Na današnji dan 1912: Vojska Janka Vukotića oslobodila Peć
1 min readNa današnji dan, 30. oktobra 1912. godine crnogorska vojska je oslobodila Peć.
Nakon tri dana očajnog otpora turska vojska je zatražila milost, a vojsci Janka Vukotića ispred Pećke patrijaršije, priređena je svečanost i veličanstven doček. Odmah potom potpisan je ugovor o predaji grada, izabrana je nova uprava i vojska je krenula prema Visokim Dečanima. Turske snage u Metohiji su se krajem oktobra užurbano povlačile preko Prizrena i Debra ka Ohridu i Bitolju.
U Đakovici se nalazio samo jedan bataljon regularnih trupa od oko 500 vojnika s jednom brdskom baterijom. Srpska i crnogorska vlada svojim sporazumom o savezu nijesu bile riješile pitanje razgraničenja na oslobođenoj teritoriji. Trebalo je da svaka od njih drži ono što u toku operacija zauzme.
Komandant crnogorskog Istočnog odreda javio je kralju Nikoli da se mora zadržati u Peći još nekoliko dana, dok uspostavi red, razoruža muslimansko a naoruža srpsko stanovništvo, jer je smatrao da su „… Pećka nahija, Patrijaršija i Dečani glava Stare Srbije a to je u naše ruke”.
Prvi kontakt sa srpskom vojskom Istočni odred je uspostavio na dan ulaska u Peć. Toga dana, naime, komandant odreda je dobio pismo poručnika Alekse Žujovića, koji je kao komandir jedne konjičke izvidnice Ibarske vojske, stigao do manastira Deviča u Drenici. Poručnik Žujović je izvještavao o već postignutim uspjesima i daljim namjerama srpske vojske i tražio slična obavještenja o crnogorskoj vojsci. Istoga dana je komandant Istočnog odreda telegramom javio komandantu Ibarske vojske u Mitrovici da je sa vojskom ušao u Peć. Tri dana kasnije, jedna srpska izvidnica od osam konjanika stigla je u Peć. Taj prvi susret srpskih i crnogorskih vojnika bio je veoma srdačan i dirljiv. “Grle se, pjevaju i provode sa našim vojnicima” – izvještavao je uveče komandant odreda kralja Nikolu.
Sjutradan su u Peć stigli pomoćnik načelnika štaba Ibarske vojske major Milutin Lazarević i poručnik Žujović sa 25 konjanika, a noću je došao i komandant Ibarske vojske general Mihailo Živković. General Živković i brigadir Vukotić sporazumjeli su se da sa svojim snagama zajednički izvrše pokret ka Đakovici, što su i učinili 5 novembra. U Peći su kao posada ostavljeni Jezero-šaranski bataljon (koji je po oslobođenju Pljevalja upućen u Peć) i jedan bataljon Kolašinske brigade. Međutim kada su komandanti Istočnog odreda i Ibarske vojske stigli u Dečane, oni su izvješteni da su Vasojevićka i Kolašinska brigada i Drinska divizija oslobodile Đakovicu. Vasojevićka brigada je odmah po izbijanju u Dečane dobila naređenje da šalje jače izviđačke djelove ka Đakovici. Komandant brigade je u dva maha obavijestio komandanta odreda da Bajram Curi prikuplja u Đakovici jače snage “za odbranu i eventualni napad”, pa je tražio da se požuri s pokretom glavnine ka Dečanima.
U skladu s tim, upućena su tri bataljona Kolašinske brigade, kao ojačanje Vasojevićke brigade. Ali je komandant odreda i dalje smatrao da su to male snage za oslobođenje Đakovice, te je naredio da samo „… šalju izvidnice … do Đakovice na planinama do Junika”.
Vasojevićka brigada i djelovi Kolašinske brigade, međutim, nijesu nailazili ni na kakav otpor. Stoga je komandant Vasojevićke brigade odlučio da nastavi pokret ka Đakovici. Kada je njegova prethodnica čelom izbila u blizinu Đakovice, otvorena je jaka puščana vatra sa sjeverne ivice varoši. Na kosama istočno od Đakovice djelovi Drinske divizije takođe su bili stupili u borbu s neprijateljem. Oslobođenjem Đakovice i susretom sa srpskim trupama završeno je oslobođenje Metohije.
Time su prestale borbe na ovom pravcu i Istočni odred je završio svoju operativnu ulogu kao samostalni odred crnogorske vojske.
Miomir Đurišić
Rovačka bratstva Bulatovići, Redžići, Šćepanovići, Draškovići koji su bili u Lipovskom bataljonu, kolašinske brigade. Na Lučindan su prekadili krsno ime u Pećkoj patrijaršiji, i to je bila prva prekada u oslobođenoj patrijararšiji!
SLAVA NAŠIM ČESTITIM PRECIMA!!!
I neka je sjutra svim mojim plemenicima srećna Slava, u zdravlju i sreći slavili!
To su bili junaci i niko im ne može otet Metohiju, ovi 99. pobjegoše i ostaviše djecu i žene ološu, ostaviše i Ruse na Slatini bez ikakve podrške i logistike.
Janko Vukotić i njegovi junaci uz velike žrtve poslije 500 godina oslobodili Metohiju turskoga jarma a ovi naši junaci na čelu sa Milom i kompanijom tu istu Metohiju poslije 100 godina bez borbe pokloniše Šiptarima. Jedinstven čin na svijet da se bez borbe poklanja svoja istorijska teritorija pa se još to slavi kao pobjeda demokratije i sa svojom bivšom teritorijom uspostavljaju diplomatski odnosi.
Sad se Janko u Grob prevrće kad vidi šta rade ove Bakre i priznaju Kosovo kao nezavisno,šta je oslobodio a Smradovi na čelo Milovo i njegovih podguznih Muva odriču se toga.
NJIHOVA JUNACKA DIJELA SU NE PROLAZNA I SLAVNA.
OVE BIJEDE OSTAVISE PEC TACIJEVOM OLOSU. BEZ BORBE,
A đe si bio ti, junače?
U pravu je čovjek sve, nemaš se šta buniti
A monstrum Montenegro sa njenim prešednikom pregovara sa malim Bajram Curijem. AFERIM. VJECNA SLAVA JUNACIMA JANKA VUKOTIĆA I ŽUJOVIČA.
I naša (Raškova) vojska odložila vježbu.
Da li je ista ostalo od tih ljudina? Jeli ova pestokupljevina sve unistila?
Malobrojniji, slabije naoruzani cinjeli su cuda, nezamislivo.
Nije dzabe car Vilhelm prilikom smotre svoje vojske rekao:“od vas trazim da budete kao Crnogorci“.
Slava i hvala nasim junacima u borbi za slobodu i nikad zaboraviti.
E kakve su to ljudine bile.
… Bili su i jesu!
U vječnost zapisani, naše pređe – smrti njima nema!
Jedina su nam nada i putokaz …
Ako smo jednom bili Srbi crnogorski, nije rečeno da nećemo jopet!
Vremena sudnja koja pristižu stavit će nas ka nikad na provjeru.
I eto nama prilike da budemo bolji od sebe, isti oni stari Srbi, eto nama dobrije dana da obraz osvjetlimo!
Daće Bog da se povrnemo u sebe, uskoro.
Bliži se …
To su bili ljudi i ratnici i domaćini.
Nijesu na današnji datum po papinom kalendaru, već za 13 dana po crkvenom pravoslavnom, po kome se tada računalo vrijeme i u Crnoj Gori i u Srbiji, sve do 1918. g.