Мујовић: Договором до рјешења за Билећко језеро, арбитража је скупа, Никишићу годишња накнада између 600 и 700 хиљада евра
Министар енергетике и рударства Саша Мујовић покренуо је са мртве тачке питање Билећког језера, а за ЦдМ најављује конкретне кораке. Формирање Радне групе са еминентним стручњацима, која ће радити на овом питању како би Црној Гори припала одређена накнада за коришћење акумулација овог језера, што Црној Гори, како наглашава, дозвољавају бројне декларације, правила и међународне конвенције.
Међутим, ствари нијесу тако једноставне. Мујовић се залаже за преговоре и договор кроз формирање Комисије која ће се бавити овим питањем и доћи до оптималног рјешења. Друга опција је арбитража, што је компликованији приступ и процес који је јако скуп.
“Све декларације које сам већ помињао, сва права и правда су на нашој страни. Постоје двије опције како се ово питање може рјешавати. Једна варијанта је да се заједничким договором, кроз рад Радну групу коју ће формирати са једне стране Црна Гора, а са друге стране БиХ или ентитет Република Српска, јер ту морамо бити пажљиви и бићемо, јер ми не пада на памет да кршим добре међудржавне односе или да било који ентитет фаворизујем, како бисмо могли разговарати и преговарати”, наводи он.
Други начин је, објашњава, арбитража. Мујовић ту подвлачи важну ставку.
“Политички острашћени и они који не промишљају баш дубоко, рећи ће да је све право на нашој страни, и да покренемо арбитражу. Ипак, морамо знати да то није баш тако једноставно, нити лако. Арбитраже трају дуго, скупе су, а то држава плаћа. Овај проблем постоји десетинама година уназад и није га лако ријешити. Намеће се и важно питање, која је то релеватна Комисија која може да утврди, ко ће пресјећи и рећи толико прилада Црној Гори и толико припада другој страни. Више сам присталица договора на нивоу двије државе”, каже министар у разговору за ЦдМ.
Објашњава шта је његов план по овом питању.
“Моја идеја је да се крене у формриање радних тимова. У тај тим Црна Гора да укључи најбоље што има, и замолио сам, приликом недавног сусрета, да ми ЦАНУ делегира своје чланове који ће битии укључени и то радно тијело. Што се мене тиче, добродошли су сви они правници, хидролози, сви који на било који начин могу допринијети да наша Радна група буде максимално поштована и да буде знавена, да зна шта ће и колико тражити, колика је мјера уступака које можемо направит”, јасан је Мујовић.
Када је ријеч о овом питању, Мујовић подсјећа на неколико студија која су рађене, а у оној из 2005. се каже да 40 одсто слива Билећког језера припада Црној Гори и да је 24 одсто укупне акумулације припада Црној Гори.
Напомиње да се од 2005. године до данас, ситуација измијенила.
“Да ли толике воде данас заиста постоје, да ли је то добро измјерено? Свакако то треба ажурирати и иновирати. И ту тражити неко компромисно рјешење. Бојим се да ће се та накнада за оно што до сада није наплаћено, која се мјери милионима киловат часова произведене електричне енергије, тешко наплатити ретроактивно. Нисам ту велики оптимиста. Није једноставно”, каже министар енергетике и рударства.
Подвлачи и да од 1992. године Никшић не добија концесиону накнаду за потопљену територију, али сматра да је то нешто што је најреалније и да то ћемо најбрже ријешити.
“Мислим да ту нико нема ншта против. Мислим да је ту ријеч од 600 до 700 хиљада еура на годишњем нивоу, та концесиона накнада за потопљену територију. Мислим да је то најреалнији и најизвјеснији вид обештећења који ћемо добити”, јасан је Мујовић.
Када је ријеч о Билећком језеру, према ријечима министра, он ће инсистирати да радне групе раде и предложе неко одрживо рјешење.
“Постоје пројекти нових ХЕ гдје се може валоризовати заједничка енергија и потенцијал Билећког језера. Такође, један дио воде тог језера могао би се искористити за напајање Боке, односно Котора, што би било важно. Опција има више. Која је најреалнија, тешко је процијенити. Али, хајде да идемо редом. Да видимо шта би били закључци тог заједничког радног тијела, те Комисије, да видимо какав ће бити став Европе и Америке према РС, и могућности да се са њима улази у заједничке пројекте. И то треба имати на уму”, закључио је Мујовић у разговору за ЦдМ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ovaj je bio kvaran prije nego što se rodio, još dok je bio spermatozoid.
Gospodo,krenite od vodosnadbijevanja Banjana.
Jezero se nlazi na teritoriji Banjana.
Niko to ne pominje?
Banjani su apsolutni prioritet!