IN4S

IN4S portal

Na današnji dan 330. g. inaugurisan Konsantinopolj

1 min read

Na današnji dan, 11. maja 330. godine, inaugurisan je Konstantinopolj. Na temeljima ranijeg grada Vizantion, nastala je Vizantijska prestonica Novi Rim, ubrzo nazvan Konstantinov grad – Konstantinopolj.

Po svojoj veličini, grandioznosti i bogatstvu, Konstantinopolj (Carigrad) je trebalo da predstavlja rivala Večnom gradu – Rimu. Kao novi centar carske vlasti Konstantinov grad će to ubrzo postati, ali će prestonica u pravom smislu reči postati u vreme Konstancija II. Konstantinopolj je ostao prestonica Istočnog rimskog carstva ili Vizantijskog carstva, sve do njegovog pada 1453. godine.

konstantinopolj
Beogradska porta (kapija), Konstantinopolj (Dvostruki bedemi Teodosija II)

Konstantinopolj (lat. Constantinopolis, grč. Κωνσταντινούπολι) ili Carigrad je grad smešten u Bosforskom moreuzu (zalivu Zlatni rog), nekadašnja je prestonica triju velikih carstava – rimskog (330—395), vizantijskog (395—1453) i otomanskog (1453—1923). Nakon osnivanja moderne republike Turske, Konstantinopolj ili Carigrad, a današnji Istanbul, najveći je grad u današnjoj Turskoj, koji se prostire na dva kontinenta, Evropu i Aziju. Grad je i danas sedište Vaseljenske patrijaršije, koja je duhovni centar Pravoslavne crkve.

mapa konstantinopolj
Mapa Konstantinopolja (Carigrada), 1422.

Konstantinopolj je bio razvijen, bogat grad, grandiozna prestonica sa velikom hiljadugodišnjom tradicijom. Pridavala se velika pažnja kulturi, umetnosti i obrazovanju u Vizantiji, samim tim i Konstantinopolju kao prestonici Carevine. Grad je u svakom pogledu, društvenom, ekonomskom, obrazovnom, naučnom pogledu, u umetnosti, duhovnosti, bio moderna i neprevaziđena prestonica sveta.

konstantin
Car Konstantin – mozaik , Aja Sofija

 

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Na današnji dan 330. g. inaugurisan Konsantinopolj

  1. Carigrad (Konstantinopolis) i Istočno Rimsko Carstvo (Vizantija) su pali 1204e godine, kada su Venecijanci (Mlečani) sa nekoliko francuskih, švapskih i talijanskih „krstaša“ osvojili grad, izvršili ogroman genocid i počeli pljačku najbogatijeg grada na svetu. Pljačka je trajala nekoliko decenija, jer je bilo mnogo posla sa vađenjem i pretapanjem plemenitih metala, iglavnom iz ikona i drugih pravoslavnih svetinja.

    Tek posle toga, sa zlatom i srebrom iz Vizantije, su „zapadnjaci“ bili u stanju da plaćaju bojevnike i da krenu u „krstaški rat protiv slovena“ pa su uspeli da osvoje Brlinu (Berlin danas) i isteraju većinu Srba iz stare domovine Serbje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *