnika olova i cinka Šuplja Stijena (koja ne zadovoljava ni minimum standarda o kvalitetu voda koje bi bile prezentovane bilo u površinske ili duboke tokove). Ali dobro, sponzorisaćemo mi Budućnost, kopati ugalj i struju proizvoditi samo da sija. Mi ćemo se sudarati u magli po pljevaljskim sokacima svu zimu, navikli smo. Žao mi je samo ljudi koji su, bez ironije i sarkazma sad, u zadnjih 20 godina izašli iz Pljevalja samo do Brezovika ili po radiofarmak joda na Zlatar.

  2. Mozda nemaju sredstava? Posto su racuni za struju mali pa nemaju okle a i bezbroj direktora mora da zivi a i bezbroj auta CEDIS mora se odrzavat da odveze zenu do prodavnice,dijete u skolu… 3.14!

    16
    1
    1. Svaki dan iz Pljevalja ide struja u vrihednosti oko pola miliona eura. Pljevlja nemaju ni kupaliste a samo na kilometar od Termoelektrane ima veliko jezero nastalo iskopavanjem uglja za Termoelektranu. Jezeru je tesko prici I neuredjeno je. Nikom NE PADA NA PAMET da nekolka sata angazuje masine Rudnika uglja I Termoelektrane I uredi kupaliste za djecu Pljevalja. Vaznije je na racun Pljevalja I Pljevljaka kupovati stanove I voIti sluzbena auta nego misliti o zdravlju I standardu Pljevljaka.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *