Na današnji dan 330. g. inaugurisan Konsantinopolj
1 min readNa današnji dan, 11. maja 330. godine, inaugurisan je Konstantinopolj. Na temeljima ranijeg grada Vizantion, nastala je Vizantijska prestonica Novi Rim, ubrzo nazvan Konstantinov grad – Konstantinopolj.
Po svojoj veličini, grandioznosti i bogatstvu, Konstantinopolj (Carigrad) je trebalo da predstavlja rivala Večnom gradu – Rimu. Kao novi centar carske vlasti Konstantinov grad će to ubrzo postati, ali će prestonica u pravom smislu reči postati u vreme Konstancija II. Konstantinopolj je ostao prestonica Istočnog rimskog carstva ili Vizantijskog carstva, sve do njegovog pada 1453. godine.
Konstantinopolj (lat. Constantinopolis, grč. Κωνσταντινούπολι) ili Carigrad je grad smešten u Bosforskom moreuzu (zalivu Zlatni rog), nekadašnja je prestonica triju velikih carstava – rimskog (330—395), vizantijskog (395—1453) i otomanskog (1453—1923). Nakon osnivanja moderne republike Turske, Konstantinopolj ili Carigrad, a današnji Istanbul, najveći je grad u današnjoj Turskoj, koji se prostire na dva kontinenta, Evropu i Aziju. Grad je i danas sedište Vaseljenske patrijaršije, koja je duhovni centar Pravoslavne crkve.
Konstantinopolj je bio razvijen, bogat grad, grandiozna prestonica sa velikom hiljadugodišnjom tradicijom. Pridavala se velika pažnja kulturi, umetnosti i obrazovanju u Vizantiji, samim tim i Konstantinopolju kao prestonici Carevine. Grad je u svakom pogledu, društvenom, ekonomskom, obrazovnom, naučnom pogledu, u umetnosti, duhovnosti, bio moderna i neprevaziđena prestonica sveta.
Carigrad (Konstantinopolis) i Istočno Rimsko Carstvo (Vizantija) su pali 1204e godine, kada su Venecijanci (Mlečani) sa nekoliko francuskih, švapskih i talijanskih „krstaša“ osvojili grad, izvršili ogroman genocid i počeli pljačku najbogatijeg grada na svetu. Pljačka je trajala nekoliko decenija, jer je bilo mnogo posla sa vađenjem i pretapanjem plemenitih metala, iglavnom iz ikona i drugih pravoslavnih svetinja.
Tek posle toga, sa zlatom i srebrom iz Vizantije, su „zapadnjaci“ bili u stanju da plaćaju bojevnike i da krenu u „krstaški rat protiv slovena“ pa su uspeli da osvoje Brlinu (Berlin danas) i isteraju većinu Srba iz stare domovine Serbje.