Na današnji dan – 10. januara 1947. godine na Cetinju je osnovana Škola likovnih umjetnosti
1 min readNa današnji dan, 10. januara 1947. godine na Cetinju je osnovana Škola likovnih umjetnosti, prva te vrste u Crnoj Gori. Prvi direktor škole bio je Petar Lubarda, a među predavačima su bili Milo Milunović, Đorđe Orahovac i drugi. Škola je na Cetinju radila samo jednu godinu i u jesen 1948. godine preseljena je u Herceg Novi.
Slikar i akademik Petar Lubarda je bio jedan od naših najznačajnijih slikara XX vijeka. Slikarstvo je studirao na Umjetničkoj školi u Beogradu i Akademiji lijepih umjetnosti u Parizu. Slikao je pejzaže Crne Gore i Pariza, mrtve prirode i figure, a obrađivao je i teme iz nacionalnog eposa. Najpoznatije njegove slike su: “Sumrak Lovćena”, „Guslar“, „Bitka na Vučjem dolu“, „Kosovski boj“…Ratne godine od 1941. do 1944. provodi u zarobljeništvu u logorima u Njemačkoj i Italiji. Njegovog oca, kraljevskog oficira, strijeljali su partizani, što je godinama negativno uticalo na njegovu umjetničku karijeru, jer se smatrao ideološki nepouzdanim. Pred smrt je ostavio pismo u SANU da na svakom budućem katalogu njegovih izložbi obavezno piše da je po narodnosti Srbin. Pismo se danas čuva u Arhivu SANU. Pismo povodom izložbe u Parizu, 1971. godine:
Dragi Kolariću,
Želio bih da ti se obratim sa jednom molbom; unaprijed se izvinjavam za uznemirenje. Kako si ti član Odbora za priređivanje „Jugoslovenske izložbe kroz vjekove“ u Parizu, molio bih te da na prvoj idućoj sjednici Odbora pročitaš ovo moje pismo. Kao što sam i pismeno obavešten od Odbora, učestvujem na pomenutoj izložbi sa slikom „Sumrak Lovćena“, datirana 1970. godine, a u sastavu koji šalje SR Srbija (što je i bila moja izričita želja). Međutim, kako ne znam ko šalje podatke o autoru koji će izaći u katalogu (a znajući da se u tom obimnom poslu može potkrasti greška), riješio sam da pošaljem sledeće i jedine tačne biografske podatke o meni. To su: Petar Lubarda, rođen 1907. godine, Ljubotinj; Srbin; živi u Beogradu, Iličićeva br. 1. Molim da se ovi podaci najhitnije (telegrafski) dostave drugu koji uređuje katalog da bi mogao napraviti eventualne ispravke. Što se tiče aranžiranja same izložbe, ja ću biti slobodan da zamolim sledeće: ukoliko se izložba aranžira po republikama, odnosno po nacionalnom ključu, da kao što je razumljivo – budem u sastavu drugova-kolega SR Srbije. Sve sam ovo saopštio u telefonskom razgovoru sa drugom Matvejevićem, kao i sa prof. dr Stelje, takođe i sa tobom, ali želim da to potvrdim i pismeno, da ne bi bilo zabune i novih komplikacija. Još jednom zahvaljujem tebi kao i drugovima iz Odbora na trudu i želim mnogo uspjeha.
Srdačno te pozdravljam,
Petar Lubarda
Velikom stvaraocu Petru Lubardi, koji je nosio sebi kao najviše nadahnuće veličanstvenu i surovu prirodu i istoriju svoga zavičaja su ponudili da uđe u Odbor za gradnju mauzoleja. On je to odlučno odbio, odgovorivši pismom koje je Politika objavila 1969. godine, a u kome stoji: «Ne mogu da se primim članstva u Jugoslovenskom odboru za podizanje Njegoševog mauzoleja na Lovćenu. Smatram da mi moja savjest umjetnika ne dozvoljava da vas ne zamolim da opozovete odluku koju ste donijeli. Lovćen je vjekovni simbol ponosa i slobode, stare i novije naše istorije, koga je sama priroda stvorila kao najljepše umjetničko djelo. Njegoš, veliki pjesnik, osjetio je to i želio da mu Lovćen bude spomenik. I zato smatram da ne treba kršiti njegovu volju. Poštujem veoma mnogo umjetnika Meštrovića i predlažem da se spomenik podigne iznad Ljetnje pozornice, na mjestu gdje je Njegoš i pisao svoju poeziju…” Zatim, u post-skriptumu pojašnjava: “Sam vrh Lovćena, takozvana lovćenska kapa, ima jedan oblik piramide, izvanredno lijepo i delikatno modelirane, koja sama po sebi predstavlja prirodni spomenik-mauzolej, onakav kakve su stari Egipćani podizali uz velike žrtve, pa mislim da je bez smisla graditi spomenik na spomeniku. Savremenici Njegoševi imali su veliko poštovanje prema njemu i sigurno je da bi mu i u ono doba podigli velelepni spomenik. Ali, poštujući njegovu želju, odnijeli su ga u planinu da počiva u netaknutoj prirodi. I mislim da bi za sve sadašnje i buduće generacije ova želja velikog pjesnika trebalo da bude iznad svih turističkih i materijalnih razloga. Govorim ovo kao umjetnik bez ikakvih republičkih, političkih i drugih motiva”. Jedno od njegovih najznačajnijih i najčuvenijih djela i jedan od vrhunskih momenata njegove biografije je slika „Sumrak Lovćena“.
Izvor: Mitropolija