IN4S

IN4S portal

Mušutište, mera stradanja srpskog

1 min read

Foto: Hram

Sveti vladika Nikolaj Velimirović je rekao: „Kroz oči svakog čoveka milion njegovih predaka gledaju u tebe. Pazi! Kroz usta svakog čoveka milion njegovih predaka govori. Oslušni!“ Srpski narod je u 20. veku u ratovima izgubio više od tri miliona ljudi. U ratovima devedesetih godina oko milion Srba napustilo je svoja vekovna ognjišta.

Na delu je revizija istorije u kojoj treba ovaj stradalni narod optužiti za nekakve zločine učinjene na prostoru bivše Jugoslavije. Aktuelni su ratovi za prošlost, kada mnogi moderni teoretičari ratovanja smatraju da se način ratovanja menja jer se pored tehničkih mogućnosti nove borbe vode u svesti populacije kojoj treba ‘ubiti’ želju za otporom.

Foto: Hram

U metohijskom selu Mušutištu u opštini Suva Reka srpski narod je opstajao kroz istoriju. Zidao je svoje svetinje i vodio računa o njima. U vremenima dobrim i u vremenima zlim. Nakon NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine i povlačenja srpskih vojnih i bezbedonosnih snaga pod naletom albanskih terorista i nezaštićeni od međunarodnih snaga KFOR-a mnogi Srbi napustili su svoja vekovna ognjišta. Njihove kuće su spaljene i uništene. Srpske svetinje su sve do jedne minirane i srušene. Ovo je prvi takav primer bio na Kosovu i Metohiji sve dok takav vid „borbe“ sa svojim dojučerašnjim komšijama Albanci nisu preneli na druge delove u kojima su živeli Srbi.

Foto: Hram

Podržani projektom od strane Ministarstva pravde – Uprave za saradnju sa Crkvama i verskim zajednicama, Televizija „Hram“ je tokom leta i jeseni 2022. godine uradila dokumentarni film „Mušutište, mera stradanja srpskog“, gde je u razgovoru sa nekadašnjim meštanima sela, duhovnim pastirima i stručnjacima iz oblasti istorije umetnosti napravljena retrospektiva života u ovom selu vrednih i čestitih seljaka. Uostalom kakva su bila sva srpska sela na Kosovu i Metohiji do ratnih dešavanja 1999. godine koja su nažalost sada napuštena i u kojima nema više Srba. Značaj ovog svojevrsnog video istraživanja leži u činjenici da je zločin nad Srbima, duhovnom i istorijskom nasleđu, otimačina i paljenje komšijskih kuća u selu Mušutištu, primer stradanja svih srpskih sredina na mnogostradalnom Kosovu i Metohiji, s tim što je ovde po prvi put to učinjeno sistematski. Nažalost, i danas, skoro četvrt veka kasnije, dojučerašnje komšije Albanci barikadama i protestima sprečavaju okupljanja meštana na zgarištu manastira Svete Trojice ili crkve Bogorodice Odigitrije i drugih svetinja, posećivanje groblja, spaljenih domova. Takođe, zanimljivo je podsećanje da se preci Srba iz Mušutišta nisu tako ponašali u vreme oslobođenja Kosova i Metohije 1912. godine kada su izašli pred svoju braću i oslobodioce i zamolili ih da čuvaju kuće svojih komšija Albanaca što su oni i učinili. Snimanje ovog projekta je bilo otežano i veoma napetom situacijom koja već više meseci traje na Kosovu i Metohiji i sve većim pritiskom na opstanak koji naš srpski narod trpi. Uz Božiju pomoć, natkriljeni svetinjama sela Mušutišta, blagodareći dobrim ljudima uspeli smo da koliko su to bezbedonosne prilike omogućile snimimo kadrove sela kako oni danas izgledaju, a koristeći se arhivskim materijalom prikažemo kako je sve to nekada stajalo. Iskrenim izjavama meštana, stručnom analizom naučnika koji su se bavili istorijom umetnosti srpskog srednjeg veka nastojali smo da što vernije predstavimo istoriju sela, njegove običaje, život u poslednjoj deceniji 20. veka.

U filmu učestvuju nastojateljica manastira Svete Trojice do 1999. godine danas igumanija manastira Podmalinsko mati Katarina Vujasin, jerej u crkvi Bogorodice Odigitrije do 1999. godine, danas paroh babinomoski protojerej Aleksandar Našpalić, monah dr Pavle Kondić, upravnik Arhiva Mitropolije crnogorsko-primorske, docent dr Dragana Pavlović, istoričar umetnosti, Filozofski fakultet u Beogradu, meštani sela Ivan Mihajlović, Goran Trifunović i Dragan Maksimović. Film je sniman na nekoliko lokacija u Beogradu, Šavniku, Podgorici, Budvi i Babinom Mostu. Zahvaljujemo se svim meštanima sela Mušutišta koji su priložili svoje fotografije i izvode iz dokumenata i arhive administratoru grupe „Mušutište forum“ Dragomiru Stanisavljeviću Živkinom, Milanu Mihajloviću. Posebnu zahvalnost za pomoć u realizaciji filma izražavamo Srđanu Petroviću iz Velike Hoče te kolegama novinarima Ivanu Miljkoviću sa portala „Riznica“ i Živojinu Rakočeviću iz magazina „Glas juga“.

U ponedeljak, 12. decembra 2022. godine od 20:10 časova na Televiziji „Hram“ pogledajte dokumentarni film „Mušutište, mera stradanja srpskog“.

Foto: Hram

 

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Mušutište, mera stradanja srpskog

  1. Ima li išta gde Srbi ne stradaju, nego pobeđuju. Dajte o našim pobedama, ovako ćemo postati narod koji samo kuka i zapomaže. To se ogleda u svim porama društva, pa i u sportu. Odbacimo komunističku odbranu i zaštitu i vratimo se onome što je car Dušan zacrtao – da osvajamo, napadamo , mlatimo, budimo neko od koga će da se plaše..

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *